Obniżka w Saxo Bank - nawet 0,12% za handel na GPW i 1 dolar minimalnej prowizji na USA

wtorek, 1 grudnia 2015

Spółki Ciekawe Technicznie - grudzień 2015 - portfel -1,04%

Końcówka listopada nie nastraja nas optymistycznie do rynku akcji, gdyż indeksy w ciągu ostatnich kilku dni zaliczyły swoje kilkuletnie minima. Cierpią na tym inwestorzy, cierpi również rynek jako taki, gdyż wyczuwalne jest już coraz większe zmęczenie tą sytuacją. Rację ma jednak autor bloga AppFunds, twierdząc że jest to problem głównie dla zaangażowanych inwestorów, bo inwestorzy okazjonalni odeszli już z tego rynku. Nie da się ukryć, że sytuacja nie zachwyca. Czy jest więc jakaś nadzieja, że nie będzie gorzej, a my sami znajdujemy się już blisko dołka?


Kształt indeksu Wig20 wskazuje, że od maja jest tylko gorzej. Wystarczy wspomnieć, że ten rok blue chipy notują ze stratą, która w obecnej chwili wynosi prawie 17%. Ryzyka polityczne związane z największymi spółkami skutecznie odbijają się na ich notowaniach.

Nie lepiej wygląda szeroki rynek, który dość mocno oderwał się już od poziomu 50 000 pkt, stanowiącego jak do tej pory barierę całej formacji ruchu bocznego. Dzisiaj zobaczyliśmy na liczniku 47 803 pkt.


A więc z technicznego punktu widzenia mamy bessę. Wsparcia wyraźnie przełamane i nic nie wskazuje, aby ta tendencja miała się niebawem odwrócić. Ja sam oczekuję jakiejś korekty odreagowującej ostatnie spadki, która przynajmniej pozwoli na chwilowy powrót do 2020 na Wig20 i 50 000 na WIG. W ten sposób rynek i inwestorzy zyskaliby czas na złapanie oddechu i spokojne przemyślenie sytuacji.


Nie znaczy to jednak, że nie ma okazji pozwalających na kupno dobrych spółek, znajdujących się w trendach wzrostowych. W poniższym nagraniu prezentuję moje propozycje spółek, które w kolejnych miesiącach mogą być interesujące dla inwestorów:Czy można w takich warunkach zarabiać? Z pewnością można nie tracić. Portfel Spółek Ciekawych Technicznie w listopadzie stracił na wartości 1,04%, podczas gdy indeks WIG stracił w tym samym czasie 4,69%. Ta dysproporcja po raz kolejny pokazuje, że warto jest trzymać się spółek z potencjałem wzrostowym, gdyż przynoszą one lepsze rezultaty niż szeroki rynek.


W portfelu zaszły na przestrzeni ostatniego miesiąca pewne zmiany. Zaczynaliśmy listopad z zaangażowaniem 100%, ale w dniu 16.11.2015r. sprzedane zostały po cenie otwarcia dwie spółki: CDProjekt i Bytom. W przypadku CD Projektu stratę przyniosły informacje o wynikach po trzech kwartałach i w tym wypadku spadek o 15% w dwa dni spowodował znaczne uszczuplenie wartości pozycji. Z kolei Bytom wydawał się przebijać poziom wsparcia, więc ryzyko zostało ograniczone, a spółka sprzedana. Okazało się jednak, że to była tylko chwila niepokoju. Niemniej obie spółki są na chwilę obecną poza portfelem.

Za zwolnioną gotówkę zdecydowałem się dokupić do portfela SCT jedną nową spółkę. Jest nią Amica, której wykres znajduje się w trendzie wzrostowym. W ostatnim czasie było więcej ruchu bocznego, ale cena akcji wydaje się napotykać fazę korekty, więc inwestycja dokonywana jest w oczekiwaniu na odbicie. Zobaczymy, czy zaznaczone przeze mnie wsparcia wytrzymają.


Ostatecznie więc listopad nie jest wesołym okresem. Przyniósł on pewne straty, które zaważyły na wartości portfela. Jednak patrząc na to, co dzieje się na szerokim rynku, są to wyniki zadowalające, zwłaszcza przy zaangażowaniu w rynek na poziomie zbliżonym do 100%.

Poniżej znajdziecie wyniki ze szczegółowym rozbiciem na daty i ceny transakcji.


Jeśli chcecie wiedzieć, jak osiągać takie wyniki mimo spadającego rynku, zachęcam Was do zapisania się na poniższy newsletter. Już od nowego roku będę pokazywał strategię realizowaną na moim realnym rachunku. Od początku roku przyniosła mi ona ponad 18% zysku. Zapisując się na listę, dowiecie się o niej jako pierwsi.


Subskrybuj newsletter i nie przegap swojej rynkowej szansy!


20 komentarzy:

 1. Witam,

  A gdzie w zestawieniu Kernel? Już wybił ale jest szansa na więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kernel jest w portfelu SCT, więc nie dubluję spółek. Posiadam też prywatnie i liczę, że ładnie wzrośnie.

   Usuń
  2. Rzeczywiście :), w takim razie gratuluję i życzę sukcesów.

   Usuń
 2. Ja uważam że jeśli sprawdza się strategia na granie spółkami w trendzie w takim mizernym okresie to powinniśmy sie jej trzymać. Skoro w tak trudnym okresie można oscylować na lekkiej stracie bądź małym zysku to po odwróceniu trendu zarobimy podwójnie ;)
  Z dzisiejszego zestawienia sam posiadam Budimex oraz Orbis i dają zarobić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki Radek za link i gratuluję tegorocznych wyników.

  Skoro zapomniałem u siebie napisać, więc dodam u Ciebie :) - alternatywnie można było w tym roku po prostu trzymać ETF-y na S&P 500 lub DAX-a. Na tą chwilę są one odpowiednio 16,1 oraz 14,3% na plusie. Oczywiście w przypadku amerykańskiego indeksu główną rolę odgrywa zielony. Ten ostatni trzymany w skarpecie od początku roku zyskał do złotego 13,7%, czyli też całkiem nieźle.  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam gdzieś z tyłu głowy, że kupujesz papierową walutę :) Ja na razie nie buduję scenariuszy walutowych, więc jeśli nie mogę tego ryzyka zabezpieczyć, staram się unikać instrumentów mających ekspozycję na tym polu.

   Usuń
 4. A co sądzi pan o spółce Bioton ? Nie ma jej w portfelu SCT, a według mnie jest obecnie jedną z ciekawszych spółek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, wygląda interesująco, ale moim zdaniem na razie ciągle jest zbyt ryzykowna.

   Usuń
 5. To dopiero początek spadków na GPW, największe będą jak PIS zacznie wymieniać prezesów (słusznie) w spółkach skarbu państwa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak tam bedzie tak spadać to Radek te 18% szybko sie zamieni na minus 18%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, spada aż wióry lecą.. zwieracze powoli puszczają.

   Usuń
  2. Faktycznie spada, ale rynek akcji ma to do siebie. Policzyłem spółki i spadają wolniej niż szeroki rynek, a to znaczy, że rośnie ich przewaga nad indeksem.

   Usuń
 7. Rzeź trwa, wg mojego DM ważniejszy przystanek to 1780, ciekawe czy się sprawdzi, oraz czy będzie korekta po drodze?

  Lekko odbiłem w listopadzie - Porfel GW

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeź drugie starcie ...

   Usuń
  2. Szukamy dna. Ciężkie chwile musi przeżywać Albert Rokicki :)

   Usuń
  3. Drobna korekta wsparcie o którym mowa to 1758 - obecnie na indeksie widzę 1770 więc nie daleko. Jednak kupowanie teraz zakrawa jednak na szaleństwo. No i kto to będzie kupować - WIG20USD?

   Usuń
  4. PS piękna dywergencja na - KGH.

   Usuń
 8. @Humanista, trzymasz HRS, KRU? Dziś jakaś miazga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymałem przez sesję i zostałem ze spółkami. Mimo spadków, technicznie jeszcze nie było tam sygnału sprzedaży.

   Usuń
 9. Kernel leci w otchłań, dużo nie brakuje żeby wsparcie nie wytrzymało

  OdpowiedzUsuń