poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Spółki Ciekawe Technicznie - siepień 2015 - portfel SCT +7,94%

W środku wakacji czas poszukać kolejnych spółek, które mogą w najbliższych miesiącach (a najlepiej latach) zachować się lepiej od szerokiego rynku. W tym miesiącu również znalazłem kilka ciekawych wykresów, więc jest w czym wybierać. A kiedy obejrzycie już nagranie, wróćcie koniecznie do dalszej części tekstu, ponieważ dzieją się tam spektakularne rzeczy.


Portfel Spółek Ciekawych Technicznie wzrósł w lipcu o 7,94% osiągając tym samym swoje historyczne maksima. Co więcej, dokonał tego w sytuacji bardzo trudnej dla inwestorów akcyjnych, gdyż indeks WIG, będący benchmarkiem dla portfela, stracił na wartości 1,08%. Można więc powiedzieć, że jest to podwójne zwycięstwo tego portfela. Wykres przedstawia się następująco:


Widać bardzo wyraźnie różnicę pomiędzy zachowaniem portfela, a indeksu WIG. Pierwszy odrobił straty z dwóch poprzednich miesięcy i ustanowił nowe, bardzo wyraźne maksima. Od początku roku jest to już wzrost o prawie 21%. Z kolei indeks szerokiego rynku zaliczył trzeci z rzędu spadkowy miesiąc, znajdując się zaledwie o 2,60% wyżej niż na początku stycznia.

Wyniki te pokazują przewagę podejścia opartego na selekcji spółek. Co prawda portfel prowadzony jest dopiero od siedmiu miesięcy, a więc nie posiadamy dużej ilości danych przemawiających za skutecznością lub brakiem skuteczności strategii, ale można już wysnuć pierwsze wnioski. Widać wyraźnie, że w okresie wzrostów spółki wchodzące w skład portfela tracą relatywnie podobnie. Nie bez wpływu na notowania był brak zleceń obronnych stop loss, co przełożyło się na przypadki strat przekraczających 20% w jednym miesiącu. Ich wyeliminowanie dałoby jeszcze lepsze rezultaty i od zestawienia czerwcowego faktycznie stop lossy są obecne. Po zakończeniu okresu spadków, kiedy sytuacja z Grecją trochę się uspokoiła, moje spółki pokazały swoją siłę i zareagowały bardzo silnymi wzrostami.

Postanowiłem, że w tym miesiącu skład portfela SCT pozostanie bez zmian. Dwie spółki budzą moje obawy i początkowo planowałem wymienić jedną z nich (Paged). Kiedy jednak spojrzałem na rynek z dystansu uznałem, że nie wygląda on jeszcze tak źle, żeby uzasadniać sprzedaż akcji. 


W przypadku Pagedu i Alumetalu oba podmioty znajdują się w miejscu, w którym jestem bliski podjęciu decyzji o ich sprzedaży. Stąd też ewentualne stop lossy będą się znajdowały blisko obecnych poziomów. Pozostałe spółki znajdują się relatywnie wysoko, a więc jestem spokojny o ich los, dopuszczając nawet wystąpienie zasłużonej korekty.

Pewnym wyjątkiem są Kęty, które po dywidendzie wyglądają, jakby przebiły już swoje wsparcie. Jednak wykres skorygowany od odciętą dywidendę pokazuje się z lepszej strony i nie widzę tam szczególnego ryzyka.

Jak już jesteśmy w temacie dywidend, w minionym miesiącu dwie spółki odcięły prawo do dywidendy. Są to Kęty oraz Sanok. Obie te dywidendy zostały uwzględnione w wartości portfela, gdyż ułatwia to jego prowadzenie, mimo lekkiego zafałszowania rzeczywistości.

Pojawiło się również pytanie o podatek od dywidendy. Faktycznie dywidenda doliczana jest do portfela w pełnej wysokości, gdyż przyjmuję to konto jako wariant IKE lub IKZE. Warto jest korzystać z tych form inwestowania na emeryturę, gdyż daje nam to wielką przewagę. 

Poniżej aktualna tabela przedstawiająca jego skład:


Mam nadzieję, że kolejne miesiące w portfelu utrzymają dotychczasową tendencję i przewaga nad indeksem WIG będzie się systematycznie powiększała. Pomiędzy zestawieniami wartość portfela aktualizuję na podstronie, do której dotrzecie klikając ten link.

25 komentarzy:

 1. cześć
  będziesz jakoś nas informował o potencjalnym zastosowaniu SL? Nie żebym kopiował ruchy z publicznego portfela, ale część spółek faktycznie się pokrywa i chciałbym mieć rękę na pulsie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne będę dawał znać na Facebooku, który jest moim głównym medium jeśli chodzi o kontakt z czytelnikami. Ewentualnie poprzez Twittera.

   Usuń
 2. mam jeszcze jedno pytanie - czy dywidendy lądują na koncie maklerskim z opóźnieniem? W sanoku termin wypłaty był 22 lipca a u mnie na koncie w BOŚ ani widu ani słychu.

  OdpowiedzUsuń
 3. ostatni raz ja, akcje kupiłem po 6 lipca (dzień dywidendy), więc wszystko gra.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sęk w tym, że dzień dywidendy to dzień, kiedy musisz mieć akcje zapisane na rachunku w KDPW. A to oznacza, że musisz kupić je dwa dni wcześniej, żeby mieć prawo do otrzymania dywidendy.

   Jeśli więc dokonałeś transakcji kupna w dniu 6 lipca, kupiłeś akcje już bez prawa do dywidendy.

   Usuń
 4. MOJE najukochanniejsze spółeczki ciekawe technicznie!!! HURAA.
  Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 5. Forte dywidenda 26 maja byla - 2 zl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodane, doliczone do portfela :) Dywidendy kumuluję tylko w obrębie miesiąca. Później, po podsumowaniu, wrzucam je do wolnej gotówki.

   Usuń
 6. Gratuluje Panu wyników i postawy polegającej na omijaniu WG20

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest tak, że omijam Wig20. Zwyczajnie żadna ze spółek z tego indeksu nie wpadła mi w oko :)

   Usuń
 7. A ja myślę, że warto byłoby poddawać analizie także mniejsze indeksy (mWIG40 i sWIG80), a nie tylko WIG20 i szeroki WIG. Daje to lepszy pogląd na ogólną sytuację na naszej giełdzie, oraz pokazuje gdzie warto szukać okazji do zakupu.

  Pozdrawiam, i również dołączam się do gratulacji odnośnie wyniku portfela SCT :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że same spółki (indeksy, do których przynależą) pokazują gdzie szukam okazji inwestycyjnych, a raczej gdzie je znajduję. Nie chcę się rozbijać na inne indeksy, bo może się okazać, że kiedyś będę się koncentrował tylko na np. Wig20.

   Usuń
 8. Fajne spółki żeś wytypował, wszystkie mam na liście obserwowanych a arctica w Portfelu.
  W temacie spodków to tworzą się jeszcze dwa z tego co widzę na GPW pierwszy na Chemoservis dwory a drugi na synenktyku.

  Co do zmian dobrze że porównujesz spółki z szerokim wigiem ;-) fajnie będzie jeśli jeszcze to dołączysz do swoich analiz:
  http://stooq.pl/q/?s=c_

  OdpowiedzUsuń
 9. W portfelu nie widzę, żadnych spółek z budowlanki i deweloperki. Masz awersję do tych branży. Wydaj się, że wraz z nowymi dotacjami z Unii coś, się ruszy w budowlance. Moim faworytem jest Budimex, który systematycznie rośni i wypłaca dywidendy. A jeśli chodzi o deweloperów ciekawie wygląda JWC z analizy technicznej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie patrzę z fundamentalnego punktu widzenia, więc i dotacje wiele u mnie nie zmieniają. Zwyczajnie takie spółki mi wpadły w oko, a że mało budowlanki - trudno.

   Usuń
 10. Portfel nie zmienił praktycznie swojej wartości. Obecnie posiadam 2 kontrakty PKO(2 zgrania). JSW na razie od 1,5 miesiąca stanęło - nie wykorzystałem 2 - 3 ciekawych okazji do zajęcia odpowiednich pozycji. Dzisiaj PKO (i niektóre banki) tąpnęły - także została mi jedna pozycja. Zastanawiałem się nad PKN, nowy max, oraz miałem na spuście S 28,9 FPKO tylko nie odpaliłem.
  Niestety ostatnie kilka dni miałem problemy z śledzeniem notowań. Od dzisiaj chyba wszystko wróci do normy.
  Rynek dzisiaj zaciemniony przez banki które wygenerowały obrót ponad 600M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy Ty wychodzisz na plus?

   Usuń
  2. Za ten rok tak, zgodnie z prezentowanymi wynikami. Dzisiaj zająłem pozycję S PKO 27,92.

   Usuń
  3. Po 11 miesiącach zbierania doświadczenia z portfela który miał taki minus(11 września 2014), zrobił się na razie wirtualny taki plusik . Zapracowała na to pozycja PKO o której już wspomniałem (niestety przedwcześnie zamknięta 28,82), oraz PKN z dnia 11.08. Przy PKN sprawdziło się powiedzie do 3 razy sztuka.
   1. PKN S 84,02 - SL 84,28 - pudło
   2. 84,51 - SL 84,89 - pudło
   3. 84,75 - SL 84,91 - aktywna pozycja.
   Jeszcze trochę pracy przede mną, ale od razu lepiej człowiek się czuje, gdy wreszcie zaświecił sobie światło. U mnie sprawdza się kilka rzeczy:
   Nie czytaj, nie interesuj się, nie siedź za długo przy notowaniach i nie martw się - system działa tylko trzeba go dobrze dopracować.

   Usuń
 11. Wychodzi na plus ujemny :P

  OdpowiedzUsuń
 12. Widzę, że świetnie Pan sobie radzi, jeśli chodzi o inwestowanie. Jestem na pana blogu po raz pierwszy, muszę więc zapytać: ten humanista to żart czy o co chodzi? Sam jestem po studiach humanistycznych i dlatego nazwa pana bloga mnie przyciągnęła. Ja jednak nie wyobrażam sobie, że kiedyś osiągnę taką wiedzę jak pan o inwestowaniu na giełdzie i będę mógł w ten sposób oszczędzać. Wiele rzeczy jest dla mnie bardzo niejasnych i czytając podobne analizy niewiele rozumiem. Czy bez studiów ekonomicznych jest w ogóle szansa, żeby pojąć te zawiłości?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. odpowiedź na Twoje pytanie jest w tym vlogu: https://www.youtube.com/watch?v=jNgX0iCTwAU

   Usuń
  2. Maciek oczywiście, że da się tego nauczyć. Potrzeba tylko paru dobrych książek i ogromnej ilości czasu, jeśli chce się to robić na prawdę dobrze. Ja na giełdzie zaczynam teraz zarabiać. Po dwóch latach...

   Usuń
  3. Inwestowania można się nauczyć i nie jest to aktywność zastrzeżona wyłącznie dla profesjonalistów. Wystarczy trochę czasu (sporo, nie oszukujmy się) i otwarty umysł, a po pewnym czasie przyjdą pierwsze sukcesy.

   Nie ma się co tego obawiać, przecież większość ludzi pracuje w zawodach innych niż wyuczone. A więc można :)

   Usuń
 13. Czy warto jest kupować walor gdy osiąga nowy szczyt? Klasyka AT - PKN g 11:11.

  OdpowiedzUsuń