poniedziałek, 5 lutego 2018

Spółki Ciekawe Technicznie - luty 2018 - portfel +0,79%

Styczeń okazał się generalnie dobrym miesiącem dla inwestorów. Rosły główne indeksy, a wiele spółek osiągnęło swoje lokalne maksima. Obawy budzi jednak końcówka miesiąca, a w szczególności ryzyko większej korekty płynące z USA.

Można powiedzieć, że na GPW styczeń przyniósł kontynuację grudniowych wzrostów. Rynek bardzo płynnie przeszedł z jednego roku w drugi. Licząc od grudniowego dołka, indeks WIG wzrastał w najlepszym momencie o ok. 9,5%, co wyniosło go na nowe historyczne maksima. Szkoda tylko, że tymi poziomami dane nam było cieszyć się tak krótko, ponieważ korekta wisi w powietrzu.Z pewnością w końcówce miesiąca i podczas pierwszych lutowych sesji zauważalna była słabość największych spółek. PZU i Orlen zamknęły się w piątek poniżej swoich istotnych wsparć, otwierając tym samym drogę do dalszych spadków. W efekcie Wig20 oddał już prawie całe styczniowe zyski.Z pewnością warto zwrócić uwagę na USA, gdzie dokonuje się obecnie techniczna korekta ostatnich wzrostów. Same wzrosty były na tyle entuzjastyczne, że nie trudno jest porównać je do niektórych baniek spekulacyjnych i takie komentarze wielokrotnie się pojawiały, w tym i z mojej strony:

Gdybyście pokazali mi ten wykres bez jego nazwy, powiedziałbym, że na walorze puchnie bańka. Świadczy o tym paraboliczne...

Dlatego też warto pamiętać, że obecna korekta może mieć znacznie większą głębokość, niż nam się wydaje. Z drugiej strony może to też być okazja do zajęcia pozycji po zdecydowanie niższych cenach niż te, które obserwowaliśmy jeszcze ostatnio.

Wydaje się również, że kończy się powoli pierwszy, najbardziej entuzjastyczny rajd na małych spółkach. Notowania wielu tych podmiotów w ostatnim czasie mocno zyskały na wartości, dzięki czemu pojawia się naturalna pokusa do realizacji zysków. Mimo to sądzę, że można jeszcze znaleźć niedocenione walory, które w kolejnych miesiącach mogą się ładnie zachować.

Portfel SCT +0,79%


W minionym miesiącu portfel Spółek Ciekawych Technicznie zarobił 0,79%, podczas gdy szeroki rynek wzrósł o 2%, głównie na fali kolejnego ruchu wzrostowego blue chipów.

W portfelu dokonałem niewielkich zakupów. Złożyły się na nie akcje spółek Asseco BS, Dino i Mabion. Wszystkie te walory znajdują się w trendach wzrostowych, więc jest szansa na kontynuację tego ruchu.

3 stycznia sprzedałem akcje Impexmetalu. Spółka zaliczała akurat gorszą sesję, a że od dłuższego czasu nie wykazywała ochoty do wzrostów, uznałem że czas najwyższy podjąć decyzję o sprzedaży akcji.

Aktualny skład portfela prezentuje się następująco:Jak widzicie, portfel wypełniony jest akcjami w 90%. Obecne spadki z pewnością przełożą się na gorsze notowania spółek i spadek wartości samego portfela. Jeżeli będzie to tylko korekta, po której nastąpi odbicie, nie powinno być z tym większych problemów. Gorzej, jeżeli przełamane zostaną istotne poziomy cenowe, wtedy trzeba będzie sprzedawać walory, zapewne ze stratą.

Poniżej prezentuję wykres wartości portfela SCT w odniesieniu do WIG:W tym miesiącu wybrałem kilka spółek, które mam na oku z perspektywą kupna. W przypadku większości z nich trzeba nieco poczekać, aby zrealizowała się korekta i padł sygnał kupna. W każdym razie są to spółki w stabilnych trendach, silne i nie przejawiające większej ochoty do poddania się spadkom. W nagraniu omawiam też oczywiście aktualną sytuację rynkową oraz zachowanie poszczególnych spółek wchodzących już w skład portfela.


Styczeń był też pierwszym miesiącem realizacji mojej strategii daytradingowej na kontraktach terminowych na Wig20. O samej strategii pisałem we wpisie z początku roku. W minionym miesiącu strategia zarobiła 724 zł, czyli 36 pkt na jeden kontrakt. Przy założeniu tradingu jednym kontraktem na 10 000 zł kapitału, strategia zarobiła 7,24%. Oczywiście wynikiem tym nie ma się co jeszcze sugerować, ale cieszy fakt, że pierwszy miesiąc jest do przodu.

Ciekaw jestem, jakie są Wasze oczekiwania odnośnie głębokości korekty w USA. Oczekujecie, że będzie ona płytka i da możliwość ataku na nowe szczyty, czy po ostatnim przewartościowaniu spadki będą głębsze, mocno nadwerężając siłę strategii trendowych na GPW?

1 komentarz:

  1. http://prosciej.blogspot.com/2018/02/popularnosc-sprzyja-wzrostom-dino-polska.html

    Radku czy mógłbyś się odnieść do tego wpisu o Dino bo faktycznie spółka jak już urosla od debiutu ponad 100% to nagle wszyscy ją mają lub chcą mieć a gdzie byli w tamtym roku ???

    OdpowiedzUsuń