czwartek, 2 sierpnia 2018

Spółki Ciekawe Technicznie - sierpień 2018

Środek wakacji i upały to nie jest najlepszy czas na skupianie się na inwestowaniu. A mimo tego pod koniec lipca warszawski rynek doświadczył bardzo silnego ruchu wzrostowego, który wzbudził wiele pytań i nadziei dotyczących losów trendu spadkowego. Czy już się on zakończył? A jeżeli tak, na jakie spółki postawić?

Wakacje są co roku czasem mniejszej aktywności inwestorów. Jest to poniekąd naturalne, gdyż udajemy się w tym czasie na urlopy, korzystamy z pogody i mniej skupiamy się na tym, co dzieje się na rynkach. Jednak w minionym miesiącu silnych ruch wzrostowy spowodował, że wielu inwestorów powróciło do notowań.


Wzrost indeksu Wig20 o 200 punktów w ciągu niecałych dwóch tygodni jest zdarzeniem, którego dawno nie obserwowaliśmy. Ten nagły napływ kapitału w połączeniu z faktem, że wzrosty dotyczyły głównie największych spółek, sugeruje że do gry weszli tu głównie inwestorzy zagraniczni. Optymizm przelał się jednak na wiele innych sektorów rynku, zarówno na spółki małe, jak i na średnie. Niestety ten jeden zryw nie zmienia całościowego technicznego obrazu rynku.

A obraz rynku jest taki, że nadal większość spółek znajduje się w trendach spadkowych. Nawet jeżeli ostatnie dni upływały pod kątem wzrostów, to szeroka analiza panujących trendów wskazuje, że były to zaledwie odreagowania po silnych spadkach lub korekty w trendach spadkowych.


Przykładem niech będą zaprezentowane powyżej notowania spółki CCC. Istotnie kurs wzrósł o 18% w ciągu ostatnich sesji, ale nie stanowi to wielkiego pocieszenia dla inwestorów, którzy wcześniej doświadczyli na walorze znacznie boleśniejszych spadków. Co więcej, dotarcie przez notowania do poziomu oporu cenowego stanowi raczej sygnał do zajmowania krótkich pozycji z kierunkiem na kontynuację rozpoczętego trendu spadkowego.


Podobnie wygląda Amica, gdzie ostatnie wzrosty, mimo że przyjemne, stanowią zaledwie korektę wzrostową w trendzie spadkowym.

Jeżeli poszperacie szerzej po rynku zauważycie, że zalewie w przypadku garstki spółek ostatnie wzrosty znaczyły coś więcej niż pociechę w szerszym spadkowym obrazku. Z drugiej jednak strony może to być świetna okazja dla inwestorów trendowych do zajęcia krótkiej pozycji na kontraktach terminowych lub certyfikatach strukturyzowanych.


W tym właśnie momencie rynkowym przyszło nam poszukiwać spółek, które mimo niesprzyjających warunków nie poddają się przecenie. O dziwo, udało się ich znaleźć aż 10, chociaż poszerzając nieco granice tolerancji, można by było dołożyć jeszcze kilka. Nie wszystkie z zaprezentowanych walorów kwalifikują się do kupna już teraz, ale łączy je jeden bardzo istotny fakt - nie poddają się one rynkowej przecenie i pesymizmowi. W obecnych warunkach to bardzo dużo.

Obejrzyjcie najnowsze nagranie, w którym opowiadam, co musi się wydarzyć, aby trend na Wig20 się odwrócił oraz wskazuję spółki ciekawe technicznie.


Jak widzicie niektóre spółki od miesięcy opierają się spadkom i pokazują, że są w stanie kontynuować swój rajd na północ. Niektóre z tych spółek posiadam w portfelu Spółek Ciekawych Technicznie, którego obecny skład i bieżące aktualizacje dostępne są na stronie portfela.

Trudno jest przewidzieć dalszy kierunek, w którym może podążyć rynek. Być może ostatni ruch w górę był przejawem optymizmu, który zapanuje na GPW w kolejnych miesiącach. W końcu potrzeba trochę czasu, żeby trendy spadkowe zmieniły swój kierunek na wzrostowy. Jeżeli jednak taka sytuacja będzie miała miejsce, z pewnością pozytywnie zaprezentują się w niej spółki, które nawet mimo kiepskiej sytuacji na szerokim rynku, trwały w trendach wzrostowych. Takich spółek zawsze poszukuję.

2 komentarze:

 1. Krzysztof Skrzynecki3 sierpnia 2018 13:02

  Nie wiem na ile jest to istotne, ale Amica ogłosiła program skupu do 250tys. akcji w ramach programu motywacyjnego:

  "(...) oferując cenę o 6 proc. wyższą niż średnia notowań z lipca, wykorzystujemy już pełną pulę gotówki przeznaczoną na skup akcji i wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom akcjonariuszy w zakresie płynności akcji notowanych na GPW" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, wiceprezes Amiki Wojciech Kocikowski. (PAP Biznes)"

  Czy taki ruch nie zahamuje trendu spadkowego przynajmniej na jakiś czas?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tyle, że Amica nie będzie skupowała akcji z rynku, ale poprzez bezpośredni odkup od inwestorów. A więc krótkoterminowo na cenę nie wpłynie, chociaż faktycznie może rozładować trochę podaży z waloru. Warto będzie obserwować przez najbliższe tygodnie komunikaty o zmianie zaangażowania, być może okaże się, kto skorzystał z okazji i wyszedł ze spółki.

   Z punktu widzenia spółki to dobry ruch, skupi akcje po bardzo dobrej cenie. A z drugiej strony jeżeli okaże się, że podaż akcji zaoferowanych do skupu była bardzo niewielka, pokaże to pozytywny sentyment inwestorów do spółki.

   Usuń