Obniżka w Saxo Bank - nawet 0,12% za handel na GPW i 1 dolar minimalnej prowizji na USA

czwartek, 2 lipca 2015

Spółki Ciekawe Technicznie - lipiec 2015 - portfel -2,96%

To był baaardzo burzliwy miesiąc. Nie dość, że skala spadków przekroczyła oczekiwania wielu inwestorów, w tym i moje, to jeszcze poniedziałek 29 czerwca przetestował nerwy i stop lossy nas wszystkich. Nie dziwi więc, że miesiąc ten przynosi portfelowi Spółek Ciekawych Technicznie straty na poziomie 2,96%. Co prawda wynik ten jest lepszy od indeksu WIG, który stracił 3,97%, a więc teoretycznie byliśmy lepsi niż rynek. O zmianach w portfelu przeczytacie poniżej, ale najpierw rzućcie okiem na spółki, które trafiły w tym miesiącu do zestawienia. Polecam czekać do końca, gdyż w nagraniu opowiem o tym, jak sprzedałem moje akcje i kilka dni później je odkupiłem. Lekcja, przez którą przechodzimy wszyscy.


Spadki w portfelu Spółek Ciekawych Technicznie


Czerwiec jest drugim z kolei, po maju, stratnym miesiącem w portfelu Spółek Ciekawych Technicznie. Mając jednak na rynku tak ciężkie warunki, trudno jest oczekiwać, że portfel złożony w całości z akcji będzie zachowywał się inaczej. Przypomnę też, że głównie interesuje nas uzyskiwanie przewagi nad szerokim rynkiem i to jak na razie nam się udaje. Portfel świętuje właśnie półrocze i sądzę, że pokazał się przez ten czas z dobrej strony, dając zarobić 11,97%, podczas gdy szeroki rynek zarobił zaledwie 3,72%.

Aktualny skład portfela prezentuje poniższa tabela:


W minionym miesiącu dwie spółki odcięły swoje dywidendy. Zgodnie z metodologią, zostały one doliczone do wartości portfela bez oczekiwania na faktyczną wypłatę. Bo i kto by chciał czekać, prawda? Rainbow Tours wypłacił 80 groszy na jedną akcję, co dało portfelowi 433,60 zł dywidendy, a Kruk podzielił się 1,50 zł na każdą akcję, co dało 102 zł.

Dwie spółki opuszczają portfel


Niestety, dwie spółki mnie rozczarowały. Wiem, że był to trudny miesiąc, ale o ile większość podmiotów zachowała się przyzwoicie i ich wykresy się w mojej ocenie bronią, o tyle dwa podmioty zachwiały moim zaufaniem. A to kwalifikuje je do sprzedaży. Wykresy jak zwykle generowane przez PowerTradera, w którym robię większość moich analiz.


Pierwsza z nich to Gino Rossi. Na wykresie widzicie linię trendu, której obronę uznałem za ważny czynnik utrzymania spółki w portfelu. Niestety, wykres wyszedł dołem, co budzi moje obawy o dalsze losy spółki. Sprzedaż odbyła się blisko poziomów kupna, a więc nie straciliśmy na tej inwestycji.


Druga sprzedana spółka to Rainbow Tours. Podmiot, który znajdował się w ładnym trendzie wzrostowym i z którym wiązałem spore nadzieje. W połowie maja zatrzymał swoje spadki na linii trendu i oczekiwałem, że linia ta się utrzyma. Niestety została przełamana, a kolejny poziom obrony ustawiłem na poziomie 22.60 zł. Najpierw wydarzenia w Tunezji (śmierć turystów na plaży), a później pechowy rozwój sytuacji w Grecji sprawiły, że kurs bardzo silnie wyłamał się z trendu, dając niedźwiedzi sygnał. Wykres mówi sam za siebie, trzeba było sprzedawać. Z całej inwestycji wyjęliśmy jednak 15% zysku, więc serce aż tak bardzo nie boli.

Dwie spółki dołączają do portfela


Jakie podmioty trafiły do portfela w miejsce dwóch usuniętych spółek? Jeśli ktoś się dobrze przyjrzał, dostrzegł je już w tabeli powyżej. 


Pierwsza spółka to Herkules. Jak widzicie na wykresie, do niedawna znajdowała się w intensywnym trendzie wzrostowym. Ostatnie spadki sprawiły jednak, że trend ten został przełamany i akcje przeszły do ruchu bocznego ze wsparciem, które zaznaczyłem czerwoną kreską. Na chwilę obecną poziom ten nie został naruszony, ale przedłużające się spadki mogą mu zagrozić. Obronie przed takim scenariuszem będzie służył stop loss, o którym napiszę w dalszej części tekstu.


Do portfela dołącza również spółka Sanok. Jej wykres pokazuje długoterminowy trend wzrostowy, który przebiega całkiem okazale. Ostatni okres to okresy konsolidacji przeplatane okresami wzrostowymi. W aktualnym układzie, oczekuję kontynuacji wzrostów i wybicia się górą z wyższego prostokąta. Mam nadzieję, że spółka mnie nie rozczaruje.

Dla dopełnienia powyższej analizy informuję Was, że akcje Herkulesa posiadam w moim realnym portfelu, a akcje spółki Sanok są w ścisłym kręgu moich zainteresowań, więc być może też je niebawem kupię.

Poniżej widzicie, jak przebiega krzywa portfela w odniesieniu do indeksu WIG.


Jak rozwiązać problem dużych strat w portfelu?


W tym zestawieniu obiecałem również podjęcie decyzji co do stop lossów, które mają zapobiec przykrym zdarzeniom w rodzaju 20% strat na poszczególnych spółkach. I muszę powiedzieć, że zaprojektowanie systemu stop lossów mechanicznych okazało się jednak trudnym zadaniem.

Każda spółka jest inna, posiada nieco różniący się od innych wykres i dobranie odpowiedniego stop lossa byłoby rozwiązaniem próbującym trafić gdzieś w środek problemu. Postanowiłem jednak zrezygnować z takiego podejścia do tematu.

W moim realnym inwestowaniu tą metodą nie stawiam sztywnych stopów, ale wychodzę z rynku poprzez zlecenia składane z ręki, po analizie sytuacji na wykresie. Niekiedy wpędziło mnie to w tarapaty, ale w innych przypadkach pozwoliło uniknąć przypadkowego czesania stop lossów, gdy spółka traciła kilka procent, a później zamykała się w okolicach zera.

Dlatego w dalszych inwestycjach w portfelu SCT, przynajmniej przez najbliższe miesiące, postaram się monitorować sytuację na bieżąco i zawiadamiać Was, kiedy które akcje mógłbym sprzedać. Wiem, jest to stosunkowo niewygodne rozwiązanie, ale jednak zapewnia mi pełną kontrolę nad wychodzeniem z rynku. Może nie kontrolę nad ceną, ale nad momentem, w którym sprzedaję akcje. Tak więc dopuszczam zamykanie pozycji w trakcie miesiąca. Gotówka nie będzie reinwestowana, ale będzie czekała na koniec miesiąca.

A jak tam Wasze stop lossy?


Bardzo jestem ciekaw, jak Wasze portfele przetrwały spadki z minionego poniedziałku. Wiecie, że nie powinniście naśladować posunięć z portfela SCT, ale ja wiem też, że mimo wszystko naśladujecie. Poniedziałek pokazał w wielu wypadkach spadki przekraczające kilkanaście procent na danych spółkach. Mocno oberwaliście? Pewnie niemało osób sprzedało akcje w samym dołku lub blisko dna.

Ciekaw jestem, ile było takich przypadków, Będę wdzięczny, jeśli napiszecie mi o tym w komentarzach. Będą to dobre przypadki do analizy dla nas wszystkich.

28 komentarzy:

 1. łącznie masz zwałe -5,2%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z dwóch miesięcy, owszem. Można powiedzieć, że to moje MaxDD. Ale pewnie będzie w przyszłości niejedno jeszcze większe, więc się nie ekscytuję :)

   Usuń
 2. ja nie ustawiam stop loosów - ufam biznesom które kupuje - jak są spadki i korekty to tylko okazje do dokupienia.
  pozdrawiam
  Magda

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie trafił się najlepszy miesiąc w całej historii mojej zabawy z GPW - Portfel_GW. Przyczyniły się do tego 4 shorty na JSW:
  1. 21.05.2015 S 17
  2. 28.05.2015 S 16,52
  3. 5.06.2015 S 13,66
  4. 17.06.2015 S 12,6
  Nie ukrywam, że byłem zaskoczony tak dobrym wynikiem. Kontrakty charakteryzują się czasem życia (seria M wygasła 19.06) co zadziałało na moją korzyść i dzięki temu łatwiej mi również analizować co kwartał moje poczynania.
  Niestety razi nieskuteczność i dla 3 ostatnich miesięcy wyniosła zaledwie 13,9% dla 39 transakcji, które przeprowadziłem i nad tym muszę mocno popracować.

  Co do poniedziałku, to nie było aż tak tragicznie, a cześć strat niektóre waloru już odrobiły. Ja zasadziłem się na (30.06.2015) OPL po 8,11 oraz mam jeden kontrakt K na JSW. Sam jestem ciekaw co się wydarzy po weekendzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie GoldWolf, można adres mailowy do Pana?
   Mam kilka pytań na temat kontraktów na JSW.

   Usuń
  2. Tutaj możesz śmiało pytać. Zawsze może ktoś inny skorzystać. Obecnie jak pisałem mam jeden Long na ten walor. Dzisiaj podniosłem SL do ostatniego lokalnego dołka który się ukształtował od 30 czerwca do dzisiaj.
   Trend jest nadal bardzo czytelny, jedynie czekam na lepsza ofertę dla shortów.

   Po za tym nie wiele się wydarzyło kilka walorów utworzy dzisiaj zapewne podwójne odbicie i być może utworzy nowe szczyty. Jedynie zagrożony jest KGH przez ceny miedzi. Zastanawia mnie też PKN.

   Usuń
  3. Pozwolę sobie wkleić link do wpisu na temat JSW:
   http://www.sygnaly-at.pl/jsw-quick-look-4-czy-to-juz-koniec-spadkow/
   Jednym słowem jak na razie nie ma co się napalać na Longi

   Usuń
  4. Odkąd przestałem czytać/słuchać jakiekolwiek niusy i informacje giełdowe o wiele lepiej mi się spekuluje. Staram się czytać wykres, reszta nie ma dla mnie żadnego znaczenia, a przynajmniej dopóki sobie czegoś korzystnego nie wypracuję.

   Usuń
 4. Mam dwa pytania ale nie na temat SL.
  1. Czy w realnym inwestowaniu dzielisz portfel na krótkoterminowy i długoterminowy?
  2. Kiedy zazwyczaj realizujesz zyski? Czy jest to intuicyjne czy masz wcześniej ustalony punkt wyjścia z danej spółki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. W realnych inwestycjach mam różne portfele, w tym opcyjny i akcyjny długoterminowy. Myślę nad otwarciem portfela foreksowego pod formacje cenowe, ale chyba nie mam na to jeszcze dość czasu.

   2. Zyski realizuję najczęściej jako straty, czyli nie wychodzę ze spółki wtedy, kiedy jest silna, ale kiedy zaczyna słabnąć. Wtedy zabieram zabawki i wychodzę. Wyjątek zrobiłem dla CDProjekt, który sprzedałem w okolicach 25.30 zł w połowie maja. Tam wolałem wyjąć zysk przed oczekiwanymi spadkami w dniu premiery gry.

   Usuń
 5. Ja akurat zakupilem w poniedzialek duzo (za 20% portfela) w pierwszych 5 minutach sesji i sam poniedzialek dal mi az 4.5% wzrostu wartosci portfela, co bylo dla mnie spektakularne bo zazwyczaj taki zwrot osiagam 1tyg-miesiac, i nie uzywam stop lossow, wszystko z "palca". Proponuje na ten miesiac CDR(gra pod sierpniowe wyniki) i 11Bit Studios

  PS: Panie Chodkowski, czemu tak czesto wybiera Pan tak malo plynne spolki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Płynność niestety nie jest silną stroną naszej giełdy. Ale rozkładając transakcje w czasie, można spokojnie zrealizować większość zakupów, jakich dokonują inwestorzy indywidualni.

   Usuń
 6. SL i Kęty :
  Zauważyłem, że zrealizowany SL bardzo często rozpoczyna odwracanie trendu. Brak wzrostów na szerokim rynku dodatkowo uprawdopodabnia tezę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sygnały Kęty:
  od grudnia 2014 rozbudowana dywergencja MACD (tygodniowe) - dla mnie jeden z silniejszych sygnałów.
  Oczywiście rozumiem, każdy ma swoją perspektywę inwestowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Radku, zobacz co jest u mnie na wykresie Kętów. Linie rysuję na bieżąco. Napis dodałem tam gdzie jest strzałka.
   http://prntscr.com/7ohf6m

   Dodatkowo, potwierdzam słowa przedmówcy. Kurs rósł od końcówki 2011 roku razem z MACD na tygodniowym. Cały 2015 rok to rysowanie się potężnej dywergencji na MACD...
   http://prntscr.com/7ohh53

   Według mnie, spółka ewidentnie do odstrzału.

   Usuń
  2. Tylko że u mnie stop loss to 5% :) Dlatego zagranie niesie stosunkowo małe ryzyko, a w przypadku kontynuacji trendu, można wygrać bardzo dużo :)

   Usuń
 8. Temat stop lossów to temat rzeka :) Problem pojawia się zwłaszcza na spółkach o małej płynności, gdzie kilka zleceń sprzedaży uruchamia kolejne zlecenia i bardzo szybko cena pikuje w dół by... potem odbić pod koniec dnia czego efektem są długie dolne cienie świec. Nie stawianie stopów jest wg. mnie ryzykowne, można parę razy na tym zyskać ale w jednej na dziesięć sytuacji pojawia się długa czarna świeca bez cienia i strata może okazać się bardzo duża. Receptą mogą być stopy "mentalne", tj. ustawione w głowie i najlepiej zapisane w systemie inwestycyjnym, które realizujemy na koniec dnia/tygodnia. Wymaga to jednak dużej dyscypliny i konieczności śledzenia na bieżąco notowań.
  Można też robić stopy łączone, częściowo mechaniczne, częściowo mentalne w różnych proporcjach. Pole do popisu w tym obszarze jest naprawdę duże :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgoda z przedmówcą.
   Nie ma uniwersalnej zasady stosowania stopów. SL jest elementem całej strategii inwestycyjnej, a ta zależy od stratega.

   Usuń
  2. Problemem ze stopami mentalnymi jest właśnie konieczność obserwowania notowań. Nie mam takiej możliwości, więc trochę ryzykuję, ale długoterminowość podejścia, pozwala odpowiednio wcześniej przypilnować posiadanych spółek.

   Usuń
 9. Radek a co zrobić, jak Grecy powiedzą NIE w referendum. Czy zdejmujesz na poniedziałek SL? Czy lepiej nie zdejmujesz bo jak będzie krach to choć środków nie stracisz. Obawiam sie że poniedziałek będzie jeszcze bardziej tragiczny niż tydzień temu. I patrząc na wig 20 zamknął tydzień na ponizej 2280

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Korekta jest konkretna. Jak powiedza nie wig poleci na 50 k.

   Usuń
  2. Nie miałem ustawionych stop lossów i na razie nie czuję jakiejś presji. Zobaczymy, co pokaże czas :)

   Usuń
 10. http://www.biztok.pl/waluty/cejrowski-sytuacja-w-grecji-to-niemiecki-plan-na-koniec-euro_a21687

  OdpowiedzUsuń
 11. Radek zdejmujesz SL jutro rano? Grecy zagłosują na NIE skoro rząd im każe.
  Wiec może być gorąco jak spółki zaczyna spadać po 20-30%?

  OdpowiedzUsuń
 12. Gorącą właściwie iście grecką to mamy pogodę. 52k punktów na WIG na razie trzyma (zobaczymy jak będzie za tydzień), więc można sobie coś dobrać do portfela.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadal poziom 52 K się trzyma, był 3 razy testowany. Wyglądamy jednak blado na tle tuzów. JSW na razie zatrzymał się na poziomie 12, wygląda jakby się coś kumulowało, było kilka prób podbicia, ale na razie czystą spekulacją bym to nazwał.
   Udało mi się ładnie zasadzić na PKO long 9 lipca, a dzisiaj sobie tą pozycja zabezpieczyłem shortem, chociaż liczę na dalsze wzrosty.
   Miedź stwarza presje na KGH i jest szansa na ceny poniżej 100.

   Usuń
 13. jak banki zaczną bankrutować jeden po drugim
  to nie bedzie tak wesoło, drukują kase która nie ma pokrycia i to wszystko pierdzielnie szybciej niz myslimy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bankrutować to może nie, ale zmiany na szczycie władzy w Polsce mogą spowodować spadek kursu banków. Polityka, repolonizacja i takie tam.

   Usuń