sobota, 27 kwietnia 2013

Konkurs SCT - Ranking II

Po małym okresie przerwy czas wrócić do pisania, a nadarza się okazja w postaci zakończenia drugiego tygodnia naszego konkursu. Tak oto wygląda tabelka rankingowa:
Jak widzicie, pojawiły się znaczne przetasowania, niekiedy sięgające dalej niż 10 miejsc w tabeli. Pierwszy tydzień był w zasadzie wypadkową przypadku, dopiero kolejne notowania będą przynosiły większe zróżnicowanie uczestników. Trafnie wybrane spółki będą rosły, źle wybrane będą leciały na dno, a razem z tymi ruchami będą się zmieniały notowania portfeli uczestników. Już w tym tygodniu widać, że różnica między najlepszym a najsłabszym uczestnikiem się zwiększyła do ok. 8 tysięcy zł.

Odnosząc się do wyników wszystkich portfeli względem naszego benchmarku, czyli WIG, znów byliśmy nieco lepsi. Średnia portfeli praktycznie wyrównała wyniki indeksu, ale mediana zachowała się już dwukrotnie lepiej. Takie porównania sprawdzają się lepiej w dłuższej perspektywie, ale niewątpliwie cieszy, że jesteśmy lepsi, a nie gorsi.

Miała też miejsce pierwsza operacja na akcjach. Spółka Azoty Tarnów odcięła prawa do dywidendy w wysokości 1,50 zł na akcję. Odcięcie miało miejsce już w zeszłym tygodniu, ale korzystam z bazy stooq.pl i zmiany zostały wprowadzone już po budowaniu rankingu, więc wprowadziłem je z niewielkim opóźnieniem. Taka zwłoka miałaby znaczenie tylko dla finałowego notowania portfeli, więc wtedy będę tego szczególnie pilnował.

Osoby, które posiadały akcje Azotów w portfelu otrzymały gotówkę w wysokości równej iloczynowi posiadanych akcji i dywidendy na akcję. Dorzuciłem zwyczajnie dodatkową pozycję do ich portfela. Operacje na akcjach będą wyszczególniane w drugim arkuszu na górze, myślę że rzuciło się to już Wam w oczy, jeśli tam zaglądaliście.

Dostęp do arkuszy uzyskacie klikając TUTAJ.

Jeśli dostrzeżecie błędy, dajcie znać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz