Zyskaj aż 450 zł środków na prowizje w Saxo Banku

piątek, 5 lipca 2013

Portfel konkursowy Humanisty miesiąc później

Z ciekawości postanowiłem sprawdzić, jak zachował się mój portfel z konkursu Spółek Ciekawych Technicznie miesiąc po zakończeniu rywalizacji. Specjalnie nie uwzględniałem portfeli innych uczestników, gdyż mój portfel w pełni odzwierciedla kryteria, którymi się kieruję podczas analizy rynku akcji, a odzwierciedlenie argumentacji innych osób nie byłoby możliwe. 

Uzupełniłem notowania, dopisałem dywidendę z Eurocashu i zaktualizowałem portfel na dzień 28 czerwca, czyli na miesiąc po zakończeniu konkursu. Przypomnę, że w tym czasie indeksy mocno spadły, a Wig20 odnotował swoje lokalne minima. Zgodnie z moimi oczekiwaniami, konkursowy portfel Humanisty zachował się silniej niż cały rynek, mimo iż sam też stracił na wartości.

Poniżej przedstawiam graficzną prezentację zachowania mojego portfela w porównaniu z indeksem WIG. Wszystkie notowania odbywają się w tygodniowym odstępie, oprócz ostatniego, który ma odstęp miesięczny. Postanowiłem dodać też wykres różnicy między zachowaniem portfela a indeksem. Oto wyniki:
Mam nadzieję, że różnica jest wyraźnie widoczna. Podczas, gdy WIG stracił niecałe 2%, portfel w tym czasie zyskał ponad 7%, w efekcie czego na przestrzeni 2,5 miesiąca udało się osiągnąć wynik o ponad 9% lepszy niż szeroki rynek. Oczywiście przykład ten nie jest reprezentatywny, ale już pokazuje rezultaty kierowania się kryteriami umożliwiającymi wyszukanie spółek w trendach wzrostowych.

To jak myślicie, warto planować drugą edycję konkursu?

6 komentarzy:

 1. Chyba wykres jest błędnie opisany..

  OdpowiedzUsuń
 2. No kolorki pomylone zostały.

  Wynik niezły:) Ale ostatnimi czasy wig20 dostał mocno po garach tak więc za miesiąc może być dużo lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chcemy drugom (hehe) edycję konkursu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie, będzie. Dodatkowo dziś rano pojawiły się nowe pomysły, które mogą urozmaicić rywalizację. W każdym razie doczekacie się :)

   Usuń
 4. W sumie nie jestem pewien czy dobrze czytam wykres, ale wygląda mi na to, że w całym horyzoncie WIG jest wciąż nad kreską a Twój portfel pod? Dlatego w sumie powiedziałbym że nie bardzo jest się tu z czego cieszyć...

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj, pomyliły mi się oznaczenia skali i już nie chciało mi się zmieniać. Mój portfel to oczywiście ten "lepszy" :D

  OdpowiedzUsuń