niedziela, 30 września 2012

Spółki ciekawe technicznie - październik 2012

Miesiąc się kończy, więc tradycyjnie trzeba rzucić okiem na wykresy w poszukiwaniu spółek, które zachowują się lepiej od rynku, rosną w miarę stabilnie i można zakładać, że trend ten się utrzyma. Szczegółowe kryteria, jak zwykle, znaleźć można w poświęconym temu oddzielnym wpisie.

Ogólny obraz rynku

Poprzednie zestawienie przypadło praktycznie na idealny dołek swingu. Obecnie rynek jest już zdecydowanie wyżej, ale po szczycie nadeszła faza korekty, w której aktualnie się znajdujemy. Nie jest ona na razie głęboka, co oznacza, że jest jeszcze potencjał do spadków. Może to przemawiać na niekorzyść kupowania papierów z zamiarem trzymania ich przez kilka tygodni, lecz wydaje się, że z perspektywy trendowej można się czymś zainteresować, gdyż od przełomu maja i czerwca dołki i szczyty układają się właśnie zgodnie z kryteriami trendu wzrostowego. Niech ten stan trwa wiecznie, powiedzieć by się chciało...

Przechodząc do spółek, powiem tylko, że komentarz do wszystkich mógłby być ten sam: "rośnie, więc dopóki nic się nie zmieni, zabawa trwa." Dlatego też komentarz umieszczę tylko wtedy, gdy będę chciał dodać coś indywidualnego dla którejś ze spółek.

Apator

Azoty

Famur

Krezus
W pewnym momencie spisałem spółkę na straty, ale okazuje się, że był to krok przedwczesny. Spektakularne wzrosty w ostatnim czasie rodzą moje poważne obawy o przegrzanie na tym papierze, ale z drugiej strony wykres pokazuje, że nie raz już cena pięła się dużymi skokami w niebo. W każdym razie na moje oko jest trochę za drogo.

Neuca
Ładnie to wyglądało, ale szczytu ostatnim razem wybić się nie dało, natomiast całkiem pokaźną świeczką wybity został dołek. Póki co przyjmuję na tej spółce wariant prostokąta w przedziale 90-95 zł i dopóki cena jest przy dolnym ograniczeniu, można dać trendowi szansę przy ciasnym stop lossie.

Puławy

Relpol
Trochę zbyt chaotyczne te świece dla mnie, wygląda mi to na niewielką płynność na papierze. Niemniej trend, choć z korektami, ciągle w górę. 

Sanok
Tutaj również zatrzymanie wzrostów i trudność w ukształtowaniu wyższego wierzchołka. Ale ruch boczny to przecież nie spadkowy, więc dopóki nie wyjdziemy dołem, nie ma się co przejmować.

Skotan
W zeszłym miesiącu pisałem o formacji trójkąta z możliwym wybiciem w kierunku trendu. Widocznie inwestorzy pomyśleli podobnie, gdyż już na kolejnej sesji kurs wystrzelił w górę o 6,7%, a dziś jest już 16% wyżej niż miesiąc temu. Normalnie ruszyłem rynkiem :)

Wawel

Zamet
Spółka, która za dobre sprawowanie korzysta u mnie z taryfy ulgowej - nie odrzucam jej z powodu zbyt krótkiego wykresu. Jednak trend wyglądał do niedawna całkiem fajnie. Aktualnie konsolidacja, może coś na kształt rozciągniętego trójkąta symetrycznego. W każdym razie dopóki nie zostanie naruszony poziom 2 zł, nie ma co się obawiać. Ale gdy już on pęknie, trzeba wiać, bo ziszczą się wszystkie przesłanki odwrócenia trendu. 

Zetkama
Na koniec jedyna spółka z dzisiejszego zestawienia, której akcje posiadam w swoim portfelu. Dużo się przez ostatni miesiąc działo, najpierw w górę, później w dół. Kresek rysował nie będę, ale póki co jeszcze bym się o sytuację nie obawiał. Znajdujemy się w okolicach linii trendu, a żaden istotny dołek nie został jeszcze przebity. Z ogólnej estetyki wykresu wypadałoby, aby teraz cena ruszyła w górę, ale to oczywiście myślenie życzeniowe. W każdym razie trend się utrzymuje i jeśli nastanie kres tym czerwonym świeczkom, sytuacja nie powinna się zmienić.

Podsumowanie

Jak widzicie spółki dosyć monotonne. Przewijają się przez zestawienia z miesiąca na miesiąc, ciągle bardzo podobne wykresy. Pamiętajcie tylko, że są to wykresy rosnące, a wbrew pozorom nie ma ich aż tak wiele. To chyba dobrze, że spółka ciągle monotonnie rośnie? :)


4 komentarze:

 1. Witam

  Przy jakim poziomie ewakuujemy się z Zetkamy ;-)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze daję jej trochę miejsca, ale pewnie niedługo będę uciekał. Szkoda, ale dynamika spadków przyspiesza, zmienność i wolumeny też duże...

   Usuń
 2. Nie wiem czy to dobry pomysł ale póki co też trzymam, ostatnio dała przepięknie zarobić... teraz przy śr zak. 39,27 żal sprzedawać :(

  OdpowiedzUsuń
 3. co myślisz/mślicie o Zastalu? wykres tygodniowy łdnie zaczyna pokazywać kierunek ku górze, wykres dzienny również kierunek ten sam.
  Jakie macie wrażenia?

  OdpowiedzUsuń