poniedziałek, 15 sierpnia 2011

TPSA na dłużej

Siedziałem, myślałem i w końcu wymyśliłem. Postanowiłem poprzez rachunek IKE kupić trochę akcji TPSA. Technicznym setupem jest zagranie na odbicie od wsparcia, które obrazuje niższa czerwona linia.
Z drugiej strony inwestycja jest pomyślana na dłuższy termin, dlatego też pod uwagę biorę ten dwuletni range i staram się kupować w jego dolnym obszarze. Poza tym, w związku z zaplanowaną dłuższą perspektywą, liczę na sowite dywidendy, których średnia stopa za ostatnie 5 lat wynosi 7,75%. Tu też sprawdza się IKE, gdyż od dywidendy nie zapłacę podatku.

Dodatkowo, za wyborem TPSA na inwestycję długoterminową przemawia możliwość zabezpieczania ryzyka spadków kontraktami terminowymi oraz, od niedawna, warrantami. Dlatego też jeśli spółka znajdzie się w okolicach szczytów na poziomie 19 zł i będę chciał zarobić trochę na ruchu w dół, będzie taka możliwość. Po cichu liczę też na opcje na te akcje, co da możliwość zabawy w covered call.

Druga czerwona kreska i trzy prostokąty obrazują potencjalne poziomy techniczne, które mogą być znaczące dla ruchu cen. Rysowałem je pod kątem spekulacji na krótki termin i zostawiłem na wykresie dla celów poglądowych.

Jest to moja pierwsza inwestycja na tak długi termin (jak długi to się okaże) oraz z silnym udziałem dywidendy przy podejmowaniu decyzji. Będę wdzięczny za ewentualne wskazówki dla tego typu inwestycji.

7 komentarzy:

 1. aaaaaaaaaaaaaa
  "Technicznym setupem"

  błagam, Ty też???

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też, tylko że nie wiem o co chodzi :)

  Nie patrzyłem na żadne analizy, nie czytałem komentarzy, po prostu z nudów wpadło mi w oko.

  To tepsy nie wypada brać na AT? :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy może moje zainteresowanie TPSA ma być obrazem mojej (i rynku) duszy, czyli ucieczki w stronę "bezpiecznych" spółek? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na dywidendę od TPS trzeba bardzo uważać. EPS spółki za 2009 i 2010 wynosi odpowiednio 0.96 i 0.08 PLN wobec dywidendy na poziomie 1.5 PLN na akcję. Likwidacja kapitałów zapasowych i tego typu rozwiązania w krótkim terminie pozwalały na utrzymanie takiego poziomu wypłat. Jedna IMO za 2011 rok dywidenda będzie znacząco niższa. To też wyjaśnia dlaczego kurs spółki systematycznie spada.

  OdpowiedzUsuń
 5. ki diabeł te "setapy" są.
  Jakoś po polsku sie nie da?

  OdpowiedzUsuń
 6. @Bartek,

  Dzięki za info, właśnie na tego typu głosy liczyłem :) Będę obserwował spółkę, zobaczę co i jak się porusza, a w razie problemów będe opuszczał okręt.

  @GZ

  Niestety, ja też. W mojej ocenie zebrało się już sporo terminów, którymi można zastępować inne, dłuższe lub nieprecyzyjne sformułowania. Ot, choćby margin call, czy też BEP. Dlatego też zamiast "układu", który po 2005 roku nabrał pewnych odcieni, wolę używać słów "setup" czy "trigger" na różne elementy przesłanek do otwierania pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Akcje kupione po dziennym minimum, czyli 15.15 :)

  OdpowiedzUsuń