Z kodem WS26HUMANISTANAGIELDZIE masz 100 zł zniżki!!

środa, 1 kwietnia 2015

Spółki Ciekawe Technicznie - kwiecień 2015 - portfel -1,35%

W tym miesiącu, podobnie jak w styczniu, zestawienie SCT nie będzie miało formy wideo. Zachorowałem i straciłem głos, przez co nie bardzo jestem w stanie nagrywać jakiekolwiek filmów. W każdym razie niektórzy chwalili również formę pisemną, więc dzisiaj ukłon w ich stronę.

W pierwszej części wpisu omówię aktualną sytuację techniczną na indeksie Wig20 oraz powiem, czego spodziewam się w najbliższym miesiącu. Następnie wymienię propozycje spółek, które wpadły mi w oko, a kilka z nich się znalazło i wyglądają bardzo apetycznie. Na koniec omówię sytuację Portfela SCT, który stracił w tym miesiącu 1,35%, głównie za zasługą spółki Tel Force One, która spadła o 25%. Za karę wyleci z portfela, a w jej miejsce wejdzie nowy podmiot. Który? Informacja na końcu wpisu :)

Jak zwykle moje analizy przeprowadzam w programie PowerTrader, który jest moim podstawowym narzędziem do przeprowadzania AT. Jeśli chcecie z niego skorzystać, mogę Wam zaproponować 10% zniżki na ten program. Oprócz tego niedawno prowadziłem szkolenie, w którym opisywałem zasady inwestycyjne, którymi się kieruję przy stosowaniu analizy technicznej. Podzieliłem się sześcioma latami doświadczenia, które zgromadziłem z tym podejściem oraz wymieniłem trzy kluczowe elementy systemu, który wykorzystuję do wybierania akcji do Spółek Ciekawych Technicznie. Jeśli ktoś jeszcze nie widział szkolenia, może się z nim zapoznać pod tym linkiem.

Ogólna sytuacja na rynku



Jak widzicie na wykresie, w połowie marca Wig20 ruszył mocno w górę, przesuwając się o sto punktów w ciągu kilku sesji. Niby po tym ruchu pojawiła się jakaś korekta, ale nie była ona znacząca. Dlatego też sądzę, że rynek nie będzie miał wiele siły na kontynuowanie ruchu w górę bez chwili odpoczynku. Trudno powiedzieć, czy przyjmie to postać jakiejś większej korekty, chociażby poniżej wsparcia na 2370 pkt, czy też tylko ruch boczny w przedziale 2370-2415 pkt. W każdym razie sytuację oceniam jako neutralną.


Zupełnie inaczej zachowuje się szeroki rynek, który znajduje się w ruchu wzrostowym. To pokazuje, że małe i średnie spółki rosną w niezłym tempie i może to też być wskazówką dla nas, że jest jednak siła, której nie pokazują te największe podmioty. To daje nam powody do pewnego optymizmu jeśli chodzi o ceny akcji.

Kwietniowe spółki ciekawe technicznie


W tym miesiącu, podobnie jak zazwyczaj, postawiłem na spółki znajdujące się w trendach wzrostowych. Nie było trudno znaleźć kilka podmiotów, które stabilnie rosną i czasami aż żałuję, że nie mogę kupić ich wszystkich. W każdym razie zaprezentuję tylko te akcje, które nie znajdują się w Portfelu SCT, gdyż nie widzę sensu, aby je dublować. Skoro posiadam te papiery w moim wirtualnym portfelu, musi to oznaczać, iż mam dobre przekonanie co do ich perspektyw. Jedna ze spółek trafi do mojego portfela wirtualnego, a akcje innej trafiły dzisiaj do mojego portfela realnego.


Miałem ochotę kupić Duon pod koniec grudnia do pierwszego składu Portfela SCT, kiedy spółka powróciła do linii trendu. Dzisiaj widzimy, że byłaby to dobra decyzja. Niemniej spółka ciągle zachowuje się dobrze i warto mieć na nią oko.


Herkules również znajduje się w trendzie wzrostowym. Aktualnie w niewielkiej korekcie, dzięki czemu akcje można kupić trochę taniej. Trend nie zawsze był idealny, ale ostatni rok to bardzo ładny ruch w górę. Miejmy nadzieję, że się utrzyma.


Wokół Kruka chodzę od kilku miesięcy, a spółka przez ten czas tylko rośnie. Ładny fajny trend, mimo że aktualnie trochę drogo, zapewne przy górnym ograniczeniu kanału wzrostowego. Wolałbym tutaj jakąś korektę, ale nie ma co wybrzydzać, trend spoko.


Spółka Monnari odnotowała w ostatnim czasie bardzo silne wzrosty. Aktualnie znajduje się w korekcie, co daje możliwość do tańszego kupienia akcji oraz ułatwia nieco ustawienie stop lossa. Patrząc po sile tego podmiotu, zdecydowanie musiała znaleźć się w zestawieniu.


Sanok w ostatnim czasie również mocno w górę. Ruch wygląda na taki, któremu przydała by się jakaś korekta. Ale jeśli ona nie nastąpi, trzeba będzie z tym jakoś żyć. W każdym razie trend dobry, mimo że IMHO krótkoterminowe ryzyko dość znaczne.


Talex jeszcze rok temu miał pewne problemy z płynnością. Dzisiaj spółka w ładnym trendzie, a do tego w korekcie. Ciekawa okazja do przeanalizowania.


Trakcja podnosi głowę po średnim okresie swoich notowań. Może nie były to wielkie spadki, ale raczej przestój. Ostatnie miesiące pokazują jednak siłę, jest nowy wierzchołek oraz mam nadzieję, że apetyt na nowy szczyt. Nie wiem tylko, czy kupowałbym teraz, czy nie lepiej zaczekać na jakąś korektę.


Work Service znajduje się w bardzo ładnym trendzie, a do tego w korekcie, znajdującej się aktualnie na wsparciu. Bardzo fajnie to wszystko wygląda, gdyż ruch cenowy znajduje się w dokładnie takim kierunku, jakiego bym oczekiwał.

Jak widzicie, jest sporo spółek, które od kilkunastu miesięcy znajdują się w trendach wzrostowych. Można z nich skomponować drugi Portfel SCT i jestem przekonany, że nikt nie będzie rozczarowany. Nie musiałem wkładać wiele czasu i zaangażowania, żeby znaleźć te podmioty. Tym bardziej dziwią mnie czasem pytania moich czytelników, którzy podsyłają spółki, z którymi sami się borykają. Niedawno otrzymałem pytanie o Agroton:


Być może kiedyś komuś uda się złapać idealne dno na spadającej spółce i zarobić na wzroście ceny akcji. Ale moje dotychczasowe doświadczenia podpowiadają, że taki trend nie jest przyjacielem inwestora. Dlatego zawsze zalecam, aby w pierwszej kolejności analizować trend. Sam tak robię i nie narzekam.

Portfel Spółek Ciekawych Technicznie


W marcu portfel SCT stracił na wartości 1,35%, podczas gdy nasz benchmark, indeks WIG zyskał 1,48%. Za stratę odpowiedzialna jest jedna ze spółek, a mianowicie Tel Force One. Cena tych akcji w przeciągu miesiąca spadła o ok. 25%, co niewątpliwie jest dużą zmianą. To pociągnęło portfel o ok. 2,5% w dół i gdyby nie te spadki, znów pobilibyśmy indeks.

Pomimo tej straty portfel ciągle wygląda nieźle i po trzech miesiącach inwestowania może się pochwalić zyskiem na poziomie 11%, podczas gdy WIG zaledwie 5,2%, czyli ponad połowę gorszym.


Przez ostatnie spadki spółka Tel Force One przełamała linię trendu wzrostowego. Może to jeszcze samo w sobie nie byłoby szczególnie straszne, ale podkopała tym ruchem moje zaufanie i z tego też względu wyleciała z portfela. Za zwolnione środki oraz część luźnej gotówki, która pozostała po poprzednich zakupach postanowiłem kupić akcje innej ze spółek. Omawiałem już ją wyżej, ale jeszcze raz przypomnę wykres:


Akcje Kruka od przeszło dwóch lat znajdują się w trendzie wzrostowym. Może teraz nie są najtańsze, ale tendencja w dalszym ciągu jest pozytywna. Zakładam więc, że będą one ciekawym dodatkiem do portfela SCT. Tak aktualnie przedstawia się jego skład:


Podsumowanie


Tak więc w tym miesiącu spółki obrodziły. Stratą w portfelu się nie przejmuję, gdyż nie była ona wielka. Udało się za to znaleźć kilka ciekawych spółek, które być może komu innemu przyniosą trochę radości w najbliższych miesiącach.

Co myślicie o tym zestawieniu? Pewnie powiecie, że stop loss na Tel Force One uratowałby część zysków :)

25 komentarzy:

 1. Hmm, myślę, że... stop loss na Tel Force One uratowałby część zysków :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne tak :) Ale nie będziemy przesądzali na podstawie jednego przypadku.

   Usuń
 2. Cześć,
  w sumie dopiero co zacząłem śledzić twój blog, jest na prawdę dobry także gratuluje i życzę dalszych sukcesów i rozwoju,
  natomiast mam pytanie własnie czemu stopy CI nie wskoczyły? Gino Rossi też by na tym skorzystał mocno, a zawsze można odkupić taniej...oczywiście jest ryzyko, że spadki nie będą tak niskie ale akurat Tel Force One aż się prosiło...
  Mam też takie pytanie odnośnie Medicalgorithmics, mnie aż przytkał feralny poniedziałek po publikacji raportu, myślisz, że już czas na dodatnie tej spółki do portfela?
  pozdrawiam
  a.p.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stop loss nie wskoczył, bo go nie było. Polecam rzucenie okiem na stronę portfela, gdzie opisałem założenia strategii. Nie ma stop lossów, jest tylko rewizja portfela raz w miesiącu.

   Co do MDG to jeszcze można o niej powiedzieć, że jest w trendzie. Tyle tylko, że takie szokowe wydarzenia mogą w różny sposób wpływać na wykres i trudno jest przewidzieć, na ile taki trend jest stabilny. Generalnie jest kilka spokojniejszych spółek bez takich dylematów.

   Usuń
 3. Dopóki to jest zabawa to myślę, że jest ok. Przecież takie były założenia , że weryfikujemy raz na miesiąc.
  Portfel jest dla humanisty. Tak naprawdę portfel nie przeżył żadnej bessy, wszedł w okresie wzrostów, ma tylko 3 miesiące, nie zapłaciliśmy jeszcze 'belki' , nie jest zarządzane ryzyko, nie jestem pewien co do płynności spółek itd. więc nie ma tak naprawdę większej wartości.
  Więc jeśli humanista potrzebuje wirtualnego portfela aby zobaczyć co było gdyby dla potwierdzenia swojego stylu inwestowania to czemu nie. Po 5-10 latach zobaczy czy będzie milionerem czy w punkcie wyjścia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej.

   Dzięki za ten głos, bo dostrzegasz wiele rzeczy, które innym komentującym zdają się unikać. Dokładnie tak do tego podchodzę - jak do prostej formy, opartej na podstawowych założeniach, mającej potwierdzić pewną tezę (moją) o tym, że kupowanie spółek w trendzie ma sens. Oczywiście dokładam tu trochę mojego know how, ale ciągle to podstawy. Dopiero dłuższy okres, zwłaszcza czas bessy, pokaże ile ta strategia jest warta.

   Niezależnie od tego, że w bardzo zbliżony sposób inwestuję w portfelu realnym :)

   Dzięki za trzeźwy osąd, on się bardzo na giełdzie przydaje.

   Usuń
 4. a to ciekawie, bo ja wlasnie "wysiadlam" z kruka, bo jakos mi sie tak przejadl juz.... ciekawe jak to bedzie wygladac za pare miesiecy :) pewnie Ty masz racje, a ja sobie bede w brode plula :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przesądzajmy, że ja będę miał rację :) A z drugiej strony nie bardzo rozumiem, jak może się przejeść zarabianie na rosnących akcjach :) Ja tam właśnie wolę, jak jest spokojnie i nudno. Pieniądze lubią ciszę.

   Usuń
  2. Ja siedzę na Kruku od ok. 3 tygodni i jak na razie jest OK, stop loss oczywiście ustawiony.

   A co powiesz o takich spółkach jak Forte (jest w trendzie wzrostowym) i o Cyfrowym Polsacie? W tym drugim jak na moje oko kształtuje się trend wzrostowy (na interwale 5M), a w dłuższej perspektywie widać, że spółka jest cały czas w silnym trendzie wzrostowym.

   Usuń
  3. Forte posiadam w swoim prywatnym portfelu i jestem zadowolony, mimo że ostatnio trochę bokiem idzie. Cyfrowy również w trendzie wzrostowym, chociaż mniej ładny ten trend. Ale cały czas w dobrą stronę i nie widzę powodów do obaw o spółkę.

   Usuń
 5. Moje wyniki są zgoła odmienne. Widać jednak pewną poprawę, ale błędów się nie ustrzegłem szczególnie w lutym.
  Przy okazji Twojego szkolenia wspominałeś o - overtrading - mój przykład 7 transakcji w 2 dni - FPKO.

  Postanowiłem udostępnić dane o swoim realnym portfelu. Posiadam kapitał nie przekraczający 3k - chcę zawalczyć z tezą, że by zacząć grać na giełdzie potrzeba sporej sumy najlepiej 10 k.

  W marcu dokonałem 3 transakcji - nieudanej na FPKO, oraz 2 na FJSW na razie aktywnych.

  Wczoraj zaplanowałem 2 transakcje, które nie doszły do skutku. Dzisiaj trudno powiedzieć czy je ponowię, być może jedną z nich - FPKO.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Overtrading zawsze należy odnieść do konkretnego stylu inwestowania. Przecież są inwestorzy zarabiający na daytradingu. Kwestia tylko prowizji i poślizgów, które moim zdaniem na kontraktach na akcje są całkiem znaczne.

   Usuń
 6. do swojego portfelu wrzucę chyba work service i kruka. Wyglądają bardzo zacnie.

  dzięki za wstawkę

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja mam sugestię. Może razem z wrzucanym wykresem spółki pokazywałbyś również linie trendu i wsparcia/opory, na które się powołujesz? Wtedy dużo lepiej czyta się analizę pod wykresem. Miejsce zajęcia pozycji też by było dobrym rozwiązaniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzisz, cała analiza bywa subiektywna. Jeden narysuje wsparcie w jednym miejscy, ktoś inny w innym. Podobnie z liniami trendu. A co do miejsc zajęcia pozycji to już bardzo subiektywna kwestia, ponieważ mamy różne strategie inwestycyjne.

   Ale postaram się w przyszłości trochę bardziej pokazywać tę stronę analizy. Niezależnie od tego, że sam trend jest już bardzo ważnym wyznacznikiem.

   Usuń
 8. To Twoje analizy i Twoje linie trendu. Jeśli ktoś ma inne spojrzenie, to jego sprawa, ale tu czytamy o Twoim spojrzeniu :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czasem mógłbyś też wyrysować jakieś kreski na wykresach tych spółek, żeby inni mogli zobaczyć pod co ewentualnie można tam zagrywać (mówię tu szczególnie o początkujących, bo ci bardziej obeznani sami coś tam sobie wykreślą) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się wrzucać bardziej obszerną analizę, faktycznie może się to innym przydać.

   Usuń
 10. Ze stop losami trzeba uważać bo je czyszczą. A potem kurs odjeżdża i człowiek, który wraca o 17 z pracy jest w szoku. Akcji nie ma a kurs na koniec sesji na zielono. Wczoraj zrobili tak na MSZ
  na dogrywce zwalili kurs, wyczyścili stopy a dzisiaj spólka na podwyzszonym obrocie +5% :)
  Wiec na ustawianiu stopów można sporo stracić. Naszczęscie na MSZ stop sie nie aktywował, nie wiem czemu ale dzieki Bogu akcje sie nie sprzedały :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, mam pytanie odnośnie Mostostalu Zabrze? Co mylisz nt tej spółki? Ostatnio troszku sprzedałem Forte na rzecz Mostku...Chętnie przeczytam Twoje spostrzeżenia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spółka jest w trendzie bocznym, więc na razie trudno wiele o niej powiedzieć. Trend wzrostowy jest w perspektywie kilkuletniej, ale ma dłuższe chwile zatrzymania, więc nie wiem, na ile teraz wybicie nastąpi górą. W każdym razie jakaś kontrola ryzyka byłaby wskazana.

   Usuń
 12. Witam, w treści artykułu nie napisałeś jaka spółkę zakupiles do swojego prywatnego portfela i czym sie kierowałes przy jej wyborze. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupiłem Monnari. Trend, korekta w trendzie, korekta wydawała się już na ukończeniu. To kupiłem :)

   Usuń
 13. W połowie miesiąca jesteśmy w ciekawym miejscu – WIG właśnie testuje górne ograniczenia prostokąta, które 2 razy było już testowane - 29-11-2013 oraz 19-09-2014, a obecnie po raz 3 testujemy obszar 55000 – 56000 pkt.
  Następny tydzień może dać nam odpowiedź co dalej. Natomiast przebicie się przez ten obszar (WIG) otwiera drogę do 60 k pkt., a może i maksima z 2007 65 k pkt.

  Moją uwagę natomiast przykuł JSW i test historycznych minimów – rejon 16. Oczywiście będę grał zgodnie z trendem, a ten chyba dla każdego jest oczywisty. Gdyby się jednak okazało, że poziom 16 nie padnie, to może to być byczy sygnał i wtedy osoby z trochę dłuższą perspektywą czasową niż moja mogą się przyglądać temu walorowi.
  Jednak na razie nie ma żadnych przesłanek by sądzić aby coś miało się zmienić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądzę, że teraz może pojawić się korekta. Jej głębokość i przebieg mogą dać częściową odpowiedź co do dalszego ruchu rynkowego.

   Usuń