środa, 3 lipca 2013

Spółki paliwowe pod znakiem zapytania

Przy okazji nagrywania ostatnich Spółek Ciekawych Technicznie rzuciła mi się w oczy sytuacja techniczna na naszych dwóch czołowych spółkach z sektora paliwowego, czyli na Lotosie i Orlenie. Tej pierwszej przyjrzałem się szczególnie dokładnie, gdyż poprosił mnie o to jeden z czytelników bloga. A więc co mówią nam wykresy?
Nie trzeba tutaj fachowego oka, żeby zobaczyć na Lotosie formację głowy z ramionami, czyli w skrócie RGR. Wypełnia ona niemal podręcznikowo kryteria przewidziane w analizie technicznej dla tego właśnie układu odwrócenia trendu. Po przebiciu linii stanowiącej podstawę formacji, cena powróciła do przebitego poziomu, który z wsparcia stał się teraz oporem. Wydawać by się mogło, że jest to dobra okazja do zajęcia krótkich pozycji lub ewentualnie zamknięcia długich, jeśli ktoś takowe posiada.

Bardzo podobnie wygląda wykres Orlenu, mimo że nie jest już tak prosto wyrysować powrót do podstawy formacji:
Wyraźnie kształtują się trzy wierzchołki, a następnie cena schodzi w dół i aktualnie wygląda na to, że jest na szczycie swingu wzrostowego. Co dalej? No cóż, moje oczekiwania obrazuje kierunek strzałki...

Ale żeby jeszcze potwierdzić całość obrazu technicznego spółek paliwowych należy sięgnąć po króla sektora:
Taaaak, od lat kierunek ten sam :)

7 komentarzy:

 1. Dodatkowo obie mają fatalne wyniki finansowe , a dodatkowo orlen ma wysoki współczynnik c/z i słabą rentowność sprzedaży.
  Wątpie że raporty półroczne coś poprawią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tyle, że teraz sytuacja techniczna wydaje się atrakcyjna do zajmowania krótkich pozycji. Swingi ładnie się ułożyły.

   Usuń
  2. Dlaczego warto zająć pozycje skoro będzie spadało? Nie rozumiem.

   Usuń
 2. http://www.youtube.com/watch?v=nK4WLlSa4xE

  Aby zrobić krótką sprzedaż akcji tzn. pożyczasz akcje od dm aby je sprzedać i odkupić po niższej cenie, im bardziej kurs zleci w dół tym więcej zarobisz.

  OdpowiedzUsuń
 3. W jakim DM można pożyczać akcje aby zrobić krótka sprzedaż?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie z tego co wiem, można grać na krótko tylko intraday, czyli pozycję trzeba zamknąć przed końcem sesji. Ale na Lotos i Orlen notowane są kontrakty terminowe, gdzie można już bez problemów zajmować krótkie pozycje, a do tego jest dźwignia finansowa.

   Usuń
 4. Ciekawostka o samej ropie:
  http://www.investing.com/analysis/this-breakout-in-crude-is-for-real-174247

  OdpowiedzUsuń