niedziela, 6 marca 2011

Certyfikaty strukturyzowane - ryzyko walutowe

Wszystkie certyfikaty strukturyzowane RC notowane są w złotówkach. Dzięki temu mamy możliwość inwestowania w różnego typu aktywa bez konieczności wymiany waluty, co znacząco ułatwia sprawę. O ile w przypadku indeksów (np. DAX) nie ma to większego znaczenia, gdyż oryginalnie podawany jest on w punktach, to problem pojawia się z chwilą, gdy chcemy zainwestować nasze środki w któryś z surowców. Na światowych rynkach ich cena podawana jest w dolarach, więc w tym przypadku, oprócz ryzyka rynkowego, musimy się również zmierzyć z ryzykiem walutowym. Oto, jak przedstawia się wykres złota w PLN oraz USD, a także kurs USD/PLN od 2005 roku:
 Widzimy wyraźnie, że do mniej więcej połowy wykresu (czyli do lipca 2008) umacniająca się złotówka zabierała sporą część wzrostów na złocie. Jednak dynamiczna zmiana trendu (którą odczuli kredytobiorcy i przedsiębiorstwa bawiące się opcjami) w znaczący sposób wpłynęła na ceny złota w złotówkach.

Sytuacja taka może prowadzić do paradoksów, gdy dużo mówi się o rekordach cenowych na jakimś surowcu, podczas gdy jego wykres w rodzimej walucie kształtuje się zupełnie inaczej. Trzeba być świadomym tego faktu, gdy chce się inwestować w certyfikaty na surowce oferowane przez RC, gdyż podkreślmy raz jeszcze, są one notowane w złotówkach.

Skoro zatem certyfikat RC ma odzwierciedlać wycenę aktywów w PLN, warto jest sprawdzić, czy odzwierciedla rzetelnie. Dokonałem porównania ceny srebra (cena spot mnożona przez walutę) z notowaniami certyfikatu:
Różnice widać dopiero po bliższym przyjrzeniu się wykresowi. Pokazuje to, iż certyfikat kwotowany jest wiernie, przez co można sobie odpuścić wszelkie próby arbitrażu, spready sprawiają, że jest to nieopłacalne.

Tak więc przy certyfikatach typu long osłabiająca się złotówka jest naszym sprzymierzeńcem. Im droższy dolar, tym wyżej znajduje się certyfikat. Problem może się pojawić w przypadku certyfikatu typu short. W świetle obecnej oferty będzie to jedynie krótka ropa, gdyż na krótki DAX waluta nie ma wpływu. 

Certyfikat SCRA rośnie, kiedy ropa spada. Szczegółowy wzór konstruowania jego notowań (dla wyceny w EURO) znajduje się pod tym adresem. Przełożenie na nasz rynek odbywa się poprzez uwzględnienie waluty. W tym wypadku, umocnienie dolara względem złotówki działa przeciwko nam, gdyż niweluje spadki na ropie, a co za tym idzie, wzrost ceny certyfikatu na krótką ropę jest słabszy. 

W następnym wpisie zobaczymy, czy da się coś poradzić na to ryzyko kursowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz