poniedziałek, 20 czerwca 2016

Inwestowanie w akcje przy trendzie spadkowym [WEBINAR]

Na warszawskiej giełdzie od kilku miesięcy mamy do czynienia z trendem spadkowym. Tendencja ta utrzymuje się, niepokojąc coraz bardziej inwestorów. Czy w takim środowisku opłaca się inwestować na rynku akcji? Czy może jednak lepiej jest ograniczyć swoją aktywność i poczekać na lepsze czasy? Zagadnienie to będzie tematem środowego webinaru.

Wielu inwestorów nie ma większych trudności przy inwestowaniu w trendzie wzrostowym. W jego trakcie na rynku rośnie zdecydowana większość spółek, a więc nie pozostaje nic innego, jak tylko wybrać jedną z nich i liczyć na to, że będzie to udana inwestycja. I często tak właśnie jest, że cena akcji bezpiecznie oddala się od stop lossa, umożliwiając nam spokojną obserwację rosnącego wykresu.

Problemy pojawiają się jednak w sytuacji, w której rynki nie są przychylne posiadaczom akcji. Trend spadkowy nie tylko sprawia, że wielu inwestorów ponosi straty, ale stanowi również bardzo istotne kryterium odsiewające osoby, które tylko miały szczęście od prawdziwych inwestorów. Niestety potwierdza się, że bessa jest czynnikiem przesądzającym o tym, kto dotrwa do początku kolejnej hossy.Nie będę przesądzał, czy mamy obecnie do czynienia tylko z trendem spadkowym, czy też można nazwać ten ruch cenowy bessą. Faktem jednak jest, że rynki spadają od przeszło roku i trudno jest powiedzieć, jak nisko mogą się jeszcze znaleźć.

Co robić, kiedy rynki spadają?


Pierwszym scenariuszem jest ogólne zaprzestanie inwestowania. Jeśli nasze pozycje w pewnym momencie zostaną już zamknięte, decydujemy się na nie otwieranie kolejnych. Czekamy aż trend spadkowy zmieni się w ponowny ruch wzrostowy, dzięki czemu będzie można realizować kolejne zagrania z oczekiwaniem, że dadzą one dobry rezultat. U podstaw takiej decyzji leży główne założenie, aby nie inwestować w akcje w trakcie trwania trendu spadkowego.

Drugim podejściem jest poszukiwanie spółek, które jednak ciągle utrzymują trend wzrostowy. Jeśli bessa nie jest szczególnie intensywna, zapewne uda się znaleźć kilka takich wykresów. Można więc ograniczyć naszą aktywność do np. 30% wartości portfela i kupować papiery, które zachowują się zdecydowanie lepiej niż rynek. Dzięki temu będziemy mogli z jednej strony ograniczać ryzyko, a z drugiej uzyskiwać ekspozycję na rosnące walory.

Trzecim podejściem jest opcja długoterminowa, z koncentracją na spółkach dywidendowych. Spadający rynek jest okazją do zwiększonych zakupów takich właśnie podmiotów. Możemy w ten sposób zbudować lub powiększyć już posiadane pozycje. Jeśli czekaliśmy z momentem reinwestycji otrzymanych dywidend, również może to być dobry moment na dokupienie papierów.

Inwestowanie w trendzie spadkowym nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto poświęcić mu zdecydowanie więcej miejsca. Dlatego już w najbliższą środę, 22 czerwca o godzinie 20.00 poprowadzę webinar, w którym skupię się na omówieniu tego właśnie zagadnienia. Wspólnie zastanowimy się:

  • czy warto inwestować w akcje w czasie trendu spadkowego,
  • jak zarządzać portfelem w czasie spadków,
  • czy przecena zawsze jest okazją do zakupów,
  • jak ochronić portfel i dotrwać do kolejnej hossy.
Myślę, że są to ważne zagadnienia, z którymi zmaga się obecnie duża część inwestorów w Polsce. Dlatego warto poświęcić im trochę czasu. Podjęcie kilku złych decyzji może w sposób znaczący zmniejszyć uzyskiwaną stopę zwrotu. A może uda się ją w jakiś sposób zwiększyć?

Aby zapisać się na webinar kliknijcie ten link lub banner na górze i dokonajcie bezpłatnego zamówienia w Bazie wiedzy. Tradycyjnie rejestracja rusza w dniu dzisiejszym o godzinie 20.00. Dla uczestników przewidziałem 45 bezpłatnych wejściówek, które zapewne rozejdą się w ciągu pierwszej godziny. Warto więc się pospieszyć. Nagranie ze szkolenia udostępnione zostanie zapewne w czwartek i wtedy też będziecie mogli się z nim zapoznać.

1 komentarz:

  1. A może dla dywersyfikacji portwela, myśląc długofalowo warto część środków ulokować w złocie ?

    OdpowiedzUsuń