czwartek, 22 lutego 2018

15 spółek w wieloletnich trendach wzrostowych

Inwestując na giełdzie często urywamy po kilka procent zysków z naszych pozycji, ciesząc się, że portfel rośnie. Tymczasem uważna analiza spółek w odpowiednio dalekiej perspektywie pozwala na wyłowienie perełek, które opierają się spadkom i w długim okresie zyskują na wartości.

Wydaje się, że inwestowanie z trendem jest banalnie proste. Wystarczy kupić i trzymać. Niestety praktyka pokazuje, że nie zawsze jest to łatwe zadanie. Wprowadzenie chociażby podstawowych zasad kontroli ryzyka sprawia, że w pewnym momencie przyjdzie czas na sprzedaż posiadanych papierów, niezależnie od wspaniałego trendu, który na nich obserwowaliśmy w przeszłości. Co więcej, jeżeli sprzedamy akcje, a rynek jednak zmieni kierunek i powróci do wzrostów, poniesiemy stratę na wzrostowym rynku. 

Niezależnie jednak od tych bieżących trudności, warto raz na jakiś czas odsunąć się nieco dalej od notowań i poszukać spółek, które pokazują swoją siłę w długim horyzoncie czasowym. W miniony weekend przejrzałem rynek główny analizując wykresy z perspektywie dziesięcioletniej, a następnie raz jeszcze, w perspektywie pięcioletniej. Okazuje się, że nawet mimo lepszych i gorszych okresów na warszawskiej giełdzie można było znaleźć walory, które trwały i trwają do dziś w trendzie wzrostowym.Analizując poniższe wykresy warto pamiętać, że są to spółki w kilkuletnich trendach wzrostowych aktualnych do dnia dzisiejszego. Jeszcze kilka miesięcy temu zestaw tych spółek byłby inny, ponieważ można by tu było zaprezentować walory takie jak Kruk czy Wielton, które dzisiaj, wedle zasad klasycznej analizy technicznej, zakończyły już swoje trendy wzrostowe i przeszły do ruchów spadkowych. 

Patrząc z drugiej strony, można wyłonić wiele spółek, które znajdują się teraz w rocznych lub dwuletnich trendach wzrostowych. Ruchy te są jeszcze zbyt młode, aby znalazły się w dzisiejszym zestawieniu, lecz być może to właśnie te walory mają przed sobą najlepszy i najbardziej zyskowny dla inwestorów czas. Warto o tym pamiętać.

Poniżej prezentuję 15 spółek znajdujących się w wieloletnich trendach wzrostowych. Wykresy zaprezentowane zostały w skali 5-letniej, aczkolwiek wiele z nich ma o wiele dłuższą historię wzrostów. Kliknijcie w wykresy aby je powiększyć.

Amrest


Asseco Business Solutions


Benefit Systems


Capital Partners


CCC


CD Projekt


Dom Development


IMS 


ING 


Inter Cars


Mabion


Orbis


PCC Rokita


Rainbow Tours


Selvita


Zanim zaczniecie widzieć oczami wyobraźni portfel złożony z tych spółek i posiadający idealnie równą, a przede wszystkim rosnącą krzywą kapitału, weźcie pod uwagę to, co pisałem wcześniej i przyjrzyjcie się tym wykresom dokładnie. Niektóre ze spółek zaliczyły korekty sięgające po kilkadziesiąt procent. Co więcej, zdarzały się roczne okresy ruchu bocznego, zdarzały się również przełamania trendów wzrostowych i wybicia kluczowych wsparć. 

Dopiero po pewnym czasie okazuje się, że spółki istotnie znajdowały się w trendach wzrostowych. Co z tego, skoro w międzyczasie wielu inwestorów sprzedawało papiery na przełamanych wsparciach i w głębokich korektach, a do chwili obecnej z papierami wytrzymała zaledwie garstka z nich.

Okazuje się, że na giełdzie bez trudności można znaleźć spółki w trendach wzrostowych. Niestety duża część okazji inwestycyjnych ujawnia się dopiero po czasie.

2 komentarze:

  1. Mogłeś zapisać stopę zwrotu i max drawdown w tym okresie - mnie by to interesowalo :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. MaxDD z pewnością przekracza 50%. To, co w perspektywie pięknego trendu wzrostowego jest tylko korektą, w istocie oznacza silne spadku czyszczące wielu inwestorów z pozycji. Tak to już niestety jest, że po czasie wszystko wygląda łatwo :)

      Usuń