sobota, 20 kwietnia 2013

Konkurs SCT - Ranking I

Nadszedł czas na pierwsze podsumowanie naszego konkursu, ale okazało się, że ruszyliśmy w dość ciężkich czasach. Zdecydowana większość portfeli straciła na wartości i tylko trzy z nich wzrosły. Tak oto prezentuje się pierwszy ranking, sporządzony według cen piątkowego zamknięcia:
Jak widzicie nie wygląda to optymistycznie, ale po bliższym przyjrzeniu się można dostrzec pozytywne strony. Przede wszystkim, zarówno średnia wartość portfela, jak również i mediana są nieco lepsze od naszego benchmarku, którym jest indeks WIG. Zwyczajnie nasze portfele straciły mniej, co już jest interesującą sprawą.

Średnia wartość portfela spadła o 2,63%. Najlepszy portfel zyskał 1,02%, a najgorszy stracił 5,11%.

Na razie nieco za wcześnie na wyciąganie wniosków, więc zachęcam Was jedynie do zaglądania i analizowania statystyk, co możecie zrobić TUTAJ.

Z ciekawych wniosków można powiedzieć, że gdyby Azoty Tarnów nie wzrosły ile wzrosły (9%) to żaden z portfeli nie wyszedłby na plus, a średnia wartość portfela spadłaby o 3,15%, a nie o 2,63%.

10 komentarzy:

 1. Może jednak warto też brać pod uwagę jako kryterium początkowe, jak się zachowuje sam benchmark, czyli WIG?

  A tu sytuacja technicznie nie jest zbyt ciekawa.

  Na pociechę WIG tylko raz w ostatniej dekadzie miał sekwencję dłuższą niż cztery czarne świece miesięczne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czemu nieciekawa?
  Od 95 jest trend wzrostowy.Po prostu trzeba trochę poczekać;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słusznie trzeba przyznać ze sytuacja w 1Q 2013 nie jest za różowa :) a ostatni tydzień nazwał bym dramatycznym ...

  Faktycznie większość portfeli wypada lepiej niż WIG.

  Ostatnio słyszałem, że w konkursie jakimś giełdowym niektóre z portfeli osiągały w 1Q 2013 25% wzrost, aż ciężko uwierzyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czemu trudno uwierzyć? Jest bardzo wiele spółek, które nadal są w trendzie wzrostowym.

   Usuń
  2. Czyniki markoekonomiczne nie są łaskawe i mimo wszystko większość spółek jak i WIG sunie w dół.

   Usuń
 4. Więc ostatni bastion plusów w portfelach właśnie poległ - czyli Azoty Tarnów;) A tak nawiasem mówiąc to niezły psikus zrobił rząd akcjonariuszom sprzedając spory pakiet poniżej wartości rynkowej. Jak jeszcze cena spadnie to trzeba będzie rozważyć kupno:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie były to wielkie obroty, a poza tym ostatnio spółka zaliczyła silne wzrosty. Podobnie po poprzednim wybiciu, nadeszła.spora korekta. Ja tam nie pękam, ale niektórzy gracze mają w Azotach 1/3 portfela )

   Usuń
  2. Nie były to wielkie obroty, a poza tym ostatnio spółka zaliczyła silne wzrosty. Podobnie po poprzednim wybiciu, nadeszła.spora korekta. Ja tam nie pękam, ale niektórzy gracze mają w Azotach 1/3 portfela )

   Usuń
  3. To właśnie kuszące, że spada na niewielkim wolumenie. Jednak czarna marubozu nie rokuje chyba jeszcze za dobrze na jutrzejszą sesję. USA straszy trochę korektą i ogólnie boję się jeszcze kupować co by się nie sparzyć.

   Usuń
  4. Chyba najlepiej było by mieć w takim momencie mega defensywny portfel akcji :).

   Przewiduje że na koniec tego tygodnia więcej portfeli będzie gorsza od benchmarku :)

   Usuń