poniedziałek, 4 maja 2015

Spółki Ciekawe Technicznie - maj 2015 - portfel +6,41%

Po weekendzie majowym nadszedł czas na publikację najnowszego zestawienia Spółek Ciekawych Technicznie. W tym miesiącu udało się wybrać kilka ciekawych wykresów, z których zdecydowana większość ładnie pnie się w górę. Był to również bardzo dobry miesiąc dla portfela SCT, który w ostatnim miesiącu zyskał aż 6,41%, bijąc po raz kolejny indeks WIG. Jest to już 18% zysku od początku roku.

Dla osób, które być może chcą dobrać sobie do portfela ładną spółkę, przygotowałem jak zwykle nagranie. Przypominam też, że do moich analiz wykorzystuję program PowerTrader, na który moim czytelnikom przysługuje zniżka.


Portfel Spółek Ciekawych Technicznie, w którym dokonuję wirtualnych transakcji na prawdziwych spółkach, również dał ładnie zarobić. Tym razem zakończył miesiąc zyskiem na poziomie 6,41%, podczas gdy indeks WIG będący benchmarkiem zarobił 4,41%. Początek 2015 roku to zdecydowanie dobry czas dla inwestorów na rynku akcji.


Jest to również pierwszy miesiąc, w którym wszystkie spółki znalazły się w zysku. Wcześniej zawsze coś świeciło na czerwono, a tym razem jest już decydowanie lepiej. Oczywiście wyłoniło się również kilku liderów, którzy od stycznia zarobili ponad 35%. 

Z portfela wyleciała spółka ING. Nie zachowywała się źle, ale miałem wrażenie, że cały rynek ucieka, a ona stoi w miejscu. Niby poruszała się czasem w górę, czasem w dół, ale stwierdziłem, że pieniądze te mogą być wystawione na trochę większe ryzyko, dając lepszy zarobek.

W miejsce ING do portfela trafiła spółka Work Service. Wykres pokazuje ładny trend wzrostowy, w którym co jakiś czas występują korekty. Aktualnie mamy do czynienia z jedną z nich, której głębokość jest już całkiem znaczna. Uznałem, że jest to dobry moment do zagrania na kontynuację wzrostów i mam nadzieję, że po raz kolejny ta koncepcja się sprawdzi.


W portfelu pojawiły się również pierwsze dywidendy. Jedna pochodzi od sprzedanego ING, a druga od spółki Pelion. Prawo do dywidendy zostało odcięte od ceny akcji, ale sama gotówka nie trafiła jeszcze do inwestorów. Zastanawiałem się, jak to rozegrać na potrzeby portfela, ale zdecydowałem się przyjąć fikcję, że otrzymujemy gotówkę od razu po jej uwzględnieniu w cenie akcji. Inaczej, jeśli byłaby ona wypłacana kilka miesięcy później, z pewnością bym zapomniał o kilku dywidendach. Uznałem więc, że będę je wliczał do portfela na bieżąco.


Tak więc mamy za sobą kolejny dobry miesiąc i kolejną zmianę w portfelu. Jednocześnie po czterech miesiącach jestem zadowolony z osiąganych wyników, w szczególności z faktu, że portfel zachowuje się lepiej niż szeroki rynek. To pokazuje, na razie jeszcze ostrożnie, że stosowane przeze mnie podejście ma sens.

I teraz pytanie do Was: zapowiada się, że w drugiej połowie maja poprowadzę webinar, w którym będę omawiał różne aspekty strategii inwestycyjnych, z których korzystam. Opowiem, jak dokonuję transakcji, na co zwracam uwagę oraz jak wyglądają szczegóły, o których na co dzień nie dyskutuję. Czy chcecie, żeby w tym webinarze znalazło się również podejście pokazywane w Spółkach Ciekawych Technicznie? Jest tu dużo do opowiadania, ale sądzę, że na razie wyniki mówią same za siebie i warto rozwinąć ten wątek.

12 komentarzy:

 1. Tak jak najbardziej. Chciałbym poznać Twoje podejście. Jestem za ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. super nagranie, jak ja lubie te linie :) co do webinara jestem rowniez za pokazaniem podejscia ze SCT, jak widac sprawdza sie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Generalnie szukasz okazji do zajęcia pozycji w korekcie trendu wzrostowego. Czy i w jakich sytuacjach robisz od tego wyjątki tzn. czy kupujesz spółki bez żadnej, najmniejszej nawet korekty? Na jakiej podstawie ustawiasz wtedy stoplossy?

  OdpowiedzUsuń
 4. Niekoniecznie. Zasady w oparciu o które prowadzisz portfel SCT omówiłeś już bardzo dokładnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć, co ty na to aby zrobić wpis o kredytach na zakup akcji? Lewar ale na akcjach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobry temat. Dodałem do listy "to do" :)

   Usuń
  2. Plus coś o zleceniach otp, jak można wykorzystać do optymalnego wejścia w pozycję

   Usuń
 6. Mam pytanie z innej beczki, czy są jakieś konsekwencje ze strony urzędu skarbowego za brak rozliczenia straty ( pit 38 ) ?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Za to w przyszlym roku nie bedziesz mogl odliczyc straty - zaplacisz wiekszy podatek.

   Usuń
  2. Straty chyba nie musisz rozliczać. Zapłacisz przez to większy podatek i tyle.

   Rozlicza się stratę za ostatnie 5 lat, więc w przyszłym powinieneś mieć możliwość jej rozliczenia, tyle że ucieknie Ci ostatni (piąty) rok.

   I zawsze możesz złożyć korektę zeznania podatkowego (pit38) i rozliczyć tę stratę. A w uzasadnieniu do korekty napisać, że zapomniałeś i tyle. Ja kiedyś robiłem korektę "bo zapomniałem coś rozliczyć" i było bez problemów.

   Ale oczywiście to tylko moje zdanie, doradcą podatkowym nie jestem :)

   Usuń
 7. U mnie też ciekawie - 10,51%, odrabiam straty z początku roku - portfel GW (dane z 04.05). Posiadam 4 kontrakty S na JSW. Obecnie walor ustanowił nowe historyczne minimum 13,6 i zatrzymał się na poziomie 14. Kilka nie udanych transakcji z kwietnia - LTS, PKO, oraz mój debiut na kontraktach na waluty (prowizja tylko 0,20 gr) USDPLN. Mimo dobrego wzrostu portfela, kwiecień był najgorszym miesiącem w którym straciłem 296 zł na nie udanych transakcjach (po lutym którym miał - 258zł). Inaczej mówić gdyby nie zawarł w kwietniu żadnej transakcji prawdopodobnie wyszedłbym na tym znacznie lepiej.

  Po pierwszym tygodniu maja WIG przesunął się jeszcze wyżej i prawdopodobnie będzie testował 58000. W moim odczuciu jeśli przebije ten poziom będzie można patrzeć z nadzieją na północ. Mnie osobiście zastanawiają 2 walory. Pierwszy to PKN, który od początku roku wzrósł już o 40%. Drugi to LTS, który rysował coś na kształt spotka, a obecne zatrzymał się na jego prawym wierzchołku poziom 31.

  OdpowiedzUsuń
 8. Analiza indeksu WIG20 + rynki wschodzące:

  http://myalterfinance.blogspot.com/2015/05/emerging-markets-wig20.html

  OdpowiedzUsuń