niedziela, 15 stycznia 2012

Budujemy motyla

Patrzę na ten wig20 i patrzę i dochodzę do wniosku, że wygląda to na powolne uklepywanie dna. Od prawie miesiąca nie pogłębiliśmy już dołków, mimo że wieści ze świata nie były najlepsze. Szczerze przyznam, że zamierzam powoli rozpoczynać grę na wzrosty licząc, że najgorsze mamy już za sobą i niebawem rozpoczniemy pogoń za USA, które w ostatnim roku zdecydowanie umocniło się względem Europy.

Z jednej strony zamierzam zwiększyć zaangażowanie w akcje mniejszych spółek, ale z drugiej postanowiłem odgrzać też trochę opcje, które już nieco staniały (spadła zmienność implikowana). Dlatego też strategią na najbliższe dni będzie zbudowanie motyla na opcjach call. Jako że zakładam scenariusz wzrostowy, a do tego chcę trochę kierunkowo pospekulować, postaram się w poniedziałek kupić opcje call 2300. Jeśli faktycznie rynek ruszy się w górę, po pewnym czasie wystawię dwa razy tyle opcji call 2400, a następnie kupię jeszcze opcje call 2500, aby domknąć prawe skrzydło.

Całość strategii otwieram etapami, gdyż chcę doprowadzić do sytuacji, w której gotowy motyl znajdował się będzie w całości powyżej poziomu zero, jeśli chodzi profil wypłaty. W efekcie, jeśli po otwarciu całej strategii rynek ruszy się poza przedział jej zyskowności (wypadający przy tych założeniach w obszarze 2300-2500), nie poniosę żadnych strat.

5 komentarzy:

 1. Ze wszelkimi zwierzętami na opcjach (motyle, kondory itp.) jest taki problem, że generują względnie duże koszty prowizyjne. Tak czy inaczej mam nadzieję, że uda Ci się go zamknąć na plusie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, założeniem jest ruch rzędu 100-150pkt, a wtedy motyl bez problemu zamyka się nad kreską.

   Spojrzałem teraz jednak na SP500, które jest na wykupieniu a do tego na silnym oporze i chyba nieco się wstrzymam. Stop loss na opcjach raczej nie wchodzi w grę :)

   Usuń
  2. http://fakty.interia.pl/nauka/news/neuroekonomia-czyli-o-mozgu-i-pieniadzach,1740385,14

   Usuń
  3. Niestety, jako dyskrecjonalny muszę jakoś ze sobą wytrzymywać :) Całe szczęście, że kontrola ryzyka jest na miejscu.

   Usuń
  4. http://pl.wikipedia.org/wiki/Determinizm

   Usuń