środa, 11 września 2013

Nie wiem, co o tym myśleć...

Kilka dni temu nagrałem wideo, w którym komentowałem nagły ruch spadkowy, w którym indeks Wig20 zanurkował gwałtownie. Wspomniałem m.in. o tym, że duża część potencjału spadkowego już się wyczerpała. Jeśli go jeszcze nie oglądaliście, zachęcam:


Mimo tego nie sądziłem, że rynek zachowa się tak, jak się zachował, czyli w ciągu kilku sesji odrobi całe, dość pokaźne spadki, a do tego zrobi to w sposób tak spektakularny.
Podsumowując: mieliśmy bardzo silny ruch spadkowy, a chwilę po nim powrót do punktu wyjścia.

W głowach wielu inwestorów pojawia się teraz zapewne pytanie: co dalej? Komentatorzy byli sprytni w chwili, gdy rynek poleciał w dół, ponieważ twierdzili, że OFE jednak nie było w cenach i rynek musiał to zdyskontować. Ich opinie stanęły teraz pod dużym znakiem zapytania, ponieważ z dyskontowania wyszły nici. Albo inaczej, teraz zapewne dyskontował coś innego.

Jako analityk techniczny z zasady nie przepadam za śledzeniem wszystkich newsów i komentarzy. Zazwyczaj patrzę na wykres i wiem, co mogę o nim sądzić, jakie decyzje inwestycyjne mogę podjąć, a także kiedy nie robić nic i wycofać się z rynku.

I kiedy teraz patrzę na nasz najpopularniejszy indeks muszę powiedzieć, że nic interesującego nie przychodzi mi do głowy. Nie podpada to pod żaden ze schematów, który znam. Mówiąc wprost: nie wiem, co o tym myśleć. Rynek zachował się w sposób tak nieoczekiwany, że w chwili obecnej dopuszczam, że może zrobić wszystko. Może wzrosnąć gwałtownie przebijając ostatni szczyt, może spaść poniżej ostatniego dołka, a także może wyrysować każdy możliwy scenariusz między tymi dwoma skrajnościami.

Dlatego sądzę, że ryzyko jakiegokolwiek posunięcia jest zbyt wielkie. Jeśli miałbym teraz kupować, z pewnością bym od tej decyzji odstąpił. Gdybym z kolei miał już ekspozycję na Wig20, bym mocno podciągnął stopy, aby nie pozwolić odebrać rynkowi zysków z ostatnich dni. 

Na szczęście nie mam aktualnie konieczności wyrabiania sobie zdania na temat przyszłego zachowania tego indeksu, gdyż jestem zaangażowany w poszczególne spółki, a one piszą swoje historie, niekiedy całkiem inaczej od głównych koszyków. Ale gdybyście teraz pytali mnie o Wig20, odpowiedź jest jedna: nie wiem.

10 komentarzy:

 1. Spadki byly spowodowane przez zamieszanie z OFE i sytuacja w Syrii, a ze te dwie rzeczy sie uspokoily, teraz zostaje posiedzenie fed, lekka korekta i ogolnie lecimy w gore. Mozesz za pare miesiecy wkleic ten moj koment w jakims wpisie, ze byl prokok czy cos. Ogolnie polecam Bogdanke, PGNIG, JSW :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prorok prorokiem, wrzuć skan rachunku maklerskiego, że pod to zagrałeś :)

   Usuń
  2. Polać mu, dobrze gada !!! A co proroctwa - są dwa możliwe scenariusze albo góra albo dół, więc koles ma 50 % szans jakby nie patrzył.

   Usuń
  3. Przypadkowo ale jednak caly czas dokupowalem PGNIG i JSW (omal nie sprzedalem gdy byly spadki, teraz tez troche oddawac bo czuje ze moze jeszcze rosnac ..;))
   Do w/w spolek dodalbym jeszcze TAURON, ktory tez mam w portfelu :)
   Ogolnie JSW, PGNIG I TAURON zachowaly sie bardzo podobnie, sporoy spadek - wyciecie stoplosow, panika i pozniej szybki powrot na wyzszy poziom. Wegiel i energetya sa passe wiec mozna powoli ryzykowac.. Nie naganiam, mam za drobny pakiet aby miec w tym interes i moc wachnac kursem ale obserwowac zawsze mozna bezplatnie ;)

   Skan moge wrzucic z dbmaklera, ale moze slowo wystarczy ;)

   Usuń
 2. Już Ci pisałem, że WIG20 wzrośnie (w wpisie z 7 września):
  "Co do filmiku - zauważyłem, że ruch spadkowy z 03.01.2013 do 23.04.2013 jest dokładnie równy temu z 10.06.2013 do 27.06.2013. Przypadek? Nie sądzę... nastawiałbym się na odwrócenie trendu na WIG20 - tzn. przebicie szczytów z 14.08.2013 i 10.06.2013 ;)"

  OdpowiedzUsuń
 3. aha i nie trzeba być prorokiem, żeby przewidzieć kierunek ruchu, jak ktoś dobrze zarządza kapitałem to i też zarobi niezależnie od tego czy są spadki czy wzrosty ;)
  pozdrawiam Jan Macięty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tym zarządzaniu może coś w najbliższych dniach napiszę w kontekście pomysłu na system inwestycyjny, które to wideo ciągle się ukazują u mnie na YT.

   Usuń
 4. Tu się nie ma czego doszukiwać (OFE,Syrii czy powracających zagranicznych inwestorów) ta przyśpieszona palpitacja to znak nadchodzącego zawału.

  OdpowiedzUsuń
 5. Spokojnie dwa razy ostatnio tak sie zdażyło chyba w 2009 i 2011. Możliwe jest teraz cofniecie max 50% tego odbicia i na pewno kilka tygodni 4-8 wzrosty do szczytu 01.13 a tam raczej przystanek.

  OdpowiedzUsuń
 6. Radek, przecież w piątek zapadają kontrakty terminowe. Trzeba ten okres czasu po prostu przeczekać, bo ktoś może nagle zacząć grać na krótko.
  Jak to ostanio bywało w ciągu ostatniego roku, również na mwigu.
  W przyszłym tygodniu powinien się ukształtować normalny trend.

  http://postimg.org/image/xiqnuoezn/

  OdpowiedzUsuń