poniedziałek, 2 marca 2015

Spółki Ciekawe Technicznie - marzec 2015 - portfel + 6,85%

Nadszedł przełom miesiąca, więc tradycyjnie trzeba spojrzeć na rynek i spółki, które mogą w najbliższym czasie dać okazję do zarobku. W zeszłym miesiącu po raz pierwszy pojawiło się notowanie portfela Spółek Ciekawych Technicznie, który zakończył styczeń wzrostem o 5,3%. Sądziłem, że taki wynik w kolejnym miesiącu będzie trudny do pobicia, ale okazało się, że portfel SCT w kolejnym miesiącu wzrósł o kolejne 6,85% i aktualnie wart jest już 112 510 zł. W tym miesiącu indeks WIG będący benchmarkiem dla portfela wzrósł o 2,31%, a więc znów udało nam się zdecydowanie pobić jego wynik.


Jak widzicie aktualne tempo wzrostu jest wręcz niesamowite, biorąc pod uwagę fakt, że w portfelu znajduje się aż 10 spółek. Nie można więc powiedzieć, że jest to zasługa pojedynczego wystrzału na jakimś walorze. Nawet przy takiej, dość znacznej jak na moje dotychczasowe doświadczenia dywersyfikacji, udało się wypracować wprost rewelacyjny wynik. Oczywiście jestem jeszcze bardzo ostrożny w formułowaniu ogólnych wniosków, ale bardzo cieszy mnie fakt, że strategia kupowania spółek w trendzie wzrostowym daje tak ładne wyniki.

Trzeba oczywiście zaznaczyć, że w ostatnim miesiącu mieliśmy bardzo ładne zachowanie głównych indeksów, w szczególności indeksu WIG. A przeglądając rynek widziałem bardzo wiele spółek, które w ostatnim okresie poszły znacznie w górę. Można się w marcu spodziewać jakiegoś odreagowania, które zabierze część ostatnich wzrostów.


Podobnie jak w poprzednim miesiącu, zdecydowałem się pozostawić skład portfela bez żadnych modyfikacji. Większość spółek zachowuje się dobrze lub bardzo dobrze. Mam pewne zastrzeżenia do ING, która nie bardzo chce rosnąć, ale spółka ciągle znajduje się w trendzie wzrostowym, więc jeszcze niczego nie przesądzam. Nie spada również na tyle, żebym się miał tym faktem niepokoić.

Z drugiej strony nie chcę wymieniać średniej wielkości banku na jakąś małą spółkę. Oczekuję w marcu korekty, która zapewne dotknie w szczególności mniejszych podmiotów. Sądzę, że ING może ją znieść trochę lepiej i nie chcę kupować w takim momencie jakiegoś malucha, który poleci mi o 15% w kilka sesji. Tak więc kolejny miesiąc będziemy oglądali ten sam skład portfela.

Jeśli będziecie ciekawi, jak zachowują się spółki w marcu, zachęcam do odwiedzania strony Portfela SCT, którą aktualizuję 2-3 razy w miesiącu. W ten sposób można trzymać rękę na pulsie, obserwując zachowanie poszczególnych walorów.

Poniżej znajdziecie stałą część każdego zestawienia Spółek Ciekawych Technicznie, czyli moje nagranie z propozycjami. Sądzę, że na razie jest już drogo, więc byłbym bardzo ostrożny z dokonywaniem większych zakupów, ale kilka ciekawych spółek udało mi się wyłuskać.
16 komentarzy:

 1. Bardzo fajnie Ci się to zwraca.
  Co miesiąc analizuje Twoje nagrania i muszę powiedzieć, że są zwięzłe, zrozumiałe i przede wszystkim pomocne. Oby tak dalej !
  Gratulacje wyników !

  OdpowiedzUsuń
 2. Przejrzałem trochę spółek i doszedłem do podobnych wniosków - bardzo dużo spółek jest teraz na lokalnych górkach (prawdopodobnie :)), co potwierdza też oscylator stochastyczny.
  To co mam zostaje, a z zakupami na razie się wstrzymuję.
  Generalnie bardzo dobre wejście w 2015, "bezpieczny" rdzeń mojego portfela zrobił przez dwa miesiące prawie 7%.

  Gratulacje świetnego wyniku na portfelu publicznym, robi wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chodziło co o mostostale ;-) stalexport to spółka która zarządza autostradą A4 i ma stosunkowo niewiele z nimi wspólnego ;-)

  Ps. radzę uważać na Herkulesa - kiedyś działy się tam cuda z emisjami akcji :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, miałem na myśli Mostostale. Swojego czasu spółki budowlane kiepsko przędły i jakoś tak została mi niechęć do nich. Ale flagowy Budimex wygląda nieźle.

   Usuń
  2. Budimex to czołowy gracz jeśli chodzi o budowę infrastruktury i dróg więc do 2020 żywot będzie miał dobry dzięki dotacjom z UE. Dodatkowo płacą niezłe dywidendy i umieją korzystać z lewara w przeciwieństwie do innych spółek z sektora co ogranicza emisje akcji.

   Ps. Warto spojrzeć co sądzi o nich prasa branżowa (nie giełdowa):
   http://www.wnp.pl/wyszukiwanie.html?szukaj=budimex

   Usuń
 4. Często wspominałeś, że szukasz okazji do zajęcia pozycji z ciasnym stop lossem, bo źle znosisz duże straty. Czy czułbyś się komfortowo prowadząc taki portfel w rzeczywistości wiedząc, że rzeczywista strata maksymalna może być większa niż jesteś w stanie znieść?
  Jak zamierzasz wychodzić z transakcji? Rozumiem, że wychodzisz gdy na podstawie Twoich subiektywnych odczuć uznasz, że wykres nie wygląda dobrze? Czy wówczas nie przepadnie Ci spora część zysków? Masz może pomysł by w jakiś sposób trailować SL?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To są bardzo, bardzo dobre pytania. Poświęcę im więc oddzielny wpis :)

   Usuń
  2. Dokładnie zrób artykuł o zarządzaniu stopem ;-)

   Usuń
 5. Radku, mam pytanie odnośnie PowerTraider'a, którego używasz do AT. Czy wykresy spółek/indeksów uwzględniają dywidendy/splity/prawa poboru/etc? Obecnie korzystam z dbNotowania 4 Max Statica, który dostałem wraz z kontem w Deutsche Banku, niestety tam wykresy nie uwzględniają operacji na akcjach więc cała AT bierze trochę w łeb i muszę się wspomagać innymi półśrodkami (np. Stooq). Ale to bez sensu trochę na dłuższą metę.
  Z góry dzięki za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,

   PowerTrader pokazuje wykresy w ujęciu cenowym, czyli jeśli dywidenda jest odcinana, pojawia się luka na wykresie. Osobiście nie sądzę, żeby z tego powodu analiza techniczna brała w łeb. Poświęciłem temu zagadnieniu nagranie jakiś czas temu:

   https://www.youtube.com/watch?v=uKhCjWyfE0o

   Usuń
  2. Dzięki za odpowiedź i linka. Obejrzałem i...nie przekonało mnie to :) Sęk w tym że jeśli wszyscy/większość inwestorów bazowałaby na wykresach gdzie dywidendy NIE są uwzględniane (są pokazane luki) to super - można wtedy działać w takim PowerTraider'ze bo widzi się to co większość. Jednak jeśli większość ma wykresy uwzględniające dywidendy (bez luki) to my z naszymi wykresami z lukami widzimy kompletnie coś innego. Przykładem niech będą 2 wykresy PEKAO: jeden ze stooq uwzględniający dywidendę (bez luki) i drugi z PowerTraider'a gdzie po dywidendzie powstała luka (kolory elips na jednym wykresie odpowiadają im odpowiednikom na drugim):
   1. http://zapodaj.net/edfe4e4515c68.jpg.html
   2. http://zapodaj.net/d6d23131baa0f.jpg.html
   Jak widać jeden inwestor widzi zupełnie co innego jak drugi. Podczas gdy ten posługujący się PowerTraider'em na poziomie 171,78 widzi całkiem ważne wsparcie/opór (aż 3 uderzenia: 2 od dołu, 1 od góry) to dla tego na stooq'u ten poziom nie ma takiego znaczenia (jedno uderzenie od dołu). Na PowerTraider'ze trójkąt formuje nam się już od 2013-10-30 podczas gdy na stooq'u zaledwie od 2014-09-30. Nawet linia trendu wzrostowego na PowerTraider'ze została przełamana w 2013-07 (niespokojny duch mógłby sprzedać swoje akcje) podczas gdy na stooq'u lekko muśnięta.
   Podsumowując, koniecznym jest posługiwanie się w mojej opinii tym czym większość a wydaje mi się (choć moge się mylić) że większość jednak na swoich wykresach nie widzi luk tam gdzie była dywidenda. Co za tym idzie AT na takim PowerTraider'ze czy dbNotowania 4 Max Statica może brać w łeb.
   Trochę się rozpisałem, wybacz, ale nie daje mi to spokoju. Być może wynika to z faktu, że dopiero zaczynam swoją przygodę z giełdą a jak okrzepnę to będę miał takie dylematy w nosie i zajmę się poważnymi sprawami :)
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Nie mam danych, czym posługuje się większość. Natomiast wycinanie z wykresu luk dywidendowych jest pewnym przekłamaniem. Cena przed dywidendą to 100, a po dywidendzie 95. Takie są fakty. To dopiero sztuczna ingerencja w wykres sprawia, że wygląda on, jak by przed dywidendą cena również wynosiła 95.

   Jestem jednak zwolennikiem bazowania na cenie, jako takiej. Wszelkie przekształcenia są dodatkiem, który może ułatwiać analizę, ale może też fałszować obraz.

   Najważniejsze, że nie jesteśmy skazani na jedną opcję i każdy może wybrać takie wykresy, na jakich się lepiej czuje.

   Pozdrawiam

   Usuń
 6. Mam w składzie swojego portfela 3 Twoje spółki Gino Rossi, Monnari i Bytom. Jak uważasz po piątkowej panice na odzieżówce zachwiało to trendem? Nie jestem wybitnym technikiem , a Twój komentarz byłby bardzo cenny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym jeszcze niczego nie przesądzał. Gino oddaje trochę wzrostów, ale trudno jest mi ocenić, na ile jest to poważna sytuacja. W każdym razie trzeba się liczyć z tym, że rynki zaliczają korekty. Polecam odsunięcie się od wykresu na większą odległość i obserwowanie szerszej tendencji.

   Usuń
 7. Witam
  Zaczynam interesować się tematyką giełdy i być może piszę w miejscu gdzie nie powinienem, ale tak na szybko nie znalazłem wpisu ze spisem treści lub polecanymi wpisami na początek, aby się zaznajomić z tematyką. Tutaj zadam pytanie od czego proponowałbyś zacząć? Doświadczenie mówi mi aby nie pchać się od razu z pieniędzmi w coś o czym za dużo nie wiem... na koniec pytanie czy kwota 10 tyś PLN nie jest za mała na start na giełdzie gdzie przyjmę sugestie z tego bloga ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się niedługo udostępnić spis treści, gdzie będą odpowiedzi na wszystkie podstawowe pytania.

   Proponuję zacząć od spokojnego przemyślenia, czym ma dla Ciebie być inwestowanie na giełdzie, jak chcesz zacząć i czy faktycznie masz czas, żeby poświęcić go na naukę. A dopiero później można iść w szczegóły.

   Co do kapitału to na początek powinien być wystarczający. Sam zaczynałem z kwotą 3 tys. zł :)

   Usuń