czwartek, 15 stycznia 2015

Startuje portfel Spółek Ciekawych Technicznie

Od jakiegoś czasu otrzymywałem od Was sugestie, że chcielibyście zobaczyć, jak Spółki Ciekawe Technicznie, które co miesiąc publikuję, zachowują się w praktyce. Że zamiast teoretycznego założenia, że spółki w trendach wzrostowych powinny być lepsze od rynku, wolicie twarde dane. Postanowiłem więc wyjść na przeciw tym oczekiwaniom, jak również sprawdzić to trochę na własne potrzeby.

Z dniem 1 stycznia 2015 roku rozpocząłem prowadzenie portfela Spółek Ciekawych Technicznie. Podstawowe informacje na temat tego projektu zamieściłem już w podstronie, na którą traficie klikając powyższy link lub przechodząc przez górne menu bloga. W skrócie przytoczę główne założenia tego portfela.

Portfel będzie oparty na moich zestawieniach Spółek Ciekawych Technicznie. Oznacza to, że trafiały będą do niego spółki, które w ten sposób wyłonię. Maksymalnie znajdzie się w nim 10 spółek i będę się starał, żeby wagi pozostały mniej więcej stałe. Oznacza to, że każdy kolejny zakup będzie dokonywany za ok. 10% środków. Jest to celowy zabieg, żeby rozproszyć wpływ poszczególnych spółek na cały portfel. Chcę sprawdzić ogólne zachowanie rosnących akcji, a nie trafić na jeden podmiot, który zwielokrotni wartość całego koszyka.

Pierwsze zakupy dokonane zostały w dniu 1 stycznia po cenach zamknięcia z ostatniego dnia poprzedzającego miesiąca. Rewizje portfela, sprzedaż posiadanych spółek i kupno nowych, również będą się odbywały na przełomie miesiąca według ostatnich cen zamknięcia. Zabieg taki ma z jednej strony odciążyć mnie, jako inwestora i blogera, a z drugiej strony pozwolić na uniknięcie chaotycznych ruchów, które mogą narobić więcej problemów niż przynieść pożytków. Powyżej widzicie notowanie portfela według stanu na środę, 14 stycznia. Zrobiłem je specjalnie na potrzeby tego wpisu, normalnie wyniki będą aktualizowane raz w miesiącu. Na samym początku uwzględniłem już koszty prowizyjne związane z zakupem pierwszych akcji.

Jak widzicie, stopa zwrotu jest całkiem zadowalająca, jak na dwa tygodnie inwestycji. Oczywiście nie ma się co do tego wyniku przywiązywać, gdyż nie sądzę, abyśmy byli w stanie długoterminowo bić rynek na głowę. Jestem jednak przekonany, że osiągnięcia portfela SCT będą zdecydowanie lepsze niż benchmark, którym jest indeks WIG.

Czekam na Wasze opinie na temat tego projektu i ewentualne pytania, które mogą się pojawić. Mam nadzieję, że ten portfel będzie wskazówką, że wcale nie trzeba bardzo aktywnie handlować akcjami, żeby osiągać zadowalające rezultaty.

22 komentarze:

 1. Hura, hura, hura!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja chyba też zacznę robić założenia punktów wejścia dla moich blogowych analiz i zrobię dodatkowy portfelik tyle że wirtualny. Aby można je było weryfikować na koniec roku ;-)

  A twoje ruchy bardzo mi się podobają :D

  OdpowiedzUsuń
 3. trochę głupio się czuję pisząc te pytanie, ale czy to jest portfel za realne pieniądze, które zainwestowałeś, czy tylko wirtualny opierający się aktualnych notowaniach? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to portfel wirtualny, mający jedynie pokazać pewną koncepcję.

   Usuń
 4. Pierwszy raz słyszę o tym portfelu i zaraz przekopuję się do artykułów na ten temat. Fajnie, że zechciałeś pokazać jak wygląda tow praktyce i mam nadzieję, że będziesz kontynuował postępy. Również ciekawi mnie czy to tylko teoria, czy faktycznie Twoje inwestycje?

  OdpowiedzUsuń
 5. portfel jest wirtualny, w doborze takich spółek ważny jest odpowiednio wysoki obrót. dla 10 k no to musimy mieć minimum średnio 50 k pln obrotu dziennie.

  a teraz mały gratis

  prowizje zagranicznego domu maklerskiego..

  Austria 0.1% of trade value Minimum Per Order EUR 4.00;
  Belgium 0.1% of trade value Minimum Per Order EUR 4.00;
  France 0.1% of trade value Minimum Per Order EUR 4.00;
  Germany 0.12% of trade value Minimum Per Order EUR 6.00;
  Italy 0.1% of trade value Minimum Per Order EUR 4.00;
  Norway 0.05% of trade value Minimum Per Order NOK 49.00;
  ****** : )

  United States USD0.005 per share Minimum Per Order USD 1.00 Maximum Per Order 0.5% of trade value


  pozdrawiam GPW na której w Bossa mam prowizje 0,38% (czyżby o 380% większą od standardowej?) i pozdrawiam GPW

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a może powinniśmy zapłacić 99 pln rocznie na SII żeby mieć prowizję 0,29 : )

   Usuń
 6. koncepcja ciekawa, ale założenie o miesięcznej wymianie, sprzedaniu może całkowicie zepsuć Pana dobrze wychwycone spółki. Przez miesiąc może całkowicie zmienić się trend na jednej ze spółek przez co pański portfel zostanie pokiereszowany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego spółki nie będą ważyły więcej niż 10% portfela. Niech jedna spadnie nawet o 25%, to będzie zaledwie 2,5% na portfelu. Chodzi o to, żeby siła trendu przeważyła nawet te wpadki.

   Usuń
 7. Jeśli takie zyski są generowane w tym portfelu to na pewno mając pieniądze do inwestycji warto je ulokować właśnie tam.Oczywiście trzeba się trochę na tym znać, bo sama lokacja to nie wszystko. Będziesz systematycznie pokazywał jak sytuacja się rozwija?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nie planuję stworzenia ETFa opartego o mój portfel :)

   Co do aktualizacji to z pewnością będą się pojawiały przynajmniej raz w miesiącu (na blogu). Częściej być może wrzucę na facebooka, jak będę miał chwilę na zaktualizowanie wartości portfela.

   Usuń
 8. Co ile robiona jest aktualizacja portfela?

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy rozważasz wejście spółki QUERCUS do portfela?

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy syt na rynku teraz gdy zabawili sie z frankiem I unas mocno spada w ogole pozwala na posiadanie akcji? Czy nie lepiej byc poza rynkiem? Oczywiscie mowie o realnym graniu a nie virtual.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kolejny portfel blogowy, który będę mógł obserwować :)
  Mam nadzieję, że przetrwasz tu dłużej z tym portfelem, bo blogowicze często się przeszacowują z tymi portfelami tracąc po 1 lub 2 latach wszystko. Osób, które na takim przykładowym portfelu zarabiają jest naprawdę mało, mam ale nadzieję, że do nich dołączysz ;)

  Obecnie obserwuję tylko kilka bo oni w miarę regularnie piszą o zmianach w portfelu:

  http://10-procent-rocznie.blogspot.com/2015/01/prognoza-dla-giedy-na-2015-rok-esi.html#more
  http://at-trader.blogspot.com/p/spis-wszystkich-analiz.html
  http://fundamentalno-technicznie.blogspot.com/
  http://blog-inwestora.blogspot.com/

  i jeszcze jeden, który się dosyć długo utrzymywał ale ostatnio zdążył zbankrutować:
  http://bart-zielinski.blogspot.com/search/label/Portfel%20Bart

  OdpowiedzUsuń
 12. Co jak co ale osobiście postawiłbym stopy, choćby na -15%. Smutne by było jeśli jedno smutne zdarzenie spowodowało dużą obsuwę na portfelu ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak już wyżej pisałem, zmniejszeniu ryzyka służy głównie rozdrobnienie portfela. Ale może być tak, że po jakiejś wpadce w końcu wprowadzę stop loss. Na razie obserwujmy :)

   Usuń
 13. humanisto, co powiesz na temat akcji CD Projekt SA (CDR) w związku z premierą Wiedźmina 3?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę powiedzieć o akcjach jako takich na podstawie wykresu, który aktualnie jest na wsparciu. O Wiedźminie żadnym nie słyszałem :P

   Usuń