piątek, 11 grudnia 2015

FinScreen #3 - ciekawe treści ze świata inwestycji

Podsyłam Wam kolejne zestawienie tekstów, na które warto zwrócić uwagę. Nie zawsze znajdujemy czas, żeby kliknąć to, co podsyłają nam znajomi, dlatego poniżej znajdziecie mój subiektywny wybór artykułów z ostatnich tygodni. Jak zwykle, polecam zapoznanie się z ich treścią

Jeśli macie swoje propozycje, piszcie w komentarzach.Dramat polskich seniorów: nie stać ich na zakup najpotrzebniejszych rzeczy - tekst pokazujące sytuację, w jakiej znajduje się duża część polskich emerytów. Warto zdać sobie sprawę, jak ważne jest samodzielne zadbanie o przyszłość finansową. W przeciwnym wypadku, możemy na stare lata być zmuszeni do życia na granicy egzystencji.

Zarządzasz chciwością, czy strachem? - tekst, w którym Grzegorz Zalewski pokazuje różne podejścia do inwestowania. Jedni idą na całość, aby dobrze jeść, inni, w tym ja, wolą lepiej spać. Nawet spokojna strategia może dać bardzo dobre rezultaty, więc nie ma co się porywać z motyką na słońce i próbować bardzo agresywnej gry. Zwłaszcza, jeśli się ma inne zajęcia, poza inwestowaniem.

Ile jest wart Twój majątek? Porównaj się do innych Polaków - Zbyszek przytacza dane z niedawnego raportu NBP, z którego płynie kilka bardzo ważnych wniosków. Po pierwsze, opłaca się studiować, po drugie, przedsiębiorcy budują majątki kilkukrotnie większe niż osoby zatrudnione u innych, a po trzecie, co szerzej pokazuje Trystero, inwestycje stanowią margines finansowego zainteresowania społeczeństwa.

Miłość, hipoteka i tabelki excela - bardzo dobry tekst o finansach młodych Polaków. Szczególnie interesujący dla mnie, gdyż znajduję się właśnie w podobnej do wielu opisywanych osób sytuacji, co daje szerokie pole do porównań.

Ostateczne rozwiązanie kwestii OFE - autor tekstu pokazuje, że nie mamy co liczyć na utrzymanie OFE w obecnej wersji. Jest to dla nas, inwestorów, o tyle istotne, że pozostałe w OFE instrumenty ściśle wiążą się z GPW i ruszenie tej masy aktywów z pewnością zaciąży na kondycji naszej giełdy. Ważne nie tylko dla tych, którzy mają w portfelu spółki z OFE w akcjonariacie.

4 komentarze:

 1. Dziękuję za link do artykułu :) Dodam, że z powodu słabości złotego wzrosła też atrakcyjność emigracji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostateczne rozwiązanie kwestii OFE powinno zakładać obowiązek ustawowego nakazania zwrotu pobranych przez TFE prowizji tym osobom które same zrezygnowały z uczestnictwa w OFE.
  A tak na marginesie, czy ktos wie czy istnieje jakas gorsza od GPW giełda na świecie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja przebywam w Holandii i za 3lata będę miał emeryturę Holenderską .

  OdpowiedzUsuń
 4. Radek ile zostało z tych 18% co zarobiłeś w 2015r? Czy portfel jeszcze jest na plusie?

  OdpowiedzUsuń