środa, 4 lipca 2018

Spółki Ciekawe Technicznie - lipiec 2018

Początek wakacji inwestorzy witają zapewne w bardzo kiepskich nastrojach. Ostatnie tygodnie na warszawskiej GPW nie tylko nie dawały wielu powodów do radości, ale skłaniały również do poważnej rewizji naszych oczekiwań w stosunku do przyszłych trendów panujących na rynkach akcji. Jak zwykle w takich sytuacjach, pojawiają się również inwestorzy widzący w tym niezłą okazję inwestycyjną.

Indeks Wig20 spadł w czerwcu stosunkowo niedużo, bo zaledwie o 1,02%. Jednak wynik procentowy jest tylko złudzeniem, ponieważ w międzyczasie rynek podszedł lekko do góry, po czym spadł osiągając nowe tegoroczne minima.


A więc ruch spadkowy jest cały czas kontynuowany, nie zwalnia tempa i nie zapowiada niczego pozytywnego w najbliższych tygodniach. Potwierdza się powiedzenie "sell in May", aczkolwiek w tym roku najlepszym czasem na sprzedaż był styczeń, bo później niestety tylko gorzej.

Najgorzej w czerwcu zachował się indeks najmniejszych spółek, sWig80, który spadł o 6,89%. 


Wiele spółek wchodzących w skład sWigu zaliczyło mocne przeceny, zupełnie zmieniające ich dotychczasową wymowę techniczną. 

W takich warunkach bardzo trudno jest poszukiwać walorów, których notowania nie poddają się przecenie. Grono takich podmiotów nieustannie się kurczy i są to najczęściej spółki, które specyfiką prowadzonego przez siebie biznesu bronią się przed problemami, na które napotyka gospodarka. Przykładem może być tu biotechnologia lub gamedev.

Nic więc dziwnego, że inwestorzy poszukują w takich czasach innych podejść do inwestowania, w tym związanych z akumulacją papierów z zamiarem długoterminowego czerpania korzyści z dywidendy spółki 


Tymczasem zachęcam Was do obejrzenia nagrania, w którym omawiam aktualną sytuację na wykresach, w tym na indeksach sektorowych, oraz szukam spółek, które w nadchodzących miesiącach mogą dać wyniki lepsze niż szeroki rynek.


Skład portfela Spółek Ciekawych Technicznie obrazującego inwestowanie trendowe na warszawskiej GPW dostępny jest na podstronie bloga.

Bardzo jestem ciekaw Waszego podejścia do inwestowania. Czy obecne warunki są dla Was raczej powodem do ucieczki z rynku, czy wykorzystujecie ten czas na akumulację dobrych papierów?


3 komentarze:

 1. Dlaczego nie podaje Pan swoich typów tylko odsyła do płatnego bloga "kapitalisty" longterma ?

  Guti

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podaję moje typy, przecież z prawie 500 spółek wybrałem te 8, na które stawiam najbardziej :)

   Usuń
 2. Ponieważ też jest kapitalistą a nie organizacją charytatywną. Łap wiedzę i nie marudź:D

  OdpowiedzUsuń