poniedziałek, 15 października 2018

Klasyk w nowym wydaniu - Zawód inwestor giełdowy. Nowe ujęcie.

Moją najnowszą giełdową lekturą jest nowe wydanie książki, która wpadła w ręce chyba każdemu, kto kiedykolwiek rozpoczął przygodę na rynkach finansowych. Nowa pozycja autorstwa Alexandra Eldera czerpie ze swojej poprzedniczki to, co dobre, dokładając jednocześnie wiele nowych treści.

Zawód inwestor giełdowy, czyli pierwowzór omawianej dziś książki, ukazał się w USA w 1993 roku i od tamtego czasu wychowały się na nim całe pokolenia inwestorów. Ja sam czytałem tę pozycję przynajmniej dwukrotnie, za każdym razem znajdując dla siebie coś nowego, co pozwalało mi zrobić kolejny krok w nauce inwestowania. Może również dlatego z przyjemnością przeczytałem książkę, która obecne trafiła w moje ręce, czyli Zawód inwestor giełdowy. Nowe ujęcie.

Jednym z podstawowych pytań, które się nasuwają, jest pytanie o to, czy mamy do czynienia z zupełnie nową książką, poruszającą nowe, nie omawiane dotychczas zagadnienia. I tu odpowiedź brzmi "nie". Najnowsza publikacja Eldera jest rozwinięciem, rozszerzeniem i aktualizacją wiedzy zawartej w swojej poprzedniczce. Jednocześnie nie stanowi to jakiejkolwiek wady, a zaletę, gdyż współczesnym inwestorom trudno jest niekiedy opierać się na przykładach sprzed czterdziestu lat, obrazowanych z użyciem wykresów, których od dawna się nie stosuje.


Książka podzielona została na jedenaście części, z których każda omawia inny aspekt inwestowania na giełdzie. Pierwsze części dotyczą psychologii procesu inwestycyjnego, kolejne omawiają narzędzia i systemy, a w trzeciej części książki znajdziemy zalecenia dotyczące zarządzania ryzykiem oraz praktyczne wskazówki dotyczące inwestowania. Osoby pamiętające poprzednie wydanie książki znajdą tu podobieństwo struktury rozdziałów, jednak ja sam dostrzegam większe zróżnicowanie poruszanej tematyki, niż miało to miejsce w pierwowzorze.

Sama pozycja nie została poświęcona analizie fundamentalnej. Można powiedzieć, że jej rdzeniem jest inwestowanie jako takie, podstawy funkcjonowania rynków, analiza techniczna, trading i spekulacja. Nie oznacza to, że będzie ona nieprzydatna inwestorom o bardziej fundamentalnym podejściu. Znajdą oni tu wiele cennych rozważań z zakresu np. psychologii inwestowania czy też zarządzania ryzykiem.

Właśnie o tej psychologii inwestowania warto napisać dwa słowa. Podczas pierwszej lektury książki Zawód inwestor giełdowy rozdziały poświęcone tej tematyce wydały mi się najbardziej nudne. Jako początkujący inwestor poszukiwałem głównie narzędzi, które pozwolą mi zarobić krocie na giełdzie, a psychologia wydawała się jedynie pustymi rozważaniami. Jednak podczas lektury Nowego ujęcia to właśnie psychologii poświęciłem najwięcej uwagi, gdyż z perspektywy lat spędzonych na parkiecie, wydaje mi się ona kluczowa dla odniesienia sukcesu.

Wydaje mi się, że książka Zawód inwestor giełdowy. Nowe ujęcie przypadnie do gustu wszystkim tym inwestorom, którzy nie odnaleźli jeszcze swojego miejsca w świecie inwestycji i nadal poszukują sposobu na stabilne zarabianie na giełdzie. Jej przekrojowy charakter sprawia, że swoją tematyką obejmuje wiele aspektów istotnych do odniesienia giełdowego sukcesu, od psychologii, przez narzędzia inwestycyjne, aż po zarządzanie ryzykiem i inne praktyczne wskazówki.

Co istotne, również dla bardziej doświadczonych inwestorów może być ona impulsem do podjęcia nowych działań na rynkach finansowych. Ja sam wynotowałem z niej kilka nowych pomysłów inwestycyjnych, które będę testował w nadchodzących miesiącach.

Podsumowując, Zawód inwestor giełdowy. Nowe ujęcie jest udaną kontynuacją i rozwinięciem bestselleru sprzed lat. Książka jest świetnym wprowadzeniem początkujących inwestorów w świat spekulacji, narzędzi analizy technicznej, psychologii oraz zarządzania ryzykiem. Z omawianych przez Eldera technik i narzędzi korzysta się przez długie lata, czego sam jestem najlepszym przykładem.

Na marginesie jedynie wspomnę, że dawno nie widziałem tak dobrze wydanej publikacji. Czytanie na wysokiej jakości papierze z wykresami w kolorze to prawdziwa przyjemność. Książkę możecie kupić w księgarni Maklerska.pl, która jest partnerem dzisiejszego tekstu.

2 komentarze:

  1. Oprócz tej książki bardzo wartościową formą poznania zawodu inwestora jest praktyczne korzystanie z usług takowego i podglądanie jego pracy. Z chęcią mogę podać Wam link do strony Blueoak.pl, dzięki której udało mi się poznać na czym polega pozyskiwanie kapitału i jego rozsądne inwestowanie.

    OdpowiedzUsuń
  2. dziękuję za info o książce, właśnie poszukiwałem tego typu lektury
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń