czwartek, 5 maja 2016

Spółki Ciekawe Technicznie - maj 2016 - portfel -0,18%

Kwiecień był miesiącem rozpoczynającej się korekty na GPW, przynajmniej w moim oczekiwaniu. Indeks WIG stracił na wartości 1,78% i było to zaledwie niewielkie wprowadzenie do korekty, która powinna mieć miejsce w maju. Przypomnijmy, że od połowy stycznia rynek bezkarnie rośnie. Spodziewając się spadków, zdecydowałem się na utrzymanie dotychczasowego, niskiego zaangażowania w rynek akcji. Z tego też względu portfel SCT stracił w kwietniu 0,18% i należy powiedzieć, że jest to bardzo neutralny wynik.Niekiedy oczekiwanie na nadarzające się okazje inwestycyjne może być nieco frustrujące. Rozumiem też czytelników, którzy chcieliby oglądać więcej zmian w portfelu SCT, gdyż od kilku miesięcy niewiele się dzieje. Jednak sądzę, że w ciągu najbliższych tygodni wystąpi dołek, który, przynajmniej z mojej perspektywy, będzie oznaczał okazję do większych zakupów.

Patrząc na poniższy wykres indeksu Wig20 widzimy, że w istocie mamy ciągle do czynienia z trendem spadkowym. Negatywna wymowa została lekko złagodzona ostatnimi wzrostami, ale dopiero nadchodzący ruch korekcyjny powie, na ile są one trwałe. Poziom 2000 pkt był bardzo dobrym miejscem na zatrzymanie wzrostów i tak też się stało.Maj zapowiada się pod względem rynkowym bardzo ciekawie. Być może wystąpi korekta, która wyznaczy nam kierunek na kolejne miesiące. Dlatego w chwili obecnej nie decyduję się jeszcze na większe zakupy i czekam na rozstrzygnięcie sytuacji. W portfelu pozostają cztery spółki: Paged, Amica, Eurocash i Integer. Być może w połowie miesiąca coś dołączy, ale tego w chwili obecnej przesądzić nie można.Analizując powyższy wykres portfela SCT widać dokładnie zmniejszone zaangażowanie. W dwóch poprzednich miesiącach nie działało to na korzyść portfela, ale w kwietniu przyczyniło się do utrzymania dotychczasowego poziomu, podczas gdy szeroki rynek stracił na wartości. Koniecznie obejrzyjcie nagranie z propozycjami, które przykuły moją uwagę w ostatnim czasie.


Kod rabatowy do PowerTradera znajdziecie w tym miejscu.

W powyższym nagraniu przedstawiam bieżącą analizę sytuacji, jak również spółki, którym będę się przyglądał w najbliższych tygodniach. Maj jest więc miesiącem oczekiwania. Analizuję rynek i rozważam, czy można już będzie zrobić większe zakupy. Jeśli tak, z pewnością się o nich dowiecie. Zaglądajcie również do zakładki portfela SCT, gdzie można prześledzić wszystkie zestawienia.

A jakie są Wasze oczekiwania? Sądzicie, że majowa korekta może być dotkliwa, czy jesteście już załadowani akcjami i czekacie na kontynuację wzrostów?

8 komentarzy:

 1. Radek -14.2% gratuluje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypominam, że jest to strategia w 100% oparta na rynku akcji :)

   Usuń
 2. Analitycy z bankiera piszą, że surowce są bardzo atrakcyjnym aktywem. Jak można w nie inwestować? Znalazłem kilka instrumentów (http://independenttrader.pl/surowce-aktywa-kolejnej-dekady.html) ale u mnie na platformie nie ma żadnego z nich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele zależy od tego, jak chcesz inwestować w surowce. Czy w sposób liniowy, czy nieliniowy, czy z dźwignią, czy bez, czy z przewalutowaniem, czy bez etc.

   Usuń
 3. Radku, jak zwykle fajna analiza. Jakie masz kryterium wyjścia z Eurocashu? Wydaje się że dzisiaj linia trendu trwającego rok została przebita, wychodzisz czy czekasz na jakiś opór? Teraz wydaje się to 50zł, ale samo przebicie linii trendu wyglada słabo. Nie spodziewałem się tego po Eurocashu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też się przejechałem na Eurocashu, bo byłem przekonany, że linia trendu wytrzyma i brałem po 53,90 zł. Byłem tego na tyle pewny, że z lenistwa nawet nie ustawiłem stop-lossa na wypadek jej przełamania. Pewnie jednak poczekam do 11 maja kiedy będzie ustalone prawo do dywidendy, przynajmniej częściowo pokryje te straty. Na szczęście niedużo w to włożyłem, bo jednak GPW to profesjonalna szulernia :) i zdecydowanie lepsze wyniki mam na metalach szlachetnych i kryptowalutach. Takie koszty transakcyjne jakie oni przeciętnie mają 0,39% przy totalnie zautomatyzowanych systemach transakcyjnych to rozbój w biały dzień. A na bitcoinie "taker fee" tylko 0.01% więc praktycznie interesuje mnie tylko jak zachowa się kurs, a nie czy dodatkowo jeszcze pokryje średnio 1% koszt zajęcia pozycji jak się podliczy wejście, wyjście i spread.

   Usuń
  2. Eurocashu już się pozbyliśmy, ale faktycznie sądziłem, że ruch się utrzyma. Chociaż trzeba pamiętać, że jest to duża spółka, a przecież szeroki rynek zalicza ostatnio korektę, więc spadki są jak najbardziej zrozumiałe. Trudno, żyje się dalej. Tym bardziej, że niewielki zysk jednak udało się wywieźć.

   Usuń
 4. Radek a nie boisz sie że korekta bedzie płaska i pociąg już odjechał?

  OdpowiedzUsuń