poniedziałek, 4 stycznia 2016

Spółki Ciekawe Technicznie - styczeń 2016 - portfel -3,17%

Ostatni miesiąc 2015 roku był wyjątkowy, zarówno pod względem skali spadków, jak również tempa późniejszego odbicia, które mimo wszystko nie zdołało odwrócić rynkowych tendencji. Co więcej, układ świec może wskazywać, że jest to zaledwie korekta przed dalszymi spadkami. Oczywiście czas pokaże, jaka będzie przyszłość, niemniej nie zapowiada się ona różowo.Jak widać na powyższym wykresie, indeks Wig20 zszedł do poziomu 1750 pkt, którego nie oglądaliśmy od 2009 roku. Świadczy to o słabości indeksu dużych spółek i pokazuje, że nie mają się one najlepiej. Odreagowanie, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich dwóch tygodniach nie zmienia zarysowanego obrazu. Moim zdaniem znajdujemy się na szczycie korekty, która może na najbliższych kilku sesjach zaowocować dalszymi spadkami.
Podobnie wygląda to na indeksie szerokiego rynku, czyli na WIG. Spadki w swoim krytycznym momencie sięgnęły poziomu 44 tys. pkt, po czym później nastąpiło odbicie. Mimo, że było ono intensywne, nie dorównało w swojej skali poprzedzającym je spadkom. W grudniu szczególnie zaznaczył się wpływ małych spółek, które dotychczas pozostawały w dużym stopniu odporne na kiepską koniunkturę.

W poniższym nagraniu, jak co miesiąc, prezentuję mój pogląd na szeroki rynek, jak również szukam spółek, dających dobrą okazję do przechowania kapitału w tych niespojonych czasach. Okazuje się, że ciągle kilka z nich wygląda bardzo interesująco.


Dla portfela Spółek Ciekawych Technicznie miniony miesiąc zakończył się stratą na poziomie 3,17%, podczas gdy indeks WIG stracił 3,02%. Ostatecznie jednak rok 2015 kończymy z zyskiem 11,60%, podczas gdy rynek spadł w tym czasie o 9,62%. Jest to więc wynik lepszy o przeszło 20% od przyjętego rok temu benchmarku.W grudniu z portfela wyleciały dwie spółki. Pierwszą z nich jest Elektrobudowa, którą sprzedałem 02.12.2015r. po przełamaniu poziomu 140 zł. Druga to Herkules, sprzedana 14.12.2015 po przełamaniu wsparcia. Obie spółki sprzedane w stracie, ale były to słuszne decyzje, bo w obu przypadkach uchroniły portfel przed większymi stratami.

Po przejrzeniu spółek, które w tym miesiącu uznałem za interesujące, do portfela postanowiłem dorzucić Grupę Azoty. Jak widać na poniższym wykresie, znajduje się ona w trendzie wzrostowym, a do tego można na niej wyznaczyć wsparcie na poziomie 96 zł. Wydaje się ona być dobrą okazją inwestycyjną, dającą możliwość kontroli inwestycyjnego ryzyka.Portfel SCT, mimo że w ostatnim czasie stracił na wartości, może zaliczyć rok 2015 do udanych. Był to pierwszy rok jego publikacji, a do tego rok bardzo trudny. Mimo tego udało się wypracować zadowalającą stopę zwrotu, a co ważne, o ponad 20% wyższą od szerokiego rynku, który jest dla nas benchmarkiem.

Mam też dla Was coś specjalnego!

W związku z zakończeniem roku postanowiłem zaprosić Was na darmowy webinar analityczny, który odbędzie się w dniu 14 stycznia o godzinie 20.00. Będzie to wydarzenie, które organizuję samodzielnie, bez żadnego partnera czy sponsora.

Zapisy na webinar zostały zamknięte. 
Mam nadzieję, że dołączycie również kolejnym razem!

W trakcie webinaru przeanalizujemy sytuację rynkową z ostatnich 12 miesięcy, omawiając to, co się wydarzyło oraz to, co może się wydarzyć w bieżącym roku. Co więcej, chcę z Wami podsumować zachowanie portfela SCT na przestrzeni dotychczasowych doświadczeń. Podkreślimy to, co się udało i wypunktujemy słabe strony strategii. Pokażę Wam też zbiorcze statystyki z portfela pokazujące przewagę strategii nad szerokim rynkiem.

Pamiętajcie, że liczba miejsc jest ograniczona pojemnością pokoju, która w tym wypadku wynosi tylko 50 osób. Warto więc się spieszyć i zapisać już teraz. W trakcie szkolenia zdradzę część moich planów na przyszłe miesiące, a są one ambitne, zarówno w kontekście rynkowym, jak i blogowym. Będzie też oczywiście możliwość zadawania pytań.

Mam nadzieję, że rok 2015 był łaskawy dla Waszych portfeli. Zarobiliście, czy straciliście na rynku?

12 komentarzy:

 1. Witam, O ile Elektrobudowa faktycznie ostatnio nie daje powodów do szczęścia to Herkules zdaje się odrabiać straty - może jednak warto zostawić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Celne spostrzeżenie :) Ale naoglądałem się już takich odbić, więc im nie ufam. Zrobię w pierwszym kwartale webinar, w którym pokażę jak zachowywał się rynek po tym, jak sprzedałem akcje. Zarysowuje się tendencja, że nawet jeśli cena wraca powyżej przełamanego poziomu, to jednak później spada już w dół. Weź przykład Monnari i przełamanie wsparcia na poziomie 16 zł. Rynek wrócił powyżej, ale później poleciał na pysk. A to tylko jeden przykład.

   Usuń
  2. No dobrze - Herkules -4%, Azoty +5 - albo masz szklaną kulę albo czyta Cię tyle osób że masz wpływ na giełdę - obie wersje dają do myślenia ;)

   Usuń
  3. Ciekawe spostrzeżenie Radek ;-) sam coś takiego zauważyłem na swoich spółkach, jakby raz stracony impet wzrostów wystarczył do ich załamania.

   Usuń
 2. wig20 jest już nisko. teraz mesle ze mwig40 i swig80 pójdą do dołu i zobaczymy 40000 na wig.

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawa ta ATT ale czy ustawiłeś SL na 96zł?
  jest możliwa jeszcze szpilka w dół w tym tygodniu. wtedy może być fajny zakup.
  pirx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SL nie jest na rynku, ale w głowie. I nie na poziomie 96 zł :)

   Usuń
 4. A czy webinar będzie nagrany?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nie mogę tego zagwarantować, więc pewnego info nie dam.

   Usuń
 5. Dla mnie tak skończył się rok - Portfel_GW. To też ostatnia moja prezentacja przy okazji SCT - minął rok, czas na pewne zmiany.
  Cieszę się, że trafiłem na ten blog, bo dzięki niemu trafiłem na inne. Niestety z mojego punktu widzenia, Humanista podąża inną dla siebie odpowiednią drogą. Ja przy tym czuje pewien niedosyt i coś mi w tym nie pasuje, może to dlatego, że mam inne spojrzenie na giełdę inne cele.

  Ostatecznie, dzięki Szymonowi z notatniktradera trafiłem na Trading Jam Session. Rozwaliło mnie, to co tam zobaczyłem i samą ideę. Spowodowało, to iż od kilku tygodni mocno z sobą walczyłem nad tym co dalej, uparcie obstawiający przy kontraktach dostępnych na GPW.
  Jednak ostatecznie skapitulowałem i postanowiłem przejść na OTC (Obrót pozagiełdowy).
  Gdyby, ktoś był zainteresowany to polecam stronę Comparic, a mnie znajdziecie na jej forum.

  PS a jak uzbieram co nie co, to na pewno od czasu do czasu na SCT zaglądnę

  OdpowiedzUsuń
 6. wkopałem się w ETFW20

  po co kupiłeś GrupaAzoty skoro Wig w trendzie spadkowym, czy jesteś uzależniony ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Radek, trochę czasu minęło od wpisu, ale warto przyjrzeć się Polnordowi. Trend jest, kurs zaraz będzie na wsparciu. Co o tym myślisz?

  OdpowiedzUsuń