Z kodem WS26HUMANISTANAGIELDZIE masz 100 zł zniżki!!

piątek, 2 września 2016

Spółki Ciekawe Technicznie - wrzesień 2016 - portfel +2,49%

Sierpień był kolejnym nudnym miesiącem na GPW, przynajmniej z mojej perspektywy. Posiadane w portfelu spółki zachowały się dobrze, w efekcie czego portfel zyskał na wartości 2,49%. Wrzesień niesie nowe nadzieje odnośnie rynku akcji, dlatego też rozpoczynam zwiększanie zaangażowania, w oczekiwaniu na poprawę sytuacji.

Nie wiem, jak czytelnicy postrzegali ostatnie tygodnie na giełdzie, ale patrząc z perspektywy moich inwestycji, wiele się nie działo. Rynek akcji porusza się spokojnie, bez większych uniesień. Spółki duże ciągle nie wydają się rewelacyjną inwestycją, generując ryzyka natury politycznej. Z kolei dobrze sprawują się mniejsze podmioty, zwłaszcza spółki wagi średniej, o czym pisał niedawno Zbyszek. Nie ukrywam, że również mój sentyment pozostaje przy tych właśnie podmiotach.

Sytuacja podobnie przedstawia się na rynku opcji, gdzie zamknąłem już posiadane pozycje na serii sierpniowej, jak i na wrześniowej, z których obie przyniosły mi bardzo solidne zyski. Obecnie jestem aktywny na opcjach październikowych i listopadowych, mimo że "aktywny" nie jest odpowiednim określeniem. Zwyczajnie przytuliłem zysk, a teraz czekam i obserwuję, co robi rynek.Można więc powiedzieć, że głównym moim zajęciem jest obecnie czekanie, ale nie jest to do końca prawda.


Patrząc na główne giełdowe indeksy, również odnosi się wrażenie, że dominująca tendencja ciągle oscyluje wokół ruchu bocznego. Analizując zamieszczony poniżej wykres indeksu Wig20 widzimy, że losy trendu spadkowego nie zostały przesądzone. Ciągle znajdujemy się relatywnie blisko ostatnich minimów na poziomie 1650 pkt, podczas gdy nie widać wyraźniejszych wyjść w górę, ukierunkowanych na 2000 pkt na tym indeksie. Wyczekiwanie.Przypominam, że wszystkie wykresy sporządzone zostały w programie Power Trader, na który możecie uzyskać 10% zniżki z moim kodem rabatowym. 

Z kolei indeks WIG również przemieszcza się ruchem bocznym, ale jego techniczna wymowa jest o wiele bardziej pozytywna. Nie tylko oddalił się od minimów z ostatnich kilku miesięcy, ale jest blisko górnego ograniczenia obecnej formacji cenowej, z której w ciągu kilku najbliższych tygodni może się wybić. Taka sytuacja będzie dla szerokiego rynku sygnałem odwrócenia obecnie panującej rynkowej tendencji.

Co  więcej, na obu wykresach zauważamy w ostatnich dniach korektę. Ruch ten, o ile nie będzie się pogłębiał, może zapowiadać wzrosty na kilka najbliższych tygodni. Na indeksie Wig20 daje to szansę na pokonanie poziomu 1870 pkt, podczas gdy na WIG może to być sygnał do ruchu w okolice 50 tys. pkt.

Powyższy obraz interesująco przekłada się na sytuację poszczególnych spółek. Notowania podmiotów dużych najczęściej nie wyglądają atrakcyjnie, więc cała nadzieja leży w średniakach. Tam z kolei udało mi się znaleźć kilka interesujących spółek, z których listą możecie zapoznać się w poniższym nagraniu.


Portfel Spółek Ciekawych Technicznie zachował się w minionym miesiącu bardzo przyzwoicie, rosnąc o 2,49%, podczas gdy indeks WIG wzrósł o 3,82%. Jest to kolejny dobry miesiąc na rynku. W portfelu nie były dokonywane żadne zmiany, a więc wynik ten osiągnięty został przez trzy spółki: Amicę, Kernel oraz CD Projekt. Krzywą kapitału obrazuje poniższy wykres.Oczekując pewnego ożywienia na rynku, postanowiłem zwiększyć zaangażowanie w rynek akcji i na środowym zamknięciu postanowiłem dokupić kolejną spółkę. Podmiotem tym są Puławy, czyli przedsiębiorstwo z branży chemicznej. Jak widać na poniższym wykresie, kurs akcji znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym, W krótszym terminie cena akcji wydaje się kończyć okres spadkowy i powracać do ruchu wzrostowego. Z jednej strony pozwala to na ustawienie w miarę rozsądnego stop lossa, a z drugiej pozwala sądzić, że ewentualny przyszły ruch wzrostowy został uchwycony we wczesnej fazie.Podsumowując, sądzę że nadchodzące kilka tygodni może przynieść na warszawskiej giełdzie szanse na przełamanie dotychczasowego ruchu bocznego na indeksie WIG, co z pewnością pogłębi entuzjazm kupujących. W moim portfelu przybyło akcji, ale kontrola ryzyka ciągle pozostaje zachowana.

Jeśli chcecie być powiadamiani o kolejnych moich tekstach, koniecznie zapiszcie się na blogowy newsletter. Otrzymacie też dostęp do mojego bonusowego szkolenia dotyczącego inwestycji.

6 komentarzy:

 1. Gratuluję zysku w sierpniu i dzięki za link do mojego wpisu :)

  Dziś może być ciekawie po godz. 14:30. Zobaczymy, co z tego wyniknie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest kiepsko. Wyprzedziles lokate o 3-4 procent. A ile pracy, ile ryzyka trzymac 100 000 zlotych tam.

  OdpowiedzUsuń
 3. w długim terminie różnica 4% to mieć albo nie mieć setki tysięcy złotych :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy - wielu anali i zarządzających chciałoby mieć takie wyniki jak Humanista.
  Humanisto dzięki za film!

  OdpowiedzUsuń
 5. A co sądzisz o IPO Reino Dywidenda Plus, wycena 100zł, tylko ciut mało nieruchomości ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem odpisać dużo wcześniej na ten komentarz, ale już sprawa stała się nieaktualna :) Okazuje się, że spółka może nie zdążyć z IPO przed zapadalnością obligacji, wtedy będzie zupełnie po temacie.

   Usuń