piątek, 10 maja 2013

Konkurs SCT - Ranking IV

Tym razem już przy przeglądaniu wykresów i uzupełnianiu cen spółek wiedziałem, że będzie to dobry tydzień dla portfeli uczestników, ale nie myślałem, że skala wzrostów będzie tak wielka. Oto zestawienie:
Tak więc najpierw kilka podstawowych danych. W ciągu tego tygodnia nasz benchmark, czyli indeks WIG wzrósł o 2,05%, podczas gdy średnia wzrosła aż o 3,73%, a mediana o 4,07%. To prawie dwukrotne przebicie punktu odniesienia pokazuje, że działo się sporo. Wystarczy powiedzieć, że aż cztery portfele wzrosły o >5%, z czego najlepszy zyskał ponad 12%.

O ile więc wzrosty były udziałem prawie wszystkich uczestników to kilku się wyróżnia. Przede wszystkim marcueus, któremu przybyło 12 tys., głównie dzięki wzrostom na Teliani Valley, która to spółka wzrosła w ciągu ostatnich dwóch tygodni o 59%. A dzięki temu, że gracz ten ma w niej ulokowane aż 1/3 portfela, awansował na pierwsze miejsce z ostatniego, które zajmował dwa tygodnie temu. Szczęśliwa spółka.

Z kolei jamesfisher trafnie wybrał spółkę Elzab. Ma w niej 20% portfela, a tylko w ostatnim tygodniu notowania spółki podskoczyły o prawie 25%. Ładnie, ładnie.

Moim zdaniem na obecnym etapie najładniejszy portfel ma Glad, który ma 4 z 5 spółek mocno zarobione, a ta ostatnia pozostaje neutralna, nie przynosząc straty. Rośnie to wszystko solidnie i nie ma tu zawdzięczania pozycji jakimś przypadkowym wzrostom. Na drugim końcu skali jest _Tomo_, który jest umoczony prawie na każdej spółce, a ma ich aż siedem.

Z operacji na akcjach należy wymienić dywidendę z Energoinstalu (0,30 zł/akcja), Pelionu (2,00 zł/akcja) oraz Neuca (3,20 zł/akcja). Gotówka została dopisana do portfeli.

Tak więc na razie jest się czym pochwalić, jeśli chodzi o portfele uczestników. Wystarczy powiedzieć, że od początku konkursu WIG stracił 1,39%, podczas gdy średnia wartość portfela konkursowego zwiększyła się o 3,20%, co w sumie daje 4,59% ponad benchmark. No serce rośnie!

4 komentarze:

 1. Dzięki za dobre słowo i za prowadzenie konkursu! Bardzo fajna inicjatywa z Twojej strony.
  A co do rankingu, mamy sezon publikacji wyników spółek za I kw. 2013, więc sporo może się zmienić w najbliższych tygodniach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje mi się, że spółki z New Connect nie powinny być dozwolone w konkursie :) To jest troche taki all in pokerowy...
  A co do portfel'a użytkownika Glad to faktycznie jest najbardziej stabiliny wzrostowo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już myślę nad kolejnym konkursem, kiedy ten się zakończy. Wtedy zaostrzymy kryteria i zwiększymy trochę dywersyfikację portfeli.

   Myślę, że chętni się znajdą :D

   Usuń
 3. Start konkursu był w niekorzystnym momencie, a jednak większość zarabia. Widać, że ta strategia ma moc. Świetny pomysł z konkursem. Gratuluje :)


  ps.
  Szczegółu w tabeli.

  :)

  OdpowiedzUsuń