wtorek, 2 czerwca 2015

Spółki Ciekawe Technicznie - czerwiec 2015 - portfel -2,31%

W tym miesiącu podsumowanie maja i spółki na czerwiec pojawiają się nieco później, z uwagi na wczorajszy webinar, który miałem okazję poprowadzić. Myślę, że było ciekawie, a uczestnicy szkolenia już wczoraj poznali nie tylko spółki, które wybrałem do portfela Spółek Ciekawych Technicznie, ale również te, które kupiłem dla siebie. Muszę powiedzieć, że od chwili kupna akcje te zachowują się bardzo interesująco.

Oprócz tego potwierdziło się giełdowe powiedzenie sell in may and go away. Druga połowa miesiąca przebiegła pod znakiem spadków, co z jednej strony może nie napawa optymizmem, ale dla mnie była to długo wyczekiwana korekta, która się rynkowi należała. Może to z kolei być dobra okazja do kupna kilku spółek, gdyż są one znacznie tańsze.

Nagranie ze spółkami, które są moim zdaniem interesujące w perspektywie kolejnych tygodni i miesięcy, znajdziecie poniżej. Przypominam tylko, że nie dubluję spółek z portfela SCT, co znaczy, że one również mi się podobają.


Przechodząc już do samego portfela, w maju stracił on na wartości 2,31%, podczas gdy w tym samym okresie indeks WIG stracił 1,67%. Jesteśmy więc nieznacznie słabsi od szerokiego rynku. I mimo że sama strata nie jest wielka, ja sam jestem z jej powodu bardzo wkurzony. Ale najpierw rzućmy okiem na wykres:


Jak widać, ruch ten był mniej więcej zgodny z ruchem rynkowym. W sumie większość spółek zachowała się całkiem przyzwoicie, utrzymując swoją wartość z poprzedniego notowania. Pojawiła się dywidenda odcięta przez Forte i zgodnie z zasadami prowadzenia portfela, od razu zaksięgowałem ją jako gotówkę.

Dwie spółki spadły bardzo silnie: Pelion oraz WorkService. Policzyłem wszystko dokładnie i gdyby wyeliminować z portfela te dwie straty, zyskałby on na wartości. Gdybyśmy natomiast posiadali zlecenia stop loss ustawione w miejscu, w którym bym je posiadał dokonując realnych transakcji, miesiąc zakończyłby się dla portfela na zero. Poniżej prezentuję oba wykresy, zaznaczając gdzie mniej więcej stałby mój stop loss.
Wiem, że wspominaliście mi o problemie stop lossów. Sądziłem, że nie będzie on występował w aż tak wielkiej skali. Tymczasem już trzy spółki wyleciały z portfela ze stratą blisko 20%. Jest to strata niedopuszczalna w moich realnych inwestycjach i nie sądzę, żebym chciał jej doświadczać w stratach wirtualnych. Dlatego od przyszłego zestawienia pojawią się stop lossy. Muszę tylko przemyśleć koncepcję ich stosowania, żeby nie musieć ich zbytnio pilnować. 

Obie te spółki oczywiście wypadają z portfela. Na ich miejsce wchodzą dwa nowe podmioty: Monnari i Alumetal.


Alumetal jest spółką, która ma nieco zbyt krótką historię, jak na moje preferencje. Pokazuje się jednak z dobrej strony i od samego początku notowań rośnie. Ostatnia korekta była w mojej ocenie odreagowaniem zbyt silnych wzrostów z poprzedniego okresu, wydaje mi się więc zasłużona i nie zagrażająca trendowi.


Druga spółka to Monnari, której akcje prywatnie posiadam. Doświadczyła w ostatnich dniach dość znacznej korekty, która w mojej ocenie rozładowała dużą część impetu spadkowego. Co więcej, ruch spadkowy zatrzymał się na wsparciu, które póki co obroniło się świecą o dużej rozpiętości. Moim zdaniem trend się utrzyma, lecz w takiej sytuacji zdecydowanie wolałbym postawić stop lossa.

Uprzedzając Wasze pytania, nie zdradzę spółek, które kupiłem. Dowiedzieli się o nich uczestnicy wczorajszego szkolenia, a szerzej te informacje będą pewnie przeciekały w swoim czasie.

Poniżej prezentuję aktualny skład i wartość portfela. Mam nadzieję, że czerwiec przyczyni się do uformowania nowych maksimów.


Co myślicie o tych wynikach? Uda się w długim terminie pokonać indeks? Stop lossy dałyby dużą przewagę...

17 komentarzy:

 1. Witam co pan myśli o Ukraińskich spółkach typu Agroton ,KSG Agro?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trendy spadkowe, więc spodziewam się, że w dalszym czasie będą traciły na wartości.

   Usuń
 2. Tu masz konkurenta, chyba trochę lepiej sobie poradził z majem ;)
  http://at-trader.blogspot.com/2015/05/bycze-spoki-po-maju-2015.html#more

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu jest kolejny, choć trochę inny styl portfela z zagraniami krótkoterminowymi, bardziej ala forexowy stąd lepsze zabezpieczenia przed stratami co jest sporą siłą także na GPW:
   http://comparic.pl/zapiski-gieldowego-spekulanta-boryszew-amrest-grupa-kety/
   Zresztą podobnych portfeli jest więcej w internecie ale tylko kilka ma jakąś wartość.

   Usuń
 3. Czym konkretniej kierowałeś się przy wyborze Alumetal?
  Wydaje się on zaprzeczeniem Twoich zasad trendowych i najlepszy moment na sprzedaż. Niższy lokalny szczyt, a następnie zejście sporą luką spadkową, a potem niższy lokalny dołek. Do poprzedniego dołka na 45 zł może nie zejdzie i długoterminowy trend wzrostowy zostanie zachowany, ale w tej chwili szykuje się na dłuższe odreagowanie, więc można trzymać, bądź sprzedawać, ale czy kupować? Według mnie nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według mnie jest w korekcie po większym ruchu wzrostowym, ciągle zachowując kierunek i dynamikę trendu.

   Usuń
  2. A co Pan myśli obecnie o FORTE widziałem że miał Pan tą spółkę w arkuszu?

   Usuń
 4. Znam osoby które wykorzystują cienie na lentexie do podkupowania akcji ;-) więc co dla jednych jest problemem dla innych jest szansą ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie hulanie na cieniach może faktycznie dać zarobić, ale nie każdy chce przez kilka miesięcy trzymać rękę na pulsie, żeby zawrzeć jedną transakcję.

   Usuń
 5. SL tez nie zawsze pomoga, jak jest za wyssoko wywali cię z rynku jak za nisko Np 20-30% ponizej kursu czesto bywa ze rynek uruchomi i zaraz zawróci. Tak mialem z monnari kurs byl juz ponad 16 zl i spadl do 12 zl z groszami a ja stopa mialem lekko ponizej 13 zl. I co przychodzę z pracy nie ma akcji a spolka szybuje do góry. A jak bym nie mial stopa bym mial nadal te akcje a tak mam niesmak bo pól roku pilnowania gieldy i jestem okradziony z akcji i czasu oraz zdrowia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki SL to trochę za duży.

   Usuń
  2. Tu właśnie chodzi o złoty środek. Każdy z nas ma na koncie przypadki odpalenia stop lossa i ruchu wzrostowego. Podobnie, jak sytuacje, w których rynek zawrócił tuz przed stop lossem, czy też gdy cena spadła na pysk i stop uratował nam kasę :)

   Usuń
 6. Moja propozycja to Bytom. Trend wzrostowy, fundamenty bardzo dobre i świetna prognoza wyniku finansowego (za I półrocze zysk netto netto będzie podobny co zysk za cały poprzedni rok), planowane utworzenie nowej marki w 2016 roku. Ponadto działa w branży gdzie spółki się rozwijają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I teraz pytanie, czy te wszystkie perspektywy nie są już w cenie. Patrząc na wykres mam wątpliwości, czy jeszcze jest tanio.

   Usuń
 7. Długoterminowa prognoza dla DAX:

  http://myalterfinance.blogspot.com/2015/06/analiza-dugoterminowa-dla-dax-a.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Maj również na minus Portfel GW.
  Udało mi się jednak zawrzeć jedno dobrą transakcje, oraz jedną przypadkową - miała to być Stop do transakcji przyszłej a wyszło zlecenia zajęcia pozycji dość szczęśliwie. Portfel na razie składa się tylko z walorów JSW - zajęte pozycje. Wczoraj ustawiłem zlecenie otwarcia kolejnego shorta dla nowego historycznego minimum 12,34, jednak walor zatrzymał się na poziomie 12,45. Z racji ostatniego tygodnia ważności kontraktów trudno określić co się dalej będzie działo. Natomiast trend jest przyjacielem, to będę grał pod niego.

  Szeroki rynek obecnie zatrzymał się na 200 sesyjnej średniej lekko wzrostowego trendu - WIG i powrócił do prostokąta 50 - 55 k. Jeśli się z niego trwale nie wybije, to oczekuję zajścia to poziomu 50 000.

  OdpowiedzUsuń