niedziela, 1 grudnia 2013

Spółki Ciekawe Technicznie - grudzień 2013

Dzisiaj kolejna porcja analizy technicznej. Udało się wybrać całkiem dużą ilość spółek, większość w fazie korekty lub odwrócenia trendu spadkowego. Poza tym, podzieliłem się w tym nagraniu bardzo miłym osiągnięciem, które bez Waszego udziału nie byłoby możliwe.

8 komentarzy:

 1. Ostatnio uczestniczyłem w szkoleniu, akurat myślę, że części z Was może się to przydać.

  Unikalna strategia akcyjna ze zbioru Price Action - Michał Pietrzyca

  Podczas zakładania konta w DM BOŚ, zaproponowano mi bym wybrał się na to właśnie szkolenie. Było to moje pierwsze szkolenie i muszę przyznać, że było warto. Samo szkolenie nie wprowadziło jakiś wielkich, fundamentalnych zmian w sposobie jaki staram się wypracować w moim systemie transakcyjno/inwestycyjnym. Natomiast dzięki niemu, ugruntowałem sobie wiedzę nabytą do tej pory i co warte podkreślenia, sama nauka, na niewiele się zda jeśli nie będziemy mogli jej sobie utrwalić/ugruntować – jeżeli nie ma kogoś kto by potwierdził, nasze założenia, bo rynkowe potwierdzenia mogą być bardzo brutalne i dotkliwe.
  Dodatkowo godzina z osobą, która zajmuje się profesjonalnie inwestowaniem, ni jak się ma do tego ile książek i czasu poświęcimy na samodoskonalenie się. Szczególnie jeśli trafi się na konkretnego prowadzącego.

  Pan Michał swoje rozwiązanie oparł, jak sam podkreślał na zmodyfikowanej strategii żółwia. Sam do teraz nie wiem co to za strategia i chyba jakoś nie palę się by się dowiedzieć.
  Jednakże strategia jest prosta jak budowa cepa i opiera się tylko i wyłącznie na wsparciach i oporach. Prowadzący sugeruje by budować portfel w oparciu o minimum 5 – 6 spółek, optymalnie 10 i by nie przekraczać liczby 20, ponieważ wtedy zaczniemy się zamieniać z inwestora w fundusz inwestycyjny, a znacie dobrze wypracowane przez takie fundusze stopy zwrotów?!?
  Oczywiście to czy akcje w naszym portfelu będą zajmować 30%, 50% czy 100% to już tylko od nas zależy jednak warto dobrze się nad tym zastanowić.

  Kolejną rzeczą istotną jest ustawianie szerokich stopów min 30% a nawet do 50%. Na pierwszy rzut oka nawet mnie owe liczby przeraziły, jako to 30%????
  Odpowiedź znajduje się trzy zdania wyżej. Jeżeli mamy powiedzmy portfel 5000 zł i podzielimy sobie go na 5 części, tak by dla każdego wybranego walory przeznaczać 1000 zł, to przy założeniu stopa 30% dla jednej transakcji daje nam 300 zł.
  Jednak strata na portfelu to tylko 300 / 5000 = 0,06 * 100 czyli 6% wartości całego portfela, a to już jak widać wcale nie tak dużo.
  Spróbuję przedstawić prosty przykład na spółkach wybranych przez Humanistę za listopad.

  OdpowiedzUsuń
 2. 1. CLE
  CLE_Wykres

  Dla tej spółki widzimy opór na poziomie 2,91. Teraz mierzymy 50% zniesienia między ostatnim dołkiem, będącym wsparciem, który moim zdaniem był w punkcie 2,1 (6 wrzesień). Zniesienie to wynosi 2,51 – jeżeli cena spadnie do tej wartości zajmujemy pozycję.

  Przyjmując założenia co do portfela które pisałem wyżej, składamy zlecenie za 1000 zł po cenie 2,51, 398 akcji.
  Ustawiamy stopę 30% dla tej transakcji czyli 2,51 * 30 % = 0,753; więc stoploss powinien znajdować się w pozycji 2,51 – 0,753 = 1,76.
  Zobaczmy jak teraz wygląda sytuacja na dzień 29.11 - Wykres.

  Dla mnie setup nadal jest aktywny i wygląda obiecująco. Niestety trzeba mieć na uwadze jedną rzecz o której wspomnę później. Poniżej jeszcze 2 przykłady już bez tak szczegółowego komentarza do Waszej analizy.


  2. KPX
  Sytuacja przed setupem 29 październik - wykres.

  Wsparcie – 9,6
  Opór – 11,85
  Zniesienie 50% - 10,72
  StopLoss – 7,5

  Obecnie sytuacja na walorze wykres.

  Jak widzicie moment zawarcia transakcji mógłby być opisany jednym słowem – fantastyczny!

  3. BHW
  Sytuacja przed setupem 23 październik - wykres.

  Wsparcie – 100
  Opór – 128,95 (130)
  Zniesienie 50% - 114,47
  StopLoss – 80,2

  Obecnie sytuacja na walorze wykres.

  Czy system działa? Ja myślę, że najprościej będzie sprawdzenie jego w oparciu o walory, które już posiadacie.

  Ostatnia najważniejsza UWAGA! - prowadzący powiedział jeszcze jedną ważną rzecz, która eliminowała by jego użycie dla walorów KPX i CLE – inwestujemy w silne, stabilne spółki, najlepiej takie, które są już w trendzie wzrostowym lub które są silne fundamentalnie – wymienił KHG, HGN, i kilka innych, których już nie pamiętam.

  Zadałem pytanie o KPX, dla niego walor byłby ciekawy gdyby dotarł do oporu 12,5, ale nie przekreśla tej spółki, jednak jest ona w trendzie spadkowym od 2012, kiedy to kosztowała 26 zł.
  Na koniec tych przykładów dodam, iż podczas prezentacji Pan Michał używał wskaźnika AccDist (po więcej info odsyłam tutaj).

  Dla mnie czas spędzony na tym szkoleniu to same plusy i podpisuje się pod tym co kiedyś pisał (o-szkoleniach-giedowych-sow-kilka ) Radek – po prostu warto!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałem tylko dodać, iż sytuacja którą opisywałem na CLE jest już nie aktualna, właśnie walor osiągnął nowy dołek 1,7. Moim zdaniem na razie nie powinno się zaprzątać głowy tym papierem. Zresztą podobną analogię widać na SGR - wniosek walory oparte na wydobywczych spółkach z Ukrainy na razie parzą.

   Usuń
 3. Drogi Humanisto, śmiać mi się już chce z tego waszego pseudoinwestowania, które tylko psuje naszą giełdę i odstrasza potencjalnych posiadaczy gotówki. Skoro jakiś nierozgarnięty facet kupił za całość portfela typowo spekulacyjną spółkę, to zamiast radzić mu sprzedaż całości ze sporą stratą może warto się zainteresować, co spowodowało te spadki, jakie są szanse na wzrost kursu oraz czy spółka nie jest np. zagrożona bankructwem. Oczywiście rozumiem twoje wyłączne przywiązanie do "kresek" z pominięciem fundamentów, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jaki w ogóle cel ma takie spekulowanie? Bo jak dla mnie takie "skubanie" nie ma nic wspólnego z zarabianiem. Przypomina to raczej podkradanie jabłek z sadu na zasadzie albo mnie złapią (padnie stoploss), albo nie (skubnę kilka procent). Mimo wszystko serdecznie pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. To się anonimowy (wypadałoby się może podpisać chociaż?) śmiej, a my (technicy) się skupimy na zarabianiu gdy ty będziesz przeczekiwał 50% straty i liczył że kiedyś odbije bo to bo tamto, bo niska wycena bo spółka dobra itp... raz odrobisz, może i nawet zarobisz bardzo dużo jeszcze za x miesięcy lub lat, a drugi raz stracisz mnóstwo czasu straty kiludziesięcio% nie odrobisz bo sie okaże że wykres nie kłamał i dyskontował coś, o czym Ty nie miałeś pojęcia albo po prostu nie ująłeś w swojej analizie... stracisz i pieniądze i czas wtedy. W inwestowaniu błędne decyzje się zawsze trafią, z tym że ja np wolę jak się częsciej mylę ale mniej mnie to kosztuje (i czasu i pieniędzy) niż sie pomylić raz i stracić całą hossę z nadziejami na odbicie... większa liczba decyzji niby daje większy koszt (prowizje) ale zdecydowanie zmiejsza wpływ szczęscia lub pecha na wynik, liczy się tylko umiejętność podejmowania opłacalnych decyzji (podobnie jak w pokerze). I z określaniem spekulacji jako skubanie po kilka % bym uważał, bo albo naginasz albo sam nie wiesz o czym mówisz. W samym tym roku miałem kilka transakcji zysknych na >= 50% gdzie na straty większe niż 10% raczej nie pozwalam. Już nie wspominając co będzie jakby właśnie zaczęła się bessa. Ja sprzedam jak dostane takie sygnały a ty się zastanawiaj i patrz jak strata rośnie.. rok, drugi... Ja nie twierdzę przy tym że fundamenty czy inwestowanie pod nie jest złe, ale w tym przykładzie i z tak postawioną sprawą raczej już tak fajnie nie jest. Fundamenty są fajne do uzycia dla technika by odrzucać kompletnie śmieciowe papiery, na których jest ryzyko że z dnia na dzień pojawic się moze złe info które "popsuje" wykres. Analogicznie odwrotnie, techniczna spekulacja na dobrych spółkach ma jakąśtam szansę na dodatkowy "dopalacz" w postaci jakiegoś fajnego komunikatu ze spółki - na dobrych spółkach jest to chyba bardziej prawdopodobne niż na śmieciuchach. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli wywołano sprawę MDS, to mnie ogólnie na razie papier się podoba. Dodatkowo w perspektywie jest możliwość przejęcia przez HWE.
  Wczoraj MDS wykazał siłę i wg. moich informacji mogła to być dobra okazja do kupna. Nie wiem po ile chłopak kupił, ale załóżmy po 0,90 (miałby niezły niefart), natomiast ustawiłbym stopa na 0,55 i czekał. Na razie stracił w okolicach 30% na całym portfelu - myślę, że ta nauczka coś go nauczy.
  Jedno jest pewne stopa musi ustawić i pogodzić się ze stratą, oraz z tym, że może już na tym papierze się nie wyzerować.
  Na pewno nie był przygotowany na inwestowanie i stał się potwierdzeniem reguły, że na giełdzie większość (zwłaszcza początkujących) traci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyszła mi lepsza myśl, mógłby zredukować do 50% i zastanowić się czy na pewno nadaje się na inwestora, a co za tym idzie by od razu nie pakował się w inne spółki.
   Czyli ustawiłbym dla 50% akcji stopa na poziomie 0,65 (lub sprzedał od razu gdyby 2 - 3 sesje zaczęło spadać). Natomiast dla reszt ustawiłbym stopa 0,55. Na tej połowie gdyby walor faktycznie miał zwyszkować spokojnie się zbilansuje, a jak nie pójdzie to nie straci 60% całego portfela.

   Usuń
 6. Witam,
  od pewnego czasu śledzę tego bloga i generalnei mam pozytywne odczucia. Ale mam takie przemyślenie (uwagę może), w aktualnym filmie jak zwykle wyławiałeś spółki które pod względem AT są ciekawe, tylko w tych wszystkich analizach nie poruszyłeś tematu, że mamy obecnie korekte na rynku (na małych i średnich większą), co za tym idzie prawdopodobieństwo, że stopy które sugerowałeś ustalać prawie zawsze się odpalą (EEX, CCC, Kania) jako przykłady tylko.
  Więc reasumując brakowało mi podejścia AT ale mimo wszystko z myślą z tyłu głowy że jestesmy w korekcie i większe szanse na spadek są niż na wybicia z danych formacji.

  To taka luźna uwaga. Blog i tak jest git :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń