piątek, 31 maja 2013

Konkurs SCT - Ranking finałowy

No i stało się, już wiemy kto zwyciężył. Oto ostatnie już zestawienie:
W tym tygodniu benchmark pobił nasze portfele. WIG wzrósł o 3,60%, podczas gdy portfele konkursowe wzrosły średnio o 1,44%, a ich mediana wzrosła o 2,00%.

Zwycięzcą całego Konkursu Spółek Ciekawych Technicznie jest gracz czakan, który w ciągu 7 tygodni uzyskał 19,50% stopę zwrotu. Swój wynik osiągnął stosując najmniejszą możliwą dywersyfikację. Kupił trzy  duże i znane spółki: PGE, Azoty Tarnów (obecnie Grupa Azoty) oraz Eurocash. W międzyczasie Azoty Tarnów odcięły prawo do dywidendy, które w formie gotówki trafiło do portfela.
Zastanawiacie się pewnie, dlaczego te spółki, a nie inne. Oto uzasadnienie składu portfela, które przesłał jego twórca przed rozpoczęciem konkursu:

PGE-w przypadku niepowodzenia inwestycji w Opolu możliwy wzrost kursu na wykresie miesięcznym nawet do 10% (nowa inwestycja jest mało rentowna ze względu na spadające ceny energii elektrycznej,więc jej realizacja obniża wartość spółki).Ponadto,jest to spółka z indeksu WIG20,więc przepływy są bez zastrzeżeń.

AzotyTarnów-spółka znajduje się w silnym trendzie wzrostowym od ponad roku,i nie ma wyraźnych sygnałów do zmiany trendu na spadkowy.Istnieje potencjał do wyznaczania przez spółkę nowych maksimów.Przepływy na przyzwoitym poziomie,co pozwala sądzić,że spółka jest płynna ,i w dowolnym momencie będzie można zająć krótką pozycję i się wycować,gdy zajdzie taka potrzeba.


Eurocash-spółka znajduje się od ponad roku w silnym trendzie wzrostowym i nie widać sygnałów odwrócenia.Sądzę,że spółka w ciągu najbliższych dni zaliczy niewielką korektę,i mniej-więcej w czasie rozpoczęcia konkursu nastąpi wybicie w kierunku nowych maksimów.Spółka ma długoterminowy potencjał wzrostowy.Zmieniła TVN w indeksie WIG20 ze względu na duże przepływy.

Jak więc widzicie, zadziałały tu kryteria tak fundamentalne, jak i techniczne. Dobry wybór!

Drugie miejsce w konkursie zajął marcueus, który jeszcze w II rankingu był na ostatnim miejscu, a już od rankingu IV nie wypadał poza pierwszą dwójkę. 
Ten zawodnik postawił na spółki z rynku New Connect i jak widzimy, tylko jedna z nich przyniosła zysk, ale za to był on na tyle duży (tylko Police wzrosły bardziej w czasie konkursu), że podźwignął cały dość skoncentrowany portfel na drugie miejsce.

Trzecia lokata przypada graczowi kryjącemu się pod nickiem jamesfisher. Ten z kolei przez cały konkurs utrzymywał się w pierwszej trójce, co jest niesamowitym wynikiem. O wyniku przesądził ostatni tydzień, kiedy to na portfelu zaciążyły: Elzab: -6,54%, Grupa Azoty: -8,8% i BSC Drukarnia Opakowań: -12,97%.
Zatem zgodnie z regulaminem i obietnicą, czakan otrzymuje książkę Gospodarka, rozwój krach, możliwość opublikowania wpisu na moim blogu oraz dostęp do szkolenia, a marcueus i jamesfisher za miejsca na podium również otrzymają dostęp do szkolenia.

Dla porządku dodam, że w tym tygodniu nie doszła żadna nowa dywidenda, a zestawienie rankingowe znajdziecie tutaj.

Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom, a szersze podsumowanie konkursu pojawi się w najbliższych dniach.

6 komentarzy:

 1. Wielkie dzięki za fajną zabawę przez kilka tygodni :) Chętnie się piszę na zapowiadaną, kolejną edycję konkursu SCT. Myślę, że wszyscy wyciągniemy pozytywne wnioski z własnie zakończonego, przez co kolejny będzie jeszcze bardziej ciekawy i pasjonujący. Pozdrawiam serdecznie i życzę autorowi zabawy wciąż równie ciekawych pomysłów. Inwestorom nieustających zysków i satysfakcji w rozwijaniu pasji!

  Slaventy

  OdpowiedzUsuń
 2. Miło było powalczyć na łamach konkursu.
  Chodź wypadłem słabo to i tak bawiłem się znakomicie.

  Pozdrawiam.
  Zielony Murzynek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Była to świetna okazja do sprawdzenia swoich sił oraz tego, czy w ogóle dalej warto zgłębiać swoją wiedzę. Okazuje się, że tak! Wyniki są coraz lepsze, a co najważniejsze że wszystkie portfele zarobiły, a żaden nie stracił!

  Pozdrawiam,
  Kostly

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W okresie trwania konkurus WIG spadł tylko w 1 tygodniu - potem 6 tyg wzrostowych i razem przeszło +5% więc zarobienie na wzrostowym rynku nie było takie trudne. Zwyciężyła mała dywersyfikacja która z reguły w konkursach się sprawdza (w życiu już różnie). 20% w 2 miesiące to naprawdę dobry wynik - wielu chciałoby mieć taki roczny;).

   Mam nadzieję że w drugiej edycji będą dozwolone również instrumenty pozwalające na grę na spadki - np certyfikaty RC albo futures. Ciągle też brakuje konkursu w którym można było by się sprawdzić w grze opcjami.

   Usuń
 4. Dziękuję Wszystkim za świetną zabawę!Nie spodziewałem się,że portfel złożony z trzech dużych spółek z wig20 i mid40 zapewni stopę zwrotu na takim poziomie,przewidywałem gorszy scenariusz,ale nasza GPW,jak widać, potrafi zaskakiwać również pozytywnie;)Pierwszy ranking nie wyglądał dobrze,ale zawsze byliśmy lepsi od benchmarku,co oznacza ,że słuchanie rad "Humanisty na giełdzie" przynosi efekty;)

  Pozdrawiam wszystkich uczestników,i czekam na maila w sprawie odbioru nagród;)

  czakan

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak na mój trzeci miesiąc interesowania się giełdą pozycja siódma na dziewiętnaście jest całkiem przyzwoita. W następnym również wezmę z chęcią udział i mam nadzieję, że zgłoszeń będzie więcej.

  Pozdrawiam,
  ObronaFortu

  OdpowiedzUsuń