wtorek, 25 listopada 2014

Znaczenie komputera we współczesnym inwestowaniu

Tydzień temu, w niedzielę, przytrafiła mi się bardzo niemiła sytuacja. Laptop, będący moim centrum dowodzenia i koncentrujący wszystkie moje najważniejsze dane, odmówił posłuszeństwa. Ekran zwyczajnie zgasł, mimo że reszta komputera wydawała się pracować normalnie. Zostałem bez komputera.

Niestety należę do osób, które są bardzo wrażliwe na złośliwość przedmiotów martwych, a szczególną rolę pełnią to właśnie komputery. Jak tylko coś się na chwilę zawiesi, otwiera się kilka sekund dłużej niż tego oczekuję, potrafię wpaść w prawdziwą wściekłość. Tamtego wieczoru sytuacja wyglądała bardzo kiepsko. 

Podstawą było ustalenie, co się stało, a także jak szybko i jakim kosztem można taką usterkę usunąć. Mam szczęście znać odpowiednią osobę, więc już w poniedziałkowe popołudnie wiedziałem, że najprawdopodobniej padła mi karta graficzna. Jako że była zintegrowana na płycie głównej, trzeba by było wymienić cały element. Koszty szacowane na ok 1000 zł, ale czas potrzebny na sprowadzenie kompatybilnej płyty głównej byłby zbyt długi, jak na moje możliwości. Poza tym komputer liczył sobie już 4 lata, a więc ryzyko że posypią się kolejne części było wysokie. Uznałem, że trzeba wymienić komputer na nowy.Jeszcze w poniedziałek wieczorem zakupiłem sprzęt w popularnym serwisie aukcyjnym, a komputer dotarł do mnie w czwartek i po kilku godzinach konfiguracji i instalacji niezbędnego oprogramowania, mogłem dalej działać. 

Opisany powyżej przykład pokazuje jedno z ryzyk, na jakie narażają się osoby pracujące zdalnie oraz robiące dużo rzeczy za pośrednictwem komputera. Awaria sprzętu, utrata połączenia internetowego lub utrata danych mogą wyłączyć nas z obiegu na dłuższy lub krótszy czas. Dla niektórych, inwestujących w dłuższym terminie, może to być tylko mała niedogodność w postaci braku możliwości sprawdzenia poczty, czy poklikania w internecie. Z kolei dla osób, które pracują na komputerze (jak chociażby ja), albo dokonują wielu transakcji na dość dużej dźwigni, już kilkanaście minut bez dostępu do internetu może być powodem do poważnego niepokoju. Zwłaszcza, jeśli akurat ma się otwartą dość dużą pozycję, która akurat zmierza przeciwko nam. Kiedyś podobny przykład opowiadał Grzegorz Zalewski na jednym ze szkoleń.

Z pewnością potraficie przypomnieć sobie takie przypadki z własnego doświadczenia lub doświadczenia znajomych. I tutaj trzeba powiedzieć, że nie trzeba dużo szukać. Poniżej przytaczam rozmowę na czacie jednego z portali giełdowych z dnia, kiedy zaczynałem pisać ten tekst:


Bardzo życiowe, niezależnie od tego, czy dotyczy inwestowania, czy innego typu dokumentów zgromadzonych na naszych komputerach.

I teraz każdy niech zada sobie pytanie, czy jest odpowiednio przygotowany na takie przypadki. Myślicie, że robiłem kopie zapasowe? Ostatnia wykonana była ponad rok temu. Mimo, że mam kilka dysków zewnętrznych, które traktuję właśnie jako takie bazy danych, Zapewne niezliczona ilość prac magisterskich czy licencjackich zakończyła swój żywot w wyniku awarii sprzętu lub innego nieprzewidzianego zdarzenia. Chociażby moja kuzynka, której bawiący się komputerem syn (bodajże 3-letni) skutecznie skasował pracę prawie gotowy licencjat. Pisała od nowa.

W moim przypadku udało się odzyskać wszystkie dane, ponieważ dysk nie był uszkodzony, a po jego demontażu udało się go podpiąć do nowego sprzętu i zgrać niezbędne pliki. Ale co, gdyby padł sam dysk, jak to miało miejsce w prezentowanej wyżej rozmowie? Wtedy mogiła lub kosztowne odzyskiwanie danych, bez gwarancji sukcesu.

Wiem, że wpis ten nie dotyczy bezpośrednio inwestowania. Ale trzymamy na naszych komputerach, oprócz rzeczy zbędnych i dużych ilości śmieci, również dane bardzo dla nas ważne. I nie ma znaczenia, czy jest to tylko (lub aż) rodzinnych zdjęć, czy też historia naszych inwestycji z ostatniej dekady, wraz z kodami naszych zarabiających systemów inwestycyjnych. To wszystko może zniknąć, jeśli nie zajmiemy się tymi danymi w odpowiedni sposób,

Robię ten wpis, żebyście mogli się zastanowić, czy nie ma na tym polu obszaru, w którym można coś poprawić. Chociażby spakować najważniejsze excele i przesłać je sobie mailem na drugą skrzynkę, bo zazwyczaj posiadamy po kilka. W ten sposób, mimo że w chmurze, nasze dane nie zginą.

Przypadki chodzą po ludziach. Mi udało się wyjść z tego wszystkiego obronną ręką, kosztem kilku dni bez komputera i kilku tysięcy wydanych na nowy sprzęt. Warto wyciągnąć wnioski.

8 komentarzy:

 1. Bywały kłopoty techniczne z kompem ale właściwie nie tak całkiem dawno eMakler w mBanku nie funkcjonował przez CAŁĄ SESJĘ. Oczywiście sypnął się podczas wzmożonego ruchu (dzień zwały na rynku). Ja straciłem "parę" złotych a bank stracił klienta generującego mu przyzwoity zysk. Szczęśliwie jak to przy dywersyfikacji :) drugi rachunek maklerski (równoległy), w dodatku z niższymi prowizjami przywitał nowy kapitał z otwartymi rękami. A propos potencjalnych awarii rozważam w przyszłości przeprosić się z PC'tem jako uzupełnienie lapka. Dodatkowym atutem bedzie też kolejny monitor. Z tego co kojarzę mogę do lapka chyba tylko jeden niezależny monitor podłączyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlatego trzeba się zaopatrzyć w zapasowy monitorek LCD - dobre używane 15'' już od 30 zł, 17'' mniej niż 50-70.
  Jak padnie monitor w PC lub matryca w laptopie to się przełącza i tyle.
  I dodatkowo zapasowy laptopik z zainstalowanym systemem i podstawowymi używanymi programami. Dobry, używany 15'' można spokojnie kupić za 500 zł a nawet mniej.

  Schować to wszystko do pawlacza, szafy czy gdzie bądź i w sytuacji awaryjnej w 5 minut problem rozwiązany. I jest czas na inwestowanie i na szukanie na spokojnie sprzętu zamiennego docelowego.

  OdpowiedzUsuń
 3. podłącz pod uszkodzonego lapka monitor od komputera stacjonarnego, w tedy zobaczysz - jesli padła karta graficzna to monitor nie zadziała.

  jeśli odpieła się tasiemka w lapku od monitora - zadziała stacjonarny monitor.

  wtedy stary lapek jest sprawny tylko dopinasz taśmę. u mnie tak było w moim hp

  OdpowiedzUsuń
 4. Wychodzi na to, że najlepiej mieć górę zapasowego sprzętu :) A w rzeczywistości sądzę, że na różne losowe przygody jest w stanie poradzić tylko dobrze zrobiona kopia zapasowa najważniejszych plików ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć,
  coś kiepskiego serwisanta miałeś że Ci krzyknął za wymianę grafiki 1000zł i że trzeba długo czekać. Ja pracuje w serwisie, i w kilkuletnich laptopach grafiki wymieniamy na nowe do 3 dni a koszt zazwyczaj to 300-400zł.

  OdpowiedzUsuń
 6. Akurat kończy się miesiąc (i tydzień) więc znakomicie się składa na spółki ciekawe technicznie. :D

  Jestem ciekaw, co wybierzesz dla nas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spółki już wybrane, ale muszę jeszcze nagrać film, więc publikacja w poniedziałek :)

   Usuń
 7. a nie lepiej kupic cos z gwarancja NBD (next bussines day) zglaszasz i na nastepny dzien juz po usterce :), w takim systemie nie ma szansy zostania bez sprzetu
  natomiast kopia danych to ciekawy temat i tu mozna wyroznic dwie grupy ludzi:
  tych ktorzy sa po awarii lub swiadomi ryzyka i ja robia
  oraz tych ktorzy dopiero beda ja robic :)

  OdpowiedzUsuń