Obniżka w Saxo Bank - nawet 0,12% za handel na GPW i 1 dolar minimalnej prowizji na USA

czwartek, 3 września 2015

Spółki Ciekawe Technicznie - wrzesień 2015 - portfel SCT -2,28%

Sierpień przyniósł dynamiczne wydarzenia na GPW, głównie w postaci spadków najważniejszych indeksów i większości spółek. Odczuły to również spółki, które trafiły do poprzedniego zestawienia. Okazuje się jednak, że ciągle jesteśmy dużo lepsi niż szeroki rynek, a więc są nadzieje na utrzymanie dotychczasowej wzrostowej tendencji.

Poniżej przedstawiam nagranie, w którym wybieram spółki najlepsze na najbliższe kilka miesięcy. W nagraniu, jak i codziennych analizach, korzystam z programu PowerTrader, który możecie mieć z 10% zniżki.


Portfel SCT stracił w sierpniu 2,28%, i wynik ten jest lepszy od szerokiego rynku, który stracił 2,79%. Mimo odniesienia straty, okazała się ona mniejsza niż spadek benchmarku.

W portfelu zaszły dość duże zmiany, które miały wpływ na osiągnięty wynik. W dniu 21.08.2015r. sprzedana została spółka Sanok za cenę 56,30 zł, co oznacza, że wyszedłem z tej inwestycji ze stratą na poziomie 11,33%. Oprócz tego, w dniu najgorszych spadków, czyli 24.08.2015r. sprzedane zostały akcje spółki Alumetal po cenie 46,30 zł, czyli ze stratą 12,78%. Były to transakcje dokonywane w ciągu miesiąca, co spowodowało mniejszą ekspozycję na rynek w ostatnim tygodniu notowań. Jest to również zapowiadane przeze mnie działanie stop lossów. 

Co ciekawe, do dnia publikacji tego tekstu, obie spółki wróciły do przebitych wsparć, odrabiając znaczną część strat. Sęk jednak w tym, że poziomy te działają aktualnie jako opory, a przy tym obraz techniczny nie przemawia za kontynuacją wzrostów, w rezultacie spółki te do portfela nie wrócą.

W dniu rewizji, czyli ostatnim dniu sierpnia, do portfela trafiła spółka Amrest, kupiona po cenie 168 zł. Jej ruch wzrostowy wygląda bardzo atrakcyjnie i znalazł się w ostatnich dniach na linii trendu, co może wskazywać potencjalną kontynuację wzrostów. Akcje kupione zostały za połowę dostępnej gotówki, tj. ok. 9250 zł. Część pozostała ze sprzedaży jednej ze spółek nie będzie w tym miesiącu zagospodarowana i będzie oczekiwała w formie gotówkowej na rozwój wydarzeń.

W międzyczasie pojawiła się dywidenda wypłacona przez spółkę Herkules, której wartość została doliczona do wolnej gotówki spoczywającej sobie spokojnie w portfelu. Środki te to na chwilę obecną 9 296,21 zł. Poniżej widzicie, jak wygląda teraz stan portfela.


Tak więc miniony miesiąc jest średnio udany. Niewielka strata, po raz kolejny zwiększająca przewagę nad benchmarkiem. Dopiero kolejne miesiące przyniosą prawdziwą próbę dla portfela. Dlatego na chwilę obecną, w związku z pojawiającą się niepewnością, zaangażowanie zostało zmniejszone o kilka procent. Dalsze zmiany w portfelu można śledzić na stronie Portfela SCT.


Ciekaw jestem, jak wyglądają Wasze portfele. Mocno oberwaliście na ostatnich spadkach? W sumie to od maja mamy niewiele powodów do radości.

15 komentarzy:

 1. A wypłata dywidendy na HRS nie będzie dopiero 11 września?
  http://www.gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl/index/news/info/707349,herkules-wyplaci-0-06-zl-dywidendy-na-akcje-za-2014-r-

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Ale metodologia portfela przyjmuje założenie, jakby dywidenda pojawiała się na koncie w chwili wypłaty.

   Wynika to z faktu, że portfel prowadzę ręcznie w excelu i bym zapominał o dywidendach odległych o kilka miesięcy.

   Poza tym portfel prowadzony jest w wariancie IKE, a więc dywidenda nie jest pomniejszana o podatek Belki.

   Usuń
 2. Radziu co myślisz o mni premium?Ostatnie info ze spółki o rezygnacji prezesa pana Piechockiego który będzie ubiegał się o stanowisko senatora...Spółka będzie wypłacać dywidendę w postaci 12gr z zysku za 2014r w zamienne na akcje innej spółki publicznej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mni to spolka z mojej miejscowosci. To trup w szafie.

   Usuń
 3. Niedawno wspomniałem o wyzerowaniu konta, a już nie ma tematu. Portfel wylądował nisko po dwóch karygodnych decyzjach zajęcia pozycji long - 27.08.2015 PKN. W każdym razie zasada maksymalnej przeciwności zadziałała, na szczęście SL też zadziałał. Tak czy inaczej autosabotaż się udał - zagrałem przeciwko systemowi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super spółeczki Humanisto.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hossa w Polsce rzeczywiście już dość długo się nie pojawiła ale trzeba być cierpliwym ;). Myślę, że obecna panika spowodowana głównie Chinami to jeszcze nie jest armagedon. Jestem początkowym inwestorem i prawdopodobnie gdyby nie pomoc doradcy z www.eliteprivatebanking.pl to bym pewnie o wiele bardziej panikowała ;).

  OdpowiedzUsuń
 6. Hossa jest, jak widać po spółkach które Humanista daje. Dobre spółki rosną, średnie nie zmieniają ceny, a śmieci spadają, jak mamy taki trend boczny na WIGu.

  OdpowiedzUsuń
 7. jak S&P poleci na łeb to żadne spóleczki sie nie ostaną. Cały zysk pryśnie w 1-2 dni.

  OdpowiedzUsuń
 8. Super połączenie bloga z YT aż się chce wracać ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. W USA koniec hossy
  http://pokonacgielde.blogspot.com/2015/09/s-500-raz-jeszcze.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Jaka nas czeka jesień na globalnych rynkach akcji?

  http://myalterfinance.blogspot.com/2015/09/jaka-bedzie-jesien-na-globalnych.html

  OdpowiedzUsuń
 11. Czołem Humanisto,
  Przeglądając twój najnowszy film wszystko wyglądało pięknie ale w momencie kiedy doszedłem do spółki Chemos, lekko się uśmiałem. Wydaje mi się ze takie przypadki zupełnie nie pasują do zestawienia SCT. Jakie przemyślenia kierowały twoją decyzją o wrzuceniu tej spółki do portfela SCT?

  Prowadzony przeze mnie portfel też w sierpniu nie zarobił ale małym pocieszeniem jest fakt, że straciłem mniej :) Powodzenia we wrześniu.

  http://www.obserwatorgieldowy.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W szerokim terminie Chemos faktycznie w trendzie bocznym, ale od połowy zeszłego roku zaczął się podnosić. Dlatego pokusiłem się o wyrysowanie linii trendu, która jako pierwsza rzuciła mi się w oczy. Spółka do rozważenia, chociaż jak sam akcji bym nie kupił.

   Usuń
 12. PKN - tak wyglądało to wczoraj.
  Zająłem wczoraj pozycję S 71,56, a dzisiaj odwróciłem ją K 71,54 - przy podejmowaniu decyzji kluczem może być również wykres ropy.

  OdpowiedzUsuń