środa, 4 kwietnia 2018

Spółki Ciekawe Technicznie - kwiecień 2018 - portfel -1,93%

Wydawać by się mogło, że luty był kiepskim miesiącem na warszawskiej giełdzie, a tymczasem marzec i początek kwietnia wyglądają, jakby i te miesiące rywalizowały o palmę pierwszeństwa w byciu najgorszym z ostatnich okresów dla posiadaczy akcji. Niemniej nie cały rynek spada i są jeszcze spółki, które opierają się przecenie. Dzisiaj takich spółek poszukamy.

Od styczniowego szczytu minęło prawie 2,5 miesiąca. W tym czasie indeks Wig20 stracił na wartości ponad 16% pokazując, że wzrosty na giełdzie nie są niczym pewnym. Co więcej, wydarzyło się to tuż po osiągnięciu przez indeks WIG nowych historycznych maksimów. O słabości tej symbolicznej chwili niech świadczy fakt, że na rekordowych poziomach znajdowaliśmy się na przestrzeni jednej tylko sesji giełdowej. Wszystkie kolejne ułożyły się w trwającą do dnia dzisiejszego kaskadę.Tracą głównie spółki duże, ale przecenie poddają się również podmioty średnie, małe i te zupełnie najmniejsze, których kondycji nie reprezentuje żaden indeks.

Czy w takim otoczeniu warto inwestować, czy może lepiej już oczekiwać na nadejście bessy, niezależnie od tego, z jakiego kierunku ona do nas nadejdzie?

Wszystko zależy oczywiście od naszej strategii inwestycyjnej. Jeżeli jesteśmy inwestorem, dla którego fundamenty są najważniejsze i dostrzegamy spółki posiadające silną pozycję rynkową, dobre perspektywy i do tego atrakcyjnie wycenianą przez rynek to niezależnie od panujących nastrojów powinniśmy dokonać transakcji. Podobnie przy kierowaniu się analizą techniczną. Widząc spółkę w niezakłóconym trendzie wzrostowym, powinniśmy trzymać się jej tak długo, jak długo trend trwa. Sęk w tym, że takich spółek na warszawskiej giełdzie jest stosunkowo niewiele.Jak widzimy na powyższym wykresie znajdujemy się już na poziomach z początku 2017 roku. Same nastroje pompowane wojną handlową pomiędzy USA i Chinami również nie są najlepsze, więc trudno jest dzisiaj odnaleźć optymistów oczekujących pokonania ostatnich szczytów na indeksach.

Z drugiej jednak strony skala spadków z ostatnich tygodni jest na tyle duża, że aż prosi się o jakieś odreagowanie. Wiele spółek zyskało w tym czasie atrakcyjniejsze wyceny, a w składzie samego Wig20 jest kilka takich walorów. Przede wszystkim zwracam tu uwagę na branżę bankową oraz KGHM i Orlen, czyli spółki, które w ostatnim czasie spotkała przecena. Nie interesuje mnie z kolei energetyka, która zaliczyła chyba największe spadki, ale nie jest w mojej ocenie sektorem atrakcyjnym z inwestycyjnego punktu widzenia.

Przy tego typu spadkach zwracam uwagę na dwa segment rynku. Pierwszym i już wspomnianym są duże spółki, których notowania "falują" razem z ruchami indeksu Wig20. Spodziewając się odbicia na indeksie zajmuję pozycję na rokujących spółkach wchodzących w jego skład lub na instrumentach na sam indeks. W moim wypadku są to głównie certyfikaty turbo.

Drugim rozwiązaniem są średnie i małe spółki, pośród których szukam okazji inwestycyjnych na dłuższy czas. Małe spółki żyją trochę bardziej swoim życiem, przez co nawet w okresach słabszej koniunktury na blue chipach znajdują się one często w trendach wzrostowych. Pojawiająca się więc korekta jest doskonałą okazją do zajęcia długiej pozycji, mającej na celu podłączenie się do dominującego rynkowego trendu. M.in. takie zamiary mam w chwili obecnej.

Portfel Spółek Ciekawych Technicznie traci "tylko" 1,93%


Można powiedzieć, że strata na portfelu nie powinna cieszyć, ale w sytuacji kiedy szeroki rynek traci na wartości 5,39%, jest to całkiem niezły wynik.W portfelu na przestrzeni ostatniego miesiąca zaszły trzy zmiany. 12 marca do składu portfela dołączyła spółka LSI Software. Było to zagranie obliczone na rozpoczęcie kolejnej fazy ruchu wzrostowego na spółce z jednoczesną obroną podwójnego wsparcia. Na chwilę obecną poziomy są testowane, więc nie jest wykluczone, że jeżeli spadki się nie zatrzymają, LSI opuści portfel.W marcu dwie spółki zostały sprzedane. Pierwszą z nich było CCC, spółka duża i znana, która po sprzedaży Grupy Kęty była najstarszą spółką posiadaną w portfelu. Powodem sprzedaży CCC było przełamanie bardzo wyraźnego technicznego wsparcia przebiegającego na poziomie 240 zł.Z portfela w minionym miesiącu zniknął też Mabion, gdzie powodem sprzedaży było nie tyle przełamanie pierwotnego wsparcia na poziomie 110 zł, ale przekroczenie dopuszczalnego poziomu straty na pozycji, który ustaliłem w okolicach 10%. W tym wypadku sama spółka nie wygląda tragicznie, jednak nie chciałem dopuszczać do większego obsuwania się pozycji.Jak widzicie, marcowe spadki doprowadziły do pewnych przetasowań w portfelu. Jeżeli pojawi się odbicie, zapewne CCC na nim krótkoterminowo skorzysta, ale w długim horyzoncie naruszenie technicznego wsparcia jest poważnym sygnałem ostrzegawczym dla inwestorów.

Aktualny skład portfela prezentuje poniższa tabela:Wiedząc już, że indeksy spadły dość mocno i być może niebawem pojawi się jakieś odreagowanie, postanowiłem rozejrzeć się za perspektywicznymi spółkami. W poniższym nagraniu prezentuję zarówno analizę rynku, jak i spółki, które przykuły moją uwagę.


Jak wspomniałem w nagraniu, najprawdopodobniej w kwietniu wybiorę się na jakieś zakupy i poszukam jednej lub dwóch spółek, które mogą dołączyć do portfela.

Aktualny skład portfela SCT znajduje się w tym miejscu.

A jak kształtują się Wasze nastroje przed nadchodzącym miesiącem? Wybieracie się na zakupy, czy raczej zwijacie żagle w obawie przed większymi spadkami?

12 komentarzy:

 1. ja powolutku i ostrożnie dokupuję

  OdpowiedzUsuń
 2. myślałem że będzie gorzej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że i Humanista idzie śladami Longterma, no cóż każdy chce zarobić�� Szkoda, bo fajnie się tu zaglądało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieje, że będziesz zaglądał dalej nie tylko do mnie, ale do na Longterm.pl :) Staramy się robić dobrą robotę, a zarówno czas, jak i wiedza mają swoją cenę. Oczywiście blog dalej będzie działał, każdego miesiąca będzie pojawiało się zestawienie spółek, na które moim zdaniem warto zwrócić uwagę. Myślę, że sporo wartości ciągle pozostaje za darmo.

   Usuń
  2. Radku. O jakiej wiedzy mówisz ? Przecież przez ponad 3 lata inwestowania nie zarobiłeć NIC. Jest to wynik ze wszech miar dramatyczny i niczym go nie usprawiedliwisz. Inflacja zjadła Twoje zyski a kierunek w przyszłości zapowiada się południowy. Nie wiem na czym ma polegać upodobnienie się Twojego serwisu do Longterma bo zagladam tu raz na kilka miesięcy, ale jeśli zamierzasz brać JAKIEKOLWIEK pieniądze za swoje rady czy analizy to jest zwykła potwarz dla osób tu zaglądających. Nie masz kompletnie talentu do inwestowania i jestes znakomitym przykładem, że przyswojenie wiedze nie ma przełożenia na praktykę. Szanuje Twoją wiedzę i pomoc merytoryczną dla innych ale prawdę ktoś Ci musi w końcu powiedzieć. Życzę lepszych wyników na przyszłość.

   Usuń
  3. Dzięki za otwarcie mi oczu :)

   Portfel działa według konkretnej metodologii, którą podałem na stronie i której się konsekwentnie trzymam. Nie jest to portfel typu "pokaż co potrafisz", bo w swoich inwestycjach stosuję niekiedy zupełnie inne przesłanki do otwierania i zamykania pozycji. Niemniej metoda trendowa jest według mnie bardzo perspektywiczna :)

   Mam nadzieję, że nadal będziesz znajdował/a na moim blogu wartościowe treści usprawniające inwestowanie.

   Usuń
 4. Moje uwagi:
  1.Moim zdaniem mWig 40 zleciał bo CDR przeszedł do WIG 20
  2.Amrest zamknięcie galerii handlowych zrekompensuje sobie sprzedażą internetową

  Standardowo fajny materiał :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie się zastanawiam, czy to przejście CD projektu mogło mieć jakieś znaczenie, ale wydaje mi się, że nie bardzo. W końcu indeksy nie są przeliczane od nowa na skutek zmian w ich składzie, notowania są kontynuowane. Poza tym sam mWig40 zachowywał się w ostatnim okresie silniej niż Wig20, do którego przeszedł CD Projekt.

   Odnośnie Amrestu to nie bardzo wiem, jak on ma sprzedawać przez internet. Kawę, burgery, pizzę? No, może pizzę w dostawie to już bardziej :)

   Usuń
 5. Radek, dzięki za wpis. Ja powoli zamierzam obkupić się w akcje za tegoroczny limit IKE. Czekam i obserwuję bo pewnie jeszcze będzie taniej

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakie są wasze spostrzeżenia do 4dunmedia? Głośno o nich ostatnio. Czy te dobre wyniki i niska cena jest dobrą okazją?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 4funmedia

   Usuń
  2. Kurs poszedł do góry o ponad 40% w bardzo krótkim czasie, więc oczekiwałbym jakiejś korekty zanim znów będzie podnosił poziom cenowy.

   Usuń