wtorek, 10 sierpnia 2010

Stopy kroczące II - świece

Tym razem wprowadzimy drobną modyfikację do techniki prezentowanej wcześniej, co jednocześnie przyda nam się w następnym wpisie, gdzie zmienimy kolejny szczegół. Ale po kolei.

Ostatnio pisałem o ustawianiu stopa tuż pod low z poprzedniego słupka. Technika ta ma wiele wad, jednak część z nich da się wyeliminować lub nieco ograniczyć. Myślę, że największym problemem jest ryzyko przypadkowego odpalenia stopa. Małe wahnięcie może sprawić, że pozycja ulegnie zamknięciu, mimo iż nic istotnego się nie wydarzy. Wprowadzimy zatem warunek dodatkowy, który dla pozycji długiej brzmi: przenosimy stopa pod low tylko tego słupka, który tworzy nowe high. Może nie być to do końca jasne na podstawie samego opisu, ale myślę, że poniższy wykres i komentarz wideo nieco rozjaśnią sprawę.


Możliwa i spotykana jest sytuacja, kiedy to maksima podnoszone są zaledwie o kilka tików, a świeczka jest malutka. W takich wypadkach system zakłada podciągnięcie stopa pod tę małą świeczkę, co znów przybliża nam zlecenie obronne do cen. Może to być zbawienne, gdy jesteśmy na szczycie swingu, ale zgubne gdzieś w jego trakcie. Niestety, jest to ograniczenie wynikające z samej konstrukcji techniki. Możemy próbować mu przeciwdziałać warunkiem dotyczącym wysokości świecy, o którym wspominałem poprzednio.

Widzimy więc, że dyscyplina została nieco poluzowana, teraz już low może być niższe od poprzedniego low, ale jedynie w szczególnej sytuacji. W następnych wpisach będziemy się posuwali dalej w tym kierunku, czyli do coraz szerszych stopów, zdolnych do łapania większych ruchów, a zarazem mających parametry, których modyfikacja pozwoli uelastycznić całą metodę.

Pamiętajcie też, że pokazałem przykład, gdzie omawiana modyfikacja dała lepsze rezultaty, niż osiągnięte bez jej wprowadzenia. Zdarza się, że rezultaty bywają gorsze, ale niestety do oszacowania co się lepiej sprawdza w długiej perspektywie, należy przeprowadzić dokładne testy całego systemu.

1 komentarz:

  1. claudineczka :D10 sierpnia 2010 16:16

    Fajny wpis, obrazek i wideo...

    ale mi się wydaje, że w praktyce ciężko tak grać... bo to tylko się nadaje do łapania szybkich i zdecydowanych ruchów w górę albo w dół...

    Jak horyzontalnie się zaczną poruszać ceny... to takie stopy będą tylko śmigać przed oczami...

    OdpowiedzUsuń