poniedziałek, 7 marca 2016

OneCoin - piramida finansowa w świecie kryptowalut?

Zostałem niedawno zabrany przez znajomego na pewne spotkanie. W zasadzie do ostatniej chwili nie wiedziałem, co będzie przedmiotem tego spotkania, więc można powiedzieć, że szedłem z otwartą głową. To, co w jego trakcie usłyszałem sprawiło, że praktycznie mnie zatkało. W pierwszej chwili zamierzałem porządnie opieprzyć kolegę, który mnie tam zaprowadził, ale później uznałem, że zrobię lepszy pożytek z tej całej sytuacji, opisując ją na moim blogu. Chcę, abyście mieli już pewne przygotowanie, jeśli na swojej drodze napotkacie kryptowalutę o nazwie OneCoin.

Muszę tutaj poczynić pewne zastrzeżenie. Moje spostrzeżenia i wnioski opieram jedynie na tym, co zasłyszałem w trakcie tego, przeszło dwugodzinnego spotkania. Nie doczytywałem wiele w Internecie, nie starałem się dowiedzieć więcej o osobach stojących za tym przedsięwzięciem. Dlatego prezentuję jedynie moją subiektywną opinię na temat OneCoina i jeśli macie inne zdanie, zachęcam żebyście wyrazili je w komentarzach. Z pewnością będzie do dodatkowa wiedza dla moich czytelników.

A więc od początku. Znajomy zapytał, czy mam wolne popołudnie, po czym podjechał po mnie i obaj udaliśmy się do salki konferencyjnej wynajętej w centrum Warszawy od jednej ze szkół językowych. W środku zbierała się już powoli, głównie męska, publiczność. Obecny był również prowadzący, wyglądający na rasowego sprzedawcę. O tym, co będzie przedmiotem spotkania, dowiedziałem się z plakatu rozstawionego w jednym z rogów sali.

Spotkanie podzielone było na dwie części. Pierwsza z nich koncentrowała się na nowej kryptowalucie, jaką jest OneCoin. Inicjatywa jej stworzenia powstała w pierwszej połowie 2014 roku, a więc już po rekordach cenowych odnotowanych na Bitcoinie. I w zasadzie większość prezentacji odnosiła się do tej największej i najbardziej rozpoznawalnej kryptowaluty.

źródło: onecoin.eu


Czym jest OneCoin?


Dowiedzieliśmy się, że OneCoin jest nowym Bitcoinem i przyszłością globalnych transakcji. Opracowany został po Bitcoinie, a więc jest lepszy i jeszcze bardziej zabezpieczony. I podobnie jak Bitcoin, w najbliższym czasie zwielokrotni swoją wartość w skali trudnej do wyobrażenia.

Obecnym na sali zostało wprost przekazane, że mają wielkie szczęście znajdując się w tym miejscu, gdyż mogą uczestniczyć w rozwoju OneCoina jako pierwsi, czerpiąc z tego faktu duże korzyści i budując przewagę nad innymi.

OneCoin zawiera wiele podobieństw do Bitcoina. Również opiera się na rozwiązaniu blockchain, również jest "wydobywany" przez komputery o wysokiej mocy obliczeniowej, a maksymalna możliwa do wydobycia liczba OneCoinów też jest ograniczona i wynosi 2,1 miliarda sztuk. Zadziwiające podobieństwo do Bitcoina, którego ilość dobije maksymalnie do 21 milionów BTC.

Wczesny etap rozwoju obrazowany jest tym, że w obrocie znajduje się obecnie zaledwie 563 mln OneCoinów, a więc ok. 25% docelowej ich liczby.

Cała pierwsza część prezentacji opierała się na spektakularnych przykładach tego, co wydarzyło się na rynku Bitcoina. A więc słyszeliśmy anegdotki, jak to student pisał pracę magisterską o Bitcoinie, kupił kilka sztuk jako eksperyment, a po pewnym czasie, po wzroście ceny, kupił za te pieniądze mieszkanie. Drugim przykładem jest dostawca pizzy, któremu zapłacono Bitcoinami o równowartości 100 dolarów, które następnie zwiększyły swoją wartość do 6 milionów USD.

Jakie odnosi się wrażenia po pierwszej części spotkania? Facet na środku sali tłumaczy obecnym, jak zajebistą inwestycją jest OneCoin, że podwojenie zainwestowanego kapitału jest tak śmiesznie słabym wynikiem, że nawet nie warto o nim wspominać, oraz że każdy kto zainwestuje może kiedyś oszaleć z nadmiaru bogactwa. Została nawet użyta analogia do Facebooka, że gdyby kiedyś młody Mark Zuckerberg próbował sprzedać nam pakiet akcji, też byśmy zapewne nie wierzyli, a przecież akcje te są dziś warte fortunę.

Jak więc kupić OneCoiny? Bezpośrednio kupić ich niestety nie można. Nie zrobicie tego na żadnej giełdzie, przez żadną stronę internetową, ani w kantorze. Inwestycję w OneCoiny zaczyna się od kupna pakietu edukacyjnego. W ofercie dostępne są różne pakiety, z których najniższy to 100 euro, przez pakiety o wartości 5 000 euro, a skończywszy na pakiecie za 18 800 euro. Można powiedzieć, że każdy znajdzie coś dla siebie. Prowadzący niestety nie ujawnił, jaką tajemną wiedzę zawiera pakiet edukacyjny i dlaczego należy płacić za jakieś materiały, zamiast kupić bezpośrednio kryptowalutę. Ale o tym zaraz.

Z pakietem edukacyjnym powiązane są tokeny. Kupując pakiet za 100 EUR otrzymuje się 1000 tokenów, kupując za 5 000 EUR, 60 000 tokenów. A więc z grubsza rzecz ujmując, otrzymuje się 10 tokenów na każde 1 euro, co daje cenę 10 centów za token. To właśnie te tokeny są wykorzystywane do wydobywania OneCoinów. Można powiedzieć, że są to mali wirtualni górnicy. Im więcej tokenów będziemy posiadali (im więcej ich kupimy, lub mówiąc inaczej, dostaniemy gratis, kupując pakiety edukacyjne), tym więcej Coinów będziemy mogli wydobyć. Jest tu związany jeden haczyk, a mianowicie tokeny podlegają splitowi. Ich cena jest redukowana, ale w zamian inwestor otrzymuje większą ich liczbę. Nie stanowi to szczególnie istotnej kwestii, więc na razie ją pomińmy.

To tyle, jeśli chodzi o pierwszą część, dotyczącą samej koncepcji OneCoin. Fantastyczna kryptowaluta, której wartość ulegnie gigantycznemu zwielokrotnieniu w najbliższej przyszłości. Dostęp do niej otrzymuje się poprzez kupno (od jedynego dystrybutora) pakietów edukacyjnych (100-18 800 EUR) zawierających "darmowe" tokeny, dzięki którym możecie wydobywać OneCoiny.

Jak zarobić jeszcze więcej dzięki OneCoin?


Druga część była poświęcona jeszcze lepszemu sposobowi zarabiania na koncepcie OneCoin. Jest to, nie nazwany tak na szkoleniu, MLM, czyli multi-level-marketing. Jeśli wiecie, jak działają konsultantki Avon, wiecie o co chodzi. Otrzymujecie prowizję za każdą osobę, którą wprowadzicie do biznesu, jak również za osoby, które wprowadzi zaproszona przez nas osoba. Im wyższy pakiet edukacyjny (kwotowo), tym wyższa jest oczywiście nasza prowizja.

Prowadzący spotkanie twierdził, że inwestycja w pakiet edukacyjny może się błyskawicznie zwrócić, właśnie dzięki wciąganiu w ten biznes kolejnych osób. Osiągane przez nas wynagrodzenie z poleceń posiada trójfilarową strukturę. Po pierwsze, otrzymujemy 10% od pakietów osób, które zaprosimy. Drugi filar to specyficzna struktura "dwóch nóg lub stron", której szczegółowo nie będę omawiał. Po trzecie, jest to stały procentowy udział we wpłatach kolejnych generacji osób wciąganych w biznes, niekiedy aż do czwartego pokolenia.

Jaki obraz się z tego wyłania? Nie dość, że otrzymujecie możliwość kupienia cudownej kryptowaluty, która niebawem podbije świat (czyniąc Was bogaczami), to jeszcze możecie tu i teraz zarabiać bardzo duże pieniądze, polecając OneCoin kolejnym osobom i wciągając je w ten biznes.

Poniżej przedstawiam 25-minutowe nagranie prezentujące zarówno założenia systemu OneCoin, jak i system wynagradzania za wciąganie kolejnych osób. Co prawda sam byłem na szkoleniu trwającym czterokrotnie dłużej (i prowadzonym o wiele bardziej profesjonalnie), ale wykorzystywana była ta sama prezentacja, którą widzicie na nagraniu, więc szybko złapiecie o co chodzi. Oglądajcie.


Myślę, że macie już wyrobiony pogląd na temat tego, jak działa system OneCoin. Dlaczego więc sądzę, że jest to schemat Ponziego?

Czy OneCoin jest piramidą finansową?


W mojej ocenie, tak właśnie jest. A jeśli nie piramidą, to wielkim oszustwem, którego celem jest ściągnięcie kasy od frajerów, a później zapadnięcie się z tymi pieniędzmi pod ziemię. Uargumentuję to w punktach:

 • OneCoinów nie kupisz bezpośrednio. Wiecie, jak działa giełda. Płacicie gotówką, dostając inne aktywa. Podobnie w kantorze, wymienia się jedną walutę na inną. W tym wypadku jest monopol - OneCoiny można kupić tylko od tego, kto zarządza systemem. Co więcej, nie kupuje się OneCoinów, ale pakiet edukacyjny o nieznanej wartości praktycznej, do którego dołączone są "darmowe" tokeny pozwalające na wydobywanie OneCoinów.
 • Wszyscy w tym biznesie zapewniają, że OneCoin przebije hossę, którą zaliczył Bitcoin. Ostatnio gdzieś czytałem, że na świecie istnieje dobrze ponad 500 kryptowalut. Dlaczego więc OneCoin? Czy spotykacie na ulicy ludzi, którzy mówią aby kupować akcje startupu X, bo za kilka lat będzie on światowym gigantem wartym miliardy? Na giełdzie nikt takich gwarancji nie daje i dać nie może. Chyba, że ma jakiś syf, który chce szybko upchnąć frajerom.
 • OneCoin to tandetna kopia Bitcoina. Zarówno mechanika waluty, sposób jej wydobywania, docelowa ilość etc. sugerują, że twórcy OneCoina skopiowali podstawowe założenia kryptowaluty, aby być w stanie przedstawić ogólny koncept. Co więcej, OneCoin powstał w początkach 2014 roku, a hossa na Bitcoinie miała miejsce w drugiej połowie 2013, co sugeruje, że ktoś zwyczajnie chciał się podłapać pod bańkę spekulacyjną. Pierwsza część wykładu dokładnie pokazuje, że sukces Bitcoina (rozumiany jako wzrost ceny), jest głównym mechanizmem marketingowym OneCoina. Tyle tylko, że wszystko będzie "bardziej".
 • Koncentracja na MLM i polecaniu. Wiedząc, że macie super kryptowalutę, co robicie? Kupujecie sami i czekacie na wzrosty. Tymczasem większość energii w prelekcjach i szkoleniach o OneCoin idzie w kierunku wciągania kolejnych osób do systemu. Po 2 godzinach na sali odnosi się wrażenie, że właśnie to jest główną osią zarabiania pieniędzy na tym biznesie.
 • Ile warte są twoje OneCoiny? Kupując Bitcoina, kupujesz go po obecnej cenie rynkowej. A zatem płacąc 1000 zł, otrzymujesz równowartość w BTC. Tymczasem wpłacając te najniższe 100 euro (czyli kupując pakiet edukacyjny) otrzymujemy określoną ilość tokenów. Policzyłem to sobie roboczo na szkoleniu i teoretycznie faktycznie wychodzi, że otrzymuje się ekwiwalent wpłaty wyrażony w OneCoinach. Sęk w tym, że wiemy dobrze o tym, że z naszej wpłaty, 10% otrzymała osoba, która nas wprowadziła, 10% osoba przednią, i po 10% jeszcze dwie osoby wyżej. A więc już 40% naszej wpłaty poszło na prowizje dla członków systemu, a przecież to tylko jeden z trzech elementów systemu prowizji. A zatem czy faktycznie otrzymuje się równowartość swojej wpłaty w OneCoinach, jeśli grubo ponad połowa wpłaconych środków rozeszła się na prowizje dla tych, co dołączyli wcześniej? Nie sądzę.
 • System posiada wysoką szczelność. Jak dobrze wiecie, piramida finansowa działa tak długo, jak długo wpłaty nowych członków pozwalają na pokrycie pieniędzy wypływających z systemu. Zagłębiając się w strukturę systemu OneCoin można zauważyć wiele bezpieczników, które uniemożliwiają lub utrudniają wypłacanie środków. Po pierwsze, posiadanych OneCoinów nie można sprzedać. Wiecie dlaczego? Bo będą one kiedyś wiele warte i system jest tak skonstruowany, żeby nie poprzestać na podwojeniu Waszych pieniędzy, ale pozwolić na ich spore zwielokrotnienie. Limity pozwalają na sprzedaż zaledwie 1,5% posiadanych OneCoinów dziennie. Jeśli więc coś tam wpłacicie, zapomnijcie o szybkim odzyskaniu środków. Podobnie wygląda sytuacja z prowizjami, które zarobicie wciągając kolejne osoby. 40% waszych prowizji pozostaje poza zasięgiem, gdyż nie można ich wypłacić. Trafiają na specjalny rachunek, z którego można kupić za nie tylko tokeny lub OneCoiny. A więc znów, nie możecie wypłacić wszystkich zarobionych prowizji. System zachęca również atrakcyjnymi lokatami (11% rocznie) oraz możliwością kupna złota (które podobno jest zdeponowane gdzieś w Dubaju i podobno można zażądać, aby nam je kiedyś przysłano). Nie jestem do końca pewien, czy można wypłacić bez problemów pozostałe 60% zarobionych pieniędzy. W każdym razie mechanizmy te pokazują, że preferowany jest tylko jeden kierunek dla kapitału - zasilanie systemu. Na szkoleniu zostało to uzasadnione tym, że system troszczy się o nas, abyśmy nie przehulali wszystkich prowizji, a byli w stanie jednak zarobić tę fortunę na wzroście kursu OneCoin.
 • Upgrade konta sposobem na utrzymanie się w branży. Kolejnym, nieco specyficznym sposobem na utrzymanie pieniędzy w systemie i przyciągnięcie kolejnych jest obowiązkowy upgrade. Istnieje limit prowizji, które możecie wypłacić. Jeśli go przekroczycie, Wasz system prowizyjny dostaje wielkiego kopa w dupę i traci się sporo środków. Można jednak temu zapobiec dokonując upgrade'u swojego konta. A zatem trzeba dopłacić kasę i wykupić wyższy pakiet edukacyjny. Tylko w ten sposób (wpłacając kasę) można wypłacić swoje wyższe prowizje. Idealne, prawda?
 • OneCoin to firma globalna. Dlaczego? Bo jej siedziby mieszczą się m.in. w Sofii, na Malcie, na Gibraltarze i jeszcze ze dwóch azjatyckich rajach podatkowych. A więc jeśli okaże się, że OneCoin jest oszustwem, zwiedzicie świat w poszukiwaniu Waszych pieniędzy.
 • OneCoin od przeszło roku prezentowany jest jako bardzo młoda kryptowaluta. Bez problemu można znaleźć materiały promujące OneCoina, opublikowane w połowie 2015 roku. Często jest to dokładnie ta sama prezentacja, którą oglądałem dwa tygodnie temu. Coś to śmierdzi, skoro prowadzący spotkanie mówi uczestnikom, że należą do elitarnego grona "pionierów", wiedząc jednocześnie, że już przeszło rok temu OneCoin był propagowany na podobnych spotkaniach sprzedażowych. 
Szczerze i prawie do łez wzruszyła mnie deklaracja prowadzącego, który powiedział, że jedno konto OneCoin (można mieć kilka), założył specjalnie dla swoich dzieci. Że nawet jeśli jemu coś się stanie, one będą miały zapewnioną dostatnią przyszłość. Godna podziwu troska, albo wielki bullshit.

O tego typu szkoleniach


Jeśli jeszcze nie wiecie, byłem na spotkaniu opartym na marketingu bezpośrednim. W takich miejscach sprzedaje się babciom za grube tysiące garnki, masujące fotele lub inne akcesoria domowe. Sęk w tym, że po niektórych panelach sprzedażowych zostaje Wam, komplet, podobno całkiem niezłych, garnków, tymczasem płacąc za pakiety edukacyjne do wydobywania OneCoina, otrzymujecie zaledwie obietnice, a do tego trudne do zweryfikowania.

O tym, że biznes się kręci całkiem nieźle świadczyć mogą sytuacje, które zaobserwowałem zarówno przed rozpoczęciem spotkania, jak i po jego zakończeniu. Mówię o osobach podchodzących do prowadzącego i przekazujących mu zwitki banknotów, najczęściej w imieniu kolejnych polecanych osób. Oczywiście starano się ukryć te transfery, ale zobaczyłem dość, aby dojść do wniosku, że model biznesowy znany od lat, ciągle działa.

Kolejną sugestywną obserwacją było pytanie jednego z uczestników szkolenia, odnośnie szczegółów zakładania konta dla jego matki. I właśnie fakt, że są na sali osoby, która nie mają oporów przed wykorzystaniem zaufania własnych rodziców i wciągają ich w ten biznes aby otrzymać prowizję, przekonała mnie, że nie znajduję się w gronie pionierów, osób które jako pierwsze wchodzą w OneCoina, ale w gronie frajerów znajdujących się na końcu łańcucha, będących dawcami kapitału.

Podsumowanie


Przez krótką chwilę zastanawiałem się, czy nie dołączyć do OneCoina i nie spróbować swoich sił w marketingu bezpośrednim. Wiedząc, że najprawdopodobniej jest to piramida finansowa, ubrać kilka osób w "pakiety edukacyjne", zgarnąć prowizję i nie przejmować się resztą. Ale doszedłem do wniosku, że mogę nie tylko stracić przyjaciół i znajomych (bo kogo innego miałbym w to wciągać, Was?), ale również mogę wyrządzić wiele złego polecając produkt, do którego sam nie mam zaufania. Dlatego postanowiłem zrobić coś przeciwnego i napisać dzisiejszy tekst.

Pamiętajcie, że jest to wyłącznie moje zdanie, wypracowane na podstawie jednego szkolenia. Mogę się mylić, dlatego jestem otwarty na wszelkie polemiki, do których zachęcam w komentarzach.

Jeśli jednak podzielasz moje zdanie na ten temat, będę wdzięczny na udostępnienie tego tekstu, aby oszczędzić swoim bliskim trosk związanych z zainwestowaniem setek lub tysięcy euro w wątpliwej jakości biznes.

Spotkaliście się kiedyś z OneCoinem? Co o nim myślicie?

88 komentarzy:

 1. Nigdy w życiu bym nie kupił takiej lipy to są oszuści ,którzy chcą zarobić na naiwnych ludziach.

  OdpowiedzUsuń
 2. OneCoin był rozpoznany jako piramida finansowa już blikso rok temu we wpływowych magazynach poświęconych tematyce kryptowalut, także Ameryka nie została odkryta, ale mimo wszystko dobrze, że więcej osób się o tym dowie. Musieli użyć niezłych technik sprzedażowych, że nawet i u Ciebie pojawiła się myśl, czy w to nie wejść.

  One Coin, Much Scam: OneCoin Exposed as Global MLM Ponzi Scheme
  http://cointelegraph.com/news/one-coin-much-scam-onecoin-exposed-as-global-mlm-ponzi-scheme

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo dobra inwestycja :) jeżeli chcesz to wyjaśnie Ci wszystko lepiej niż na spotkaniu gdzie mówi się ogólnikowo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze możesz wyjaśnić to tutaj, tak jak pisałem w tekście. Komentarze są po to, aby dyskutować:)

   Usuń
  2. szkoda czasu na komentarze. proponuję spotkanie bezpośrednie. napisałem w tej sprawie maila i czekam na odpowiedź panie Radosławie

   Usuń
 4. opinia jest jak dziura w dupie - każdy ma swoją !! bardzo mała wiedza na temat, dlatego dalej robimy swoje a inni niech patrzą i komentują.. "grono frajerów" wyciąga fajną kasę a reszta niech dalej szuka argumentów he he he

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chcesz przedstawić swoje stanowisko, komentarze do tego służą :)

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja nie mam przekonania w żadną ze stron. Ale są aspekty, które przemawiają za OneCoin. Kryptowaluta jest pod okiem zewnętrznych audytorów, które zajmują się również "sprawdzaniem" banków. Rząd Finlandii pozwał do sądu OneCoin, oskarżając o właśnie piramidę, jak autor tego artykułu. Sprawa trwała 6 miesięcy i OneCoin ją wygrał.

  Także głowy nie dam, ale wydaje mi się, że ci, którzy zostali przekonani, aby z tego nie skorzystać, będą potem uderzać pięścią w stół i w tego rodzaju artykuły, że taka kasa przeleciała koło nosa :)

  Życie zweryfikuje. Mi już kilka osób to polecało i możliwe, że niebawem wejdę za parę klocków. Podstawowa zasada - to zainwestować taką kasę, za którą potem płakać nie będziemy. To podstawowa zasada każdej inwestycji. Ja tu widzę potencjał, mimo często argumentów bez pokrycia.

  Pozdrawiam i życzę wszystkim dobrych decyzji :)
  Pablo.

  OdpowiedzUsuń
 7. O ile autor artykułu ma prawo do własnej opinii (co rzetelnie zaznaczył) , o tyle mylenie MLM z marketingiem bezpośrednim , systemem Avon oraz pisanie, że w MLM otrzymuje się prowizję za rejestrację nowej osoby, świadczy o braku elementarnej wiedzy w tym zakresie. Proszę uzupełnić wiedzę, żeby następnym razem nie robić sobie wstydu. Polecam czasopismo "Network Magazyn" i konsultacje u redaktora Maciejewskiego. Tym niemniej artykuł ma swoją wartość i warto się z nim zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję w komentarzu podrzucić jakiś wartościowy tekst rzucający więcej światła na opisywane zagadnienie. W ten sposób zarówno ja, jak i inni czytelnicy, będziemy wiedzieli, do czego warto sięgnąć.

   Usuń
  2. Czytam komentarze. Jestem zadowolony ze ludzie maja swoj rozum. Nie łykaja wszystkiego co im napiszą w Internecie. Często takie artykuły maja swoj cel i na pewno nie chodzi tutaj o dobro społeczeństwa. Pan który napisal artykul albo zarabia na wejściówkach na stronę. Albo szuka rozgłosu. I bardzo dobrze wie ze Onecoin ma ogromną popularność. Uwazam ze jego wiedza na temat onecoina to okładka książki. A pisze ze stanowczoscia wiedzy wykładowcy. Nie wie nawet kiedy w Onecoin się pojawil w Polsce. Financial It opisuje potencjal Onecoina, blockchain jako rewolucja finansowa. Osobiście interesuje się kryptowalutami. Widzę jak największe firmy i kraje ścigają się w rozwoju doskonałego blockchaina, takiego jakiego posiada Onecoin. Dlatego Rosja Chiny Australia WB UE dążą do własnej krypto waluty. Podsumowanie kryptowaluta jest nieodłącznym elementem ewolucji w usługach finansowych- środkiem płatności. Zamiast czytać wypociny pana X zapraszam prywatnie na Facebook. Łukasz Kosior

   Usuń
  3. Łukasz Kosior: jak tak się znasz na kryptowalutach to wytłumacz mi gdzie w Onecoinie zauważę definicję kryptowaluty z wikipedii: "Kryptowaluta, rzadziej waluta kryptograficzna – rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu („portfelami”) w taki sposób, aby kontrolę nad danym portfelem miał wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego i niemożliwe było dwukrotne wydanie tej samej jednostki[1]."

   Dziękuję.

   Usuń
  4. Łukasz, czekaj! Biegnę już na FB z workiem oszczędności, będziemy inwestowali w OneCoina :)

   Usuń
 8. Tak, tutaj muszę się zgodzić. Marketing sieciowy a bezpośredni to dwie odległe od siebie galaktyki. Laicy w tym temacie często mieszają jedno z drugim a nie powinno się. Również prowizje w MLM nie pochodzą od wprowadzonej osoby. Nie mogą.

  OdpowiedzUsuń
 9. czas zweryfikuje wszystko a promotorzy albo siagna sukces albo na wieki przepadna w biznesie

  OdpowiedzUsuń
 10. Ryszardzie podpisuję się w 100 % pod twoim wpisem. Korepetycje u profesora Maciejewskiego to dobra rada :) dla osób chcących wypowiadać się na temat MLM.

  Radosławie bardzo cenny wpis dla osób szukających informacji na temat inwestowania w jakiekolwiek Coiny.

  OdpowiedzUsuń
 11. http://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/881609,bitcoin-operatorzy-blyskawicznych-platnosci-wypowiadaja-umowy-gieldom-kryptowalut.html

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo dobry artykuł - świetnie, ze zauważyłeś te rzeczy :).

  Sam osobiście jestem sympatykiem Bitcoina i jako takiego bardzo razi mnie manipulacja związana, żeby nazywać Onecoina w ogóle kryptowalutą (taką jak Bitcoin), bo takich cech Onecoin zwyczajnie NIE MA.

  Cały marketing Onecoina jest przesadzony manipulacjami, nawet przy dużej ilości dobrej woli ciężko wiele rzeczy w Onecoinie nazwać inaczej niż tylko oszustwem i manipulacją.
  Warto np. wspomnieć, że porównanie Onecoina do Bitcoina jest bardzo mocno przekoloryzowane, strona xcoinx.com - która się pojawia w promocji Onecoina nawet nie należy do oficjalnych stron kryptowalut (taką jest coinmarkercap.com, gdzie Onecoina oczywiście nie ma).
  A strona onecoin.eu ma fatalną reputację na w3bin: http://w3bin.com/domain/onecoin.eu - takie reputacje mają oczywiście jedynie strony piramid finansowych.

  Zachęcam również na mój blog: antyonecoin.blox.pl, gdzie w wolnych chwilach przedstawiam trochę bardziej merytorycznie np. porównanie Onecoina do Bitcoina.

  OdpowiedzUsuń
 13. ``humanista na gieldzie``, o tym świadczy właśnie treść tego wpisu. Nic bardziej mylnego, niż brak wiedzy o MLM. Ale czy znajomość danych o BTC jest zbiegiem okoliczności? Nie sądzę! Skoro OneCoin, w wizji autorskiej to ponzi, czemu pisze o tym teraz, po pondad półtora roku instnienia?. Świetny artukuł ale na hejt formu, gdzie zdecydowanie znajdziesz odbiorców oraz uzyskasz trafic do swojego bloga. Porażka!! Życzę sukcesów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten tekst jest efektem intrygi, którą knułem od wielu lat. Specjalnie chcę pogrążyć OneCoina, nabić sobie ruchu na bloga oraz wspólnie z Żydami i komunistami zdobyć władzę nad światem :)

   Usuń
  2. Chyba miałeś na myśli intrygę bizantyjską, która niestyty zepsuła efekt Twojej pracy. Zapraszam do zapoznania się polityką KYC, ściśle przestrzeganą przez OneCoin oraz dlaczego blockchain OneCoin to nie otwarta księga. Pozdrawiam

   Usuń
  3. Sebastian Gruza8 kwietnia 2016 12:24

   Mariusz.
   Jeśli kojarzysz trochę Bitcoina to wiesz, że jedną z jego sił jest właśnie to, że blockchain jest otwarty, a cały system jest silnie zdecentralizowany. Te pojęcia idą w parze: DEcentralizacja + blockchain + otwartość są jedyną gwarancją prawdziwości jak również trwałości kryptowaluty (w sensie wikipedycznej definicji: "rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu („portfelami”) w taki sposób, aby kontrolę nad danym portfelem miał wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego i niemożliwe było dwukrotne wydanie tej samej jednostki").
   Blockchain, który jest scentralizowany i zamknięty to po prostu zbiór danych, który może być równie dobrze przechowywany w bazie SQL i jest zaprzeczeniem powyższej definicji kryptowaluty.

   Usuń
  4. Sebastian Gruza9 kwietnia 2016 02:03

   Aha... co do KYC to faktycznie ściśle przestrzegana przez Onecoin - 2 miesiące trzeba czekać na akceptację ;)

   http://behindmlm.com/companies/onecoin/coinsafe-onecoins-latest-ploy-to-trap-invested-funds/

   Usuń
  5. Witam Panie Mariuszu...

   Czemu dopiero teraz a dlatego ze dopiero teraz zaczyna sie o one coinie slyszec w Polsce.
   Ale do rzeczy. To jest piramida i nawet wydaje sie bardzo misternie poukladana ale w rzeczywistosci tak nie jest. Duzo bardziej inteligentni ludzie rozkrecali banke na prime morgages w stanach i prosze mi wierzyc ze skala zlozonosci tego scamu byla dzo wieksza niz OneCoin.

   Odnosnie OneCoin, jest mnostwo pytan na ktore brak odpowiedzi. Skad sie baerze wartosc OneCoina, kto to wycenia i na jakiej zasadzie? Tak samo ja moglbym sprzedac panu moj usmiech za 50euro i za 2 miesiac moglbym go wycenic juz na 70euro i nawet panu pokaze to na specjalnie stworzonej stronie. Czym jest zatem rownowazona wartosc onecoina? Rozmunie Pan ten mechanizm czy ma mgliste pojecie o tym?

   Jezeli z mojej wplay 40% idzie na prowizje to w jaki sposob jest rekompensowana ta strata? Zmiana wyceny OneCoina? Znowu pytanie jak sie wycenia OneCoina?

   Ponoc da sie z tego wyciagnac pieniadze. Hmmm. Jezeli zajmuje to wiecej niz 60 dni zeby wyplacic tylko to co sie wplacilo juz widac ze system jest nastawiony na stworzenie buforu monetarnego sprawiajacego wrazenie ze system jest wyplacalny i stabilny. Ale nastepne pytanie czy jezeli w tym momencie zamkniemy doplyw nowych czlonkow do systemu i speniezymy wszystko co firma posiada i w co zainwestowala czy bedzie w stanie pokryc zwrot wplat wszystkich czlonkow tak zeby nie ponosili straty? Znowu pytanie o wycene OneCoina.

   Ponoc OneCoin wchodzi na gielde w grudniu. I co sie wtedy stanie? jak scenariusze Pan dopuszcza. Wie Pan co to jest IPO. Studiowal Pan IPO roznych przypadkow i wie Pan co sie zazwyczaj dzieje... Niemila korekta. Czemu? Znow pytanie o wycene OneCoin.

   Coiny sa specyficzna hybryda Comoda i Currency. I wielu wierzy ze mozna ludziom wmowic ze wartosc bierze sie z nikad? Tak nie jest.

   Rada dla wszystkich zeby pamietac ze jezeli wydajemy pieniadze na cos to warto sobie zadac pytanie co to jest. A w kazdym przypadku odpowiedz jest jedna. Bo na samym dole wszystkich rzeczy sa tokeny energii ktore ktos wmusial wydac zeby cos stworzyc. Czyli nasze zycie nasz czas albo czyjs inny. :(

   Jak na razie caly ten OneCoin wyglada dle mnie jak kraina magii gdzie rzeczy przywoluje sie do rzeczywistosci bez zadnego wysilku za dotknieciem czarodziejskiej rozdzki. O cos mi sie zdaje ze ten sen prysnie jak mydlana banka szybciej niz sie wszystkim wydaje.

   Ps: Prosze sobie poszukac informacji o tej Pani co zalozyla ponoc OneCoina and jest zangazowaniu w BigCoin scam w HongKongu


   Pozdrawiam goraco

   Usuń
  6. haha - ktora kryptowaluta nie jest piramidą ? to nie są akcje na giełdzie, że mają odpowiednik w świecie rzeczywistym. To nie są nawet pochodne gdzie robisz zakład o spadek i wzrost i masz szansę wygrać. Można tylko przegrać.

   Mogliby chociaż w jakiejś wirtualnej rzeczywistości pozwolić wydawać te kojny, to przynajmniej było by wiadomo do jakiego świata należą :)

   Usuń
 14. Spoko, przemyślany projekt. Rekomendacyjna branża jest podstawą marketingu w nowoczesnym świecie i zachęca do przybywania użytkowników. Mnie cieszy to, że są przeprowadzane zewnętrzne audyty i ich "wyroki" są dobre.

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam wszelkie komentarze ludzi którzy przysłowiowo nie "spróbowali, ugryźli" tematu a mają najwięcej do powiedzenia. Nie będę tłumaczył całości, bo powstałby oddzielny artykuł, ale odniosę się tylko do OneCoina jako samej inwestycji. Na identyczne spotkanie na jakim był autor zaprosił mnie zanjomy. Po spotkaniu nie wszystko było dla mnie do końca jasne i poprosiłem o dodatkowe spotkanie w celu zadania dodatkowych pytań. Następnie zdecydowałem się "zaryzykować" i zainwestowac w pakiet tokenów. Powiem tak, w MLM się nie bawiłem, wszedłem w temat aby zarobić na wzroście kursu kryptowaluty. Podsumowując zainwestowałem 1000Euro. Z otrzymanych Tokenów uzyskałem 500 Onecoinów a licząc po dzisiejszym kursie 5,65 daje mi to kwotę około 2800Euro gdzie wartość coinów cały czas idzie do góry. Dodatkowo zacząłem już sprzedaż swoich coinów i udało mi się już sprzedać monet za ponad 300Euro. Co więcej 100Euro przelałem już z powrotem na moje konto w PKO BP bez najmniejszych problemów. Podsumowując jestem bardzo zadowolony z poczynionej inwestycji i nie żałuję ani trochę. Chciałbym dodać że na początku również miałem wątpliwości i dużo chodziłem po różnych forach i czytałem dużo opini na temat OneCoina. 90% z nich była negatywna i pisali że to piramida, natomiast jak się przyjrzałem uważniej to żadna z osób negujących nigdy nie miała w swoim portfelu Onecoina a uważała że wszystko w temacie wie. Sami zresztą możecie to zaobserwować, najlepsze jest to że te osoby pisały źle o OneCoinie rok temu gdy wartość była po 1Euro i że to ściema i dziasiaj gdy jest prawie po 6Euro dalej twierdzą to samo, jakieś nieporozumienie, bo już dawno zarobiliby po kilkaset % a tak pewnie z tej frustracji że nie zaryzykowali dalej twardo stoją na swoim (a wystarczyło tylko 100Euro żeby samemu się przekonać a nie wypisywać bzdury). Jakby ktoś chciał żebym coś jeszcze opisał w temacie OneCoin to pytajcie. Pozdr., ZadowolonyInwestor.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za Twój komentarz.

   Sęk w tym, że w przypadku AmberGold też część osób na początku zarabiała i nie widziała w tym nic złego. Dopiero kiedy system wyssał już sporo kasy, upadł. A teraz sądy orzekają, że ci co zarobili na piramidzie finansowej, muszą składać się na tych, co utopili pieniądze. Wiesz dlaczego? Bo uzyskali korzyści majątkowe z przestępstwa, jakim była piramida.

   Tak więc cieszę się, że na razie zarabiasz, ale ja ciągle jestem sceptyczny i czekam na rozwój wydarzeń.

   Usuń
  2. Panie Radoslawie!
   Napisal Pan ze Pana wrazenia sa subiektywne i naprawde takie one sa. Przy powstawaniu Bitcoina, Microsoftu, Apple na pewno Pana wrazenia bylyby negatywne i 90 % opini nazwalaby te firmy mrzonkami i oszustwem. Mlm jest uznanym systemem, ktory jest legalny i w wielu krajach, np. Austria, polecanym dla bezrobotnych jako wejscie na rynek z dzialalnoscia gospodarcza. Porownanie z AmberGold to chwyt ponizej pasa.Prosze poczytac opinie w internecie na temat nowych rzeczy czy firm wchodzacych na rynek a ktore pozniej osiagnely sukces.Sam fakt ze na swiecie istnieje juz ponad 500 kryptowalut swiadczy o potrzebie takich systemow. Pan pisze publicznie i ponosi pewna odpowiedzialnosc, dlatego prosze zeby Pan na przyszlosc informowal sie lepiej i postaral pisac obiektywnie.
   A tak miedzy nami, jezeli ma Pan dowody na to ze Onecoin jest nielegalny, to powinien Pan zglosic to do organow scigania.To jest Pana obywatelski obowiazek a nie wypisywac nieprawde i klamstwa w internecie.
   Skladam wyrazy szacunku,
   Georg Koral

   Usuń
  3. Ależ ja jedynie wyrażam swoje zdanie :) Pan wyraził swoje w komentarzu i cieszę się, że czytelnicy będą mogli przeczytać dwie różne opinie i samodzielnie wyrobić sobie zdanie.

   Usuń
 16. Nie miejcie za złe, że się wtrącę, ale... :)

  Tak naprawdę NIKT z nas nie wie co dana firma poczyni w przyszłości i jakie ma plany. Ryzyko jest - wszędzie. Pytanie tylko jak te ryzyko ocenimy.

  Dla mnie osobiście fakt, że Finowie przegrali sprawę w sądzie z tymi oskarżeniami, że OneCoin sprawdzają zewnętrzne audyty (z którymi można zobaczyć wywiady na YouTube), że dołącza do tego tak duża ilość inwestorów z całego świata, że bardziej skłaniam się ku stwierdzenia, że jest to jeden z ciekawszych biznesów ostatnich lat, aniżeli piramida. Bo na jakiej podstawie padają te oskarżenia? Porównuje się na zasadzie "bo Amber Gold też miał wypalić"..? To nie są argumenty, takie porównania można rzucać w stronę każdej firmy, każdego biznesu, każdego produktu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już odpowiadam na Twoje uwagi. Oczywiście nikt nie wie, co się stanie. Ale postarałem się w tekście wymienić te wszystkie czynniki, które sprawiają, że zapala mi się światełko ostrzegawcze. Myślę, że było ich całkiem sporo.

   Ale zaznaczam, że każdy ma prawo do własnego zdania i nikomu przecież nie bronię inwestycji w OneCoin. Warto jednak zwrócić uwagę na obie strony całego przedsięwzięcia.

   Usuń
 17. Zgodnie z życzeniem podaję rzetelną i fachową literaturę o MLM:
  1. "45 sekundowa prezentacja" Don FAILLA
  2. "System" Don i Nancy FAILLA
  3. "Bądź Pro" Eric Worre
  4. "MLM w działaniu" Randy Gage
  5. "MLM-Marketing wielopoziomowy" John Kalench
  oraz informacje w internecie
  6. www.networkmagazyn.pl
  7. www.YouTube.pl - Darek Holeniewski

  OdpowiedzUsuń
 18. Zgodnie z życzeniem podaję rzetelną i fachową literaturę o MLM:
  1. "45 sekundowa prezentacja" Don FAILLA
  2. "System" Don i Nancy FAILLA
  3. "Bądź Pro" Eric Worre
  4. "MLM w działaniu" Randy Gage
  5. "MLM-Marketing wielopoziomowy" John Kalench
  oraz informacje w internecie
  6. www.networkmagazyn.pl
  7. www.YouTube.pl - Darek Holeniewski

  OdpowiedzUsuń
 19. I mnie zaproponowano świetny biznes, czyli onecoin.
  Zadzwoniła do mnie jakaś pani, bo znalazła mój nr tel. w internecie (jest ogólnie dostępny; nie chcę brzydko podejrzewać, że niepotrzebnie płaciła za bazę danych) nie sprecyzowała, na czym własciwie ten biznes polega - ale gdy czujnie spostrzegła, że na hasło onecoin zareagowałam pytaniem, czy chodzi o handel kryptowalutami, zaproponowała, że wyśle maila, z którego wszystkiego się dowiem.
  Owszem, dostałam maila. Z linkiem na YT, wyjaśniającym, czym są kryptowaluty. Nie otworzyłam go nawet, bo wiem, czym są i nikt nie musi mi tego wyjaśniać, a z dużą dozą prawdopodobieństwa mogłam założyć, że w linku będę przekonywana do tego, ze onecoin ma same zalety i świetlaną przyszłość.
  Za stary wróbel jestem na to, by zanęcać mnie hasłem "przyjdź, zobacz, na pewno cię to zainteresuje". Amway :lol:

  OdpowiedzUsuń
 20. Jedni wierzą w "potęgę pieniądza onecoin", inni wiedzą, że to ściema. Chętnie postawiłbym dolary przeciwko orzechom, że ten "doskonały system" wywróci się w ciągu 2 lat. Tylko nigdzie nie mogę znaleźć zakładów bukmacherskich w temacie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Moim zdaniem ten MLM będzie świetnie rozwijał się przez 2-3 lata. Skutkiem takiego dynamicznego rozwoju będzie zniknięcie z rynku kilku a nawet kilkunastu bilionów euro ( w gotówce). Po tym okresie firma zniknie jak duch. Będzie to największa z dotychczasowych piramid finansowych na świecie. Jej skutki dotkną dziesiątki milionów ludzi na świecie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam serdecznie!!!Zasłabłem czytając tekst,ale nie zdrowotnie tylko dlatego,ze zawsze mnie jest cięzko zrozumieć dlaczego ludzie wypowiadaja się na ,,jakiś temat",nie majac pojecia,wiedzy,doświadczenia.Standartowo miałem do czynienia z wyższą inteligencją,profesorami zwyczajnymi,nadzwyczajnymi,naukowcami którzy mi zawsze przedstawiali argumenty,fakty dlaczego coś ma lub nie powinno działac i o dziwo to zawsze działało.Jeśli to tylko temat do dyskusji jest ciekawy,ale jeśli to ocena EKSPERTA to porażka.A dyskutować nie mam ochoty,bo kij zawsze ma dwa końce,a ja nie mam czasu na udawadnianie swoich racji,bo wolę byś sczęśliwy niż mieć rację.Pewnie grono osób nie bedzie wiedziało jaki to ma związek ze soba i na szczęscie nie ch tak zostanie ,że ,,WIEM,ŻE NIC NIEWIEM".Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Człowieku, czytaj ze zrozumieniem. Autor tego artykułu napisał przecież na samym początku, że jest to jego subiektywna ocena po JEDNYM spotkaniu, w którym uczestniczył, a nie ocena EXPERTA. Poza tym jak nie masz ochoty i czasu na dyskusję to po co w ogóle się wypowiadasz? Bądź szczęśliwy po prostu...

   Usuń
  2. Przepraszam ale nie zrozumialem intencji tego wpisu. Poza tym ze probuje Pan zbudowac wlasny autorytet w perwszej czesci wpisu podpoierajac sie autorytetami profesorow, naukowcow (...etc) to nic innego nie proponuje jak bezpodstawna krytyka. Nie zbuduje Pan w ten sposob autorytetu w dobie internetu. Odnosnie OneCoina polecam obejrzenie filmu "Money monsters". Tam jest bardzo ciekawe motto: wszyscy mowia ze to jest zbyt skomplikowane zeby dalo sie to wytlumaczyc zwyklym ludziom ale tak na prawde wszystko jest bardzo proste i logiczne (parafraza bo nie pamietam doslownie i dodatkowo moje koslawe tlumacznie z angielskiego). Wiec jezeli Pan krytykuje to prosze podac argumenty.
   Ja wiem skad sie biora pieniadze w tym systemie... z wplat czlonkow. Jezeli nawet zalozym ze za tym biznesem stoi konretna bardzo dobra idea i zalozyciele tego biznesu potrzebuja pieniedzy czlonkow jako kredytu dlaczego tego jasno nie powiedza. Ale nastepne pytanie. Czemu tworza to cale czasochlonne przedsiewziecie zamiast pojsc do banku i wziac kredyt. Hmmm? O nie, banki potrafia kalkulowac ryzyko. To tylko otwierajace pytanie? A mozna ich mnozyc jeszcze bardzo dlugo.
   Skad sie bierze WYCEEEENNNAAAAAAAA tego OneCoina. etc etc

   Pozdrawiam goraco

   Usuń
 23. Witam wszystkich. :)
  Jestem inwestorem, który od wielu lat zajmuje się inwestowaniem w różne mechanizmy finansowe. Ponad rok temu dołączyłem do Onecoina i dziś po roku czasu wyjąłem cały swój wkład wraz z grubą częcią odsetek bo reszta odsetek pracuje w dalszym ciągu. Nie budowałem sieci w onecoin, gdyż sam mam udziały w kilu spółkach i w niektóre projekty muszę angażować ponad 100% swojego czasu. Dobrze, że są ludzie, którzy piszą artykuły i wyrażają swoje zdanie na tematy różnych rzeczy, jednak jeźeli o czymś piszemy powinniśmy najpierw mie gruntowną wiedze w danym temacie. Ja znam system od środka, zainwestowałem - jestem zadowolony i inwestuje dalej. Kaźdy z nas sie obawia - to naturalne ale jedni sie boją i wycofują a innym obawa podpowiada rozważnośc - szukają artykułow innych niz powyższy i w koncu inwestują zarabiają i cieszą sie życiem w przeciwieństwie do pierwszych którzy na narzekaniu i strachu budują swoje życie.
  zainteresowanym polecam
  https://www.youtube.com/watch?v=ktjMz7c3ke4

  https://www.youtube.com/watch?v=6Qpb0FjtVF4

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda tylko, że nagranie ma wyłączoną możliwość oceniania.

   Ale ja buduję swoje życie na strachu to się nie znam :)

   Usuń
 24. Panie Radosławie, w całości podzielam Pańskie obawy co do onecoin. Zwłaszcza nabieram podejrzeń gdy na podawane przez różne osoby merytoryczne argumenty podające w wątpliwość zasady funkcjonowania tego tworu odpowiedzią są ataki ad personam zamiast rzeczowe wyjaśnienia. Dlaczego? Ja wiem, Pan wie i wielu innych również, ale niestety cały czas znajdują się nowi, którzy oczekują, że można lekko łatwo i przyjemnie zarobić niesamowity procent od "nic nierobienia".
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 25. Ktoś, kto zalicza Avon do MLM-u nie ma pojęcia o czym pisze.

  OdpowiedzUsuń
 26. Przeczytałem to wszystko i stwierdzam że są ludzie gorszego sortu.Niestety Polska w biznesie jest i będzie w ciemnej dziurce.

  OdpowiedzUsuń
 27. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie potrafisz odróżnić znaczenia słów "inwestować pieniądze" i "wydawać pieniądze"; onecoin nie jest kryptowalutą, przekazywanie pieniędzy do onecoin nie jest inwestycją, to nie jest nawet wydawanie pieniędzy na używki, uciechy czy cokolwiek, to jest zwykłe oddawanie kasy naganiaczom; z tonu twojego posta wynoszę, że problem z kompleksami masz ty sam, może nawet masz jakieś rodzinne doświadczenia z debilami, ale tego mogę już tobie tylko współczuć...

   Usuń
  2. TWOJA WIEDZA TO ,, 0 `` NIE WYPOWIADAJ SIĘ CZŁOWIEKU

   Usuń
 28. Witam!
  Chciałbym zacząć od tego że po 2 godzinach z jakimkolwiek tematem nie powinno się wydawać opinii . Po drugie Twoje porównanie Mlm-u do konsultantek AVON pokazuje jaka jest Twoja wiedza w temacie marketingu wielopoziomowego. Po trzecie Onecoin nie został stworzony dla inwestorów i większość ludzi tego nie rozumie . Onecoin ma stać się walutą uniwersalną, która będzie używana powszechnie . Limit sprzedaży 1,5% dziennie jest po to , aby uniknąć spekulacji cenowych i nagłej zmiany kursu. Nie ukrywam , że mam również pewne wątpliwości , ale bez ryzyka nie ma zysku. Nasuwa mi się tylko jedno pytanie czy człowiek pokroju Edwarda Ludbrooka , wspaniałego coacha, człowieka który sprzedał kilkadziesiąt milionów książek o Mlm i który pomógł wielu firmom w zbudowaniu ich strategi marketingowej miałby się zajmować jakimś oszustwem? Jeżeli tak to dlaczego? Dla pieniędzy? Nie sądzę . Uważam natomiast , że dla idei wprowadzenia uniwersalnej waluty i udostępnienia jej tym którzy nie mają dostępu do bankowości (a jest ich około 40% na świecie) już tak. Właśnie za sprawą tego człowieka głęboko wierzę , że Onecoin to przyszłość. Bez obrazy , ale merytoryczna wiedza zawarta w tym artykule jest bardzo mała, większość to nie poparta faktami opinia. A tak na prawdę w każdym biznesie liczą się tylko fakty.
  Bardzo dziękuję Ci za Twój artykuł i za to , że mogłem wyrazić pod nim swoje zdanie na ten temat. Mam nadzieję że znajdziesz chwilę ,żeby się odnieść do tego komentarza. Pozdrawiam bardzo serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, nie specjalizuję się ani w MLM ani w marketingu bezpośrednim i mogłem tu coś pomieszać. Jednak nie zmienia to istoty rzeczy: całe spotkanie miało na celu jedynie skłonienie mnie do kupna.

   Taka cudowna i nowoczesna kryptowaluta, a kasa przechodzi z rąk do rąk na spotkaniach sprzedażowych. Gdzie bezpieczeństwo, gdzie obrót bezgotówkowy?

   Ciągle pozostaję sceptyczny i zdania nie zmienię. A o tym, że nie jestem odosobniony świadczy coraz większa liczba materiałów identyfikujących One Coin jako scam.

   Usuń
 29. Juz raz pisałem, o tym malkontencie kóry prowadzi tego bloga.Nie bede dyskutował z innymi kórzy wyrażaja "swoje"zdanie.Mam propozycję,wejdzcie na
  http://affiliatecampus.info/onecoin-kein-betrug-polnische-
  i skończcie tą dyskusję.Facet założył bloga i nie zależy mu na tym o czym pisz, jak pisze, czy pisze prawdę.Ważne by blog żył.Są jeszcze opinie osób posiadających n.p. big coina.Zapominaja co to zdrowa konkurencja i srają na wszystko co im może zaszkodzić w zyskach. Dziwne jest to że ci w one coinie, dobrze mówia o Big coinie jako o tym który przetarł szlaki.Ale zostawmy to. Wejdżcie na ten link, ty z grzywką na środku także.I nie piszcie pierdół

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. się kolega zagotował, emocje są złe przy pieniądzach ;-)
   czy już ktoś akceptuje te wasze łankojny? nie? uniwersalna waluta dla świata... ha ha ha... paradne! czego to naciągacze nie wymyślą żeby tylko wyciągnąć kasę od naiwnych ludzi; już niebawem wszyscy usłyszymy huk z jakim upadnie ten twór, odliczanie rozpoczęte...

   Usuń
  2. @Anonimowy 29.09

   Nie musisz dyskutować, nikt Cię nie zmusza :) Mam tylko nadzieję, że jak już będziesz miał mnóstwo kasy z OneCoina to wpadniesz czasem na bloga przeczytać jakiś tekst.

   Jeśli stanie się tak jak sądzę, to zapewne jeszcze jeden tekst o One Coinie się ukaże przy okazji jego upadku :)

   Usuń
 30. Po co pisać artykuł o Onecoin'ie ? Niby Ci co są za nie zmienią zdania a dla hejterów jest to woda na młyn. A prawda jest bardzo prosta. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. Łapiemy temat który wzburzy duża grupę ludzi śmiejemy się z nich a pieniążki za wyświetlenia wpadają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o kasę chodzi tylko i wyłącznie naganiaczom do onecoin; jak twór ów upadnie wówczas nikogo z was (naganiaczy) nie uświadczymy na żadnych forach, znikną wasze profile na fejsbukach itp.
   dlaczego nazywasz osoby, które mają odmienne zdanie na temat onecoina hejterami? dlatego, że zadajemy pytania, na które wciąż nie odpowiadacie w sposób rzeczowy?
   onecoin nie wywiązał się z dwóch podstawowych obietnic złożonych w styczniu tego roku: nie wprowadził onecoina na żadną z otwartych giełd i nie ma chętnych do przyjmowania płatności w tej walucie (jeżeli są to poproszę o konkretne firmy a nie jakieś wrzutki z jutuba o taksówkach z Peru);
   tak się wszyscy cieszycie, że kurs onecoina jest taki wysoki, ale nie jest on w żaden sposób weryfikowalny przez otwarty rynek bo nie jest notowany na żadnej z giełd; stąd też niechęć jakichkolwiek firm do akceptowania tego tworu;
   Ruja Ignatova mnoży wam te łankojny jak króliki twierdząc, że są warte tak duże pieniądze, ale jak byście chcieli jej je sprzedać to ich od was nie odkupi, osobliwe nieprawdaż?
   raz jeszcze powtarzam, bez wyceny rynkowej owej monety mówienie, że jest ona wart np. 7 euro jest tak samo prawdziwe jak twierdzenie, że bezpośrednio po piątku będzie środa; Ruja nie chce wyceny rynkowej owej waluty bo jak do niej dojdzie to z tych 7 euro nie zostanie nic i ona o tym wie, wiedzą naganiacze, ale zwykli zjadacze chleba w wielu wypadkach tego nie łapią i to oni zostaną z ręką w nocniku, naganiacze i Ruja żyją sobie dobrze z opłat za "materiały edukacyjne" i prowizji

   Usuń
 31. Jestem w onecoin i zgadzam się kasę zarabiają naganiacze z prowizji mogą pieniądze wypłacić na konto a inwestor z monetami nic nie zrobi chciałem sprzedać ale są ograniczenia w moim przypadku limit 36 euro dziennie dałem do sprzedaży i nikt nie odkupił bo musi znaleźć się chętny - znam naganiacze do tego pseudo biznesu ich hasło przewodnie hapy moda no tak bo w poniedziałek mogą przelewać pieniądze na konta a frajerzy z monetami nic nie mogą zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 32. Wszystkie lampki ostrzegawcze u mnie się zapaliły. I choć jestem laikiem w tym temacie, postarałem się przewertować internet jak przystało na laika. Po miesiącu poszukiwań i tak dogłębnych analiz na jakie pozwalał mój laicki umysł. Stwierdzam że jest to zbyt niebezpieczne i niejasne miejsce do uzyskania jakiegokolwiek długotrwałego zysku. Same emocje które budzi wokół temat OneCoin. Ci co na tak wydają się nierzetelnym źródłem informacji a Ci co na nie wręcz przestrzegają przed głupotą. Bazując na tym jak również biorąc pod uwagę fakt że, system opiera się na pozyskiwaniu inwestorów laików takich jak ja "wróżę" mu co najwyżej niskie noty... Pozdrawiam i czekam na konstruktywną krytykę.

  OdpowiedzUsuń
 33. Dlaczego nie chcę wprowadzić na giełdę ponieważ Onecoin chcę być niezależny od nacisku ze strony rządu banków i innych co chcą umoczyc na tym palce..jeśli ktoś się wypowiada będąc na jednym spotkaniu i czytając brednie z Internetu a nie zaryzykujac to jak taka osoba się może wypowiadać.żeby się odezwać trzeba spróbować tak jak ze samochodami mimkupić musisz się przejechać zarobiłem już na onecoinie tak samojak na Bitcoinie który działa od lat a do niego nikt się nie dowala ..dlaczego może autor tekstu boi się czegoś żeby onecoin nie wygryzl Bitcoina??? Mając dwa konta i tu i tu mogę coś się wypowiedzieć ..co do Onecoina sa w Polsce firmy co Onecoinami można zaplacic i jest to sprawdzone przez kolegi wiec prosze dobrze zapoznac sie z tematu a potem otwierac dziubki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podaj nazwy firm gdzie można płacić tym gównem - bo z tego czegoś jak nie masz prowizji od ludzi których na to namówisz to z tym schitcoinem nic nie zrobisz.
   Dałem się namówić i jestem jednym z tych baranów którzy dali się naciągnąć.

   Usuń
 34. Nigdzie w Polsce Onecoinem nie idzie za nic zapłacić, nawet za usługi szaletu się nie da. Już za chwilę kasa przestanie płynąć do naganiaczy, piramida się sypie.
  Mam nadzieję, że na tym nie koniec i że naganiacze dostaną to na co zasłużyli czyli surową karę.

  OdpowiedzUsuń
 35. Witam,wczoraj rownież miałam propozycję żeby wejść w tą inwestycję.
  Ale najpierw chciałam się zapoznać z tematem. I teraz mam jeden ,wielki młyn.Tutaj obrazowo już wszystko zostało powiedziane.

  OdpowiedzUsuń
 36. Witam,wczoraj rownież miałam propozycję żeby wejść w tą inwestycję.
  Ale najpierw chciałam się zapoznać z tematem. I teraz mam jeden ,wielki młyn.Tutaj obrazowo już wszystko zostało powiedziane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesli Pan chętny mogę odsprzedać pakiet startowy za jaki wszedłem za 4600 zł wartość onecoinów pomad 20000 zł????

   Usuń
  2. No i co że wartość jest x4 skoro nie można tego wybrać? Sprzedam Panu pakiet warty milion za jeden tysiąc złotych. Problem w tym że nikt go od pana nie odkupi - jaki sens tej inwestycji? BTC jest wyceniony na giełdzie, też może paść, wystarczy że inwestorzy wycofają kapitał i cena poleci na pysk, giełda zna takie przypadki.

   Usuń
 37. Ryszard Szerechan24 grudnia 2016 12:13

  Do SA2XNY: Żaden poziom Twojej wiedzy nie upoważnia Ciebie do obrażania innych. Autor bloga wyraził tylko swoją opinię, do której miał prawo. Z częścią tej opinii ja również się nie zgadzam. Od dłuższego czasu przyglądam się tej dyskusji o Onecoin i może miałbym ochotę wysłuchać webinaru, który polecasz , ale z uwagi na brak kultury Twojej i innych zwolenników Onecoin, którzy wypowiadali się tutaj wcześniej , nie skorzystam z tej propozycji. Z wielokrotnego doświadczenia wiem, że tam gdzie są ludzie nie mający kultury i szacunku, tam nie ma uczciwego i przejrzystego biznesu. Takich ludzi i ich biznesów osobiście unikam. Ty oczywiście masz prawo twierdzić inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 38. Ja nie polecam kupilem pakiet pro trader ponad rok temu odzyskalem 75 % wlozonego kapitalu mam 800 oncoinow i od pol roku nie ma chetnych jeleni do kupienia od mnie tej super waluty.Mozna podsumac ze to koniec Piramidy ale powstaje nowa Dascoin

  OdpowiedzUsuń
 39. Znam gościa który tak się nakrecił ,że wziął kredyt i wszedł za 25 tyś euro.
  Ja dałem się naciągnąć na pakiet za 1 tyś i nie odzyskałem ani złotówki.
  Na dzisiaj tj.07-01-2017 nie można zlecić sprzedaży zlecenie sprzedaży składam 2 miesiąc i nic także kasa nie do wyjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz kombinować i sprzedawać nie tylko w cenie najwyższej

   Usuń
  2. Jeśli da się sprzedawać odkup moje monety

   Usuń
 40. Wczoraj byłam na prezentacji. Zaraz będzie DasCoin :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. DasCoin jest dziełem ludzi którzy dorobili sie na onecoinie i tu bdą doić naiwnych jest to klon onecoina.
   Następna wędka dla naiwnych.

   Usuń
  2. Jak było na tej prezentacji? namawiali aby iSC W MLM? jesli tak to juz wiem ze to SCAM

   Usuń
 41. Z twojego tekstu jasno wynika, że jest to piramida finansowa ale udoskonalona, aby zatrzeć proceder stosuje się kilka analogii do bit coina. Naprawdę cwane.

  OdpowiedzUsuń
 42. Co dyskwalifikuje inwestycję w ten system:
  - brak możliwości wolnego obrotu walutą
  - system nie odkupuje w przypadku zlecenia sprzedaży ( czy skarbonka pusta kasa wydana )
  - brak przejrzystości wyceny ( dzisiaj 7 euro, jutro 7 euro centów, bo tak się przecinek w arkuszu ustawi )
  - brak weryfikacji na giełdzie ( brednie o obronie przed spekulacjami powalają, Orlen odkupić akcje przy niskiej cenie i wyjść z giełdy bo spekulacje im grożą. Co za debil rzuca takim argumentem )

  OdpowiedzUsuń
 43. Wpływają na ludzką chciwość dlatego frajerzy w to wchodzą.
  Podobno mają wejść na giełdę za 15 miesięcy - kolejna ściema żeby jak najwięcej wciągnąć ludzi.
  W Bułgarii piszą że ta ich liderka kupuje nieruchomości w Sofii za miliony euro ona już jakiś wał na dużą kasę już kiedyś zrobiła.

  OdpowiedzUsuń
 44. Moja znajomy chciał mnie w to wkręcić. Po zapytaniu się z tematem stwierdziłem pytając." Czyli mam rozumieć, że nie mogę nic za to kupić, jeśli chcę sprzedać to są limity i musi ktoś chcieć to kupić, ale zapewne za prawdziwą gotówkę mogę kupić one coinów bez limitu, czy o czymś nie zapomniałem" odpowiedział "nie". Teraz jest sklep gdzie niby idzie coś kupić, ale tak naprawdę w większości przypadków musisz dopłacić w normalnej walucie. To jest czysty wałek.

  OdpowiedzUsuń
 45. Czysty wałek, sprawdziłem sklep na którym można coś kupić za OneCoiny, i tak, jakieś tam obiektywy mi wyskoczyły, że muszę zapłacić 244 euro i do tego 10 OneCoinów tak? Wałek. Gdyby było inaczej zapłaciłbym w całości za obiektyw OneCoinami. Po 5 minutach jak mi to kolega pokazał w domu który zainwestował w to kilkanaście tysięcy i czeka... na korzyść, stwierdziłem, że jest frajerem i powiedziałem mu o piramidzie. On dalej czeka, niech czeka.

  OdpowiedzUsuń
 46. Mój znajomy wtopił na onecoinie kupę kasy, od roku mi opowiada jaka to cudowna inwestycja i próbuje mnie wciągnąć. Dosłownie żebrze u każdego kogo zna, żeby tylko "zainwestował" kasę w oneciony. Cóż, wszyscy mamy niezłą polewkę z niego.

  OdpowiedzUsuń
 47. Kilka faktów na temat OneCoin:
  - Jednostka Zwalczania Terroryzmu Policji w mieście Dhaka (Banglasesz) aresztowała (czerwiec 2016) inwestorów OneCoin za publiczne prezentowanie nieprawdziwych informacji;
  - łotewski regulator stwierdził (maj 2016 r.), że OneCoin jest modelowany na wzorcach piramid finansowych;
  - w Chinach prowadzone jest postępowanie przeciwko OneCoin, zaś inwestorzy zostali aresztowani (wczesne zajęcie się tą sprawą pozwoliło władzom na odzyskanie od osób stojących za OneCoin ok. 45 milionów dolarów);
  - doniesienia medialne wskazują, że OneCoin mógł nabyć takie, znane piramidy finansowe jak: BONOFA, SITETALK/OPN, WishClub (potem BNG), UniverTeam;
  - norweskie Stowarzyszenie Sprzedaży Bezpośredniej ostrzegło (marzec 2016 r.) przed OneCoin jako “złą” piramidą finansową;
  - w Szwecji komisja odpowiedzialna za kontrolę działalności hazardowej stwierdziła (styczeń 2016 r.) podobieństwo OneCoin do piramid finansowych;
  - bułgarska Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegła (wrzesień 2015 r.) przed OneCoin;
  - inne ostrzeżenia wydano też w Kolumbii, w Norwegii, na Łotwie oraz w kilku innych krajach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...a możesz podać do tych wszystkich Twoich odnośników/faktów konkretne linki, żeby to sprawdzić, że tak jest, jak piszesz? czekamy tu na forum z utęsknieniem

   Usuń
 48. Panie Radosławie,
  Tytuł bloga wszystko wyjaśnia. "Humanista na giełdzie"...
  Nie chcę Pana Broń Boże obrażać, ale ten napisany przez Pana tekst, pomimo sprytnej neutralności był kiepską kryptoreklamą, stratą czasu (ciekaw jestem ile to Panu zajęło), a ponadto jest niebezpieczny.
  Każdy kto zajmuje się kryptowalutami może łatwo sprawdzić na stronie :

  https://coinmarketcap.com/

  że coś takiego jak OneCoin wogóle nie jest kryptowalutą, bo nawet nie jest wylistowana wśród ponad 700 istniejących kryptowalut, będacych w obiegu w świecie. To jest wielka ściema w postaci MLM-u, która sama w sobie nie jest żadną walutą. Znalazłem komentarze ludzi, którzy byli zafascynowali przyciągającą fasadą tej piramidy i stacili duże pieniądze.
  Czy nie lepiej - jak się czegoś nie wie - zapytać jednym zdaniem,
  niż robić swoistą kryproreklamę czemuś absolutnie nie będącego kryptowalutą ?
  Może lepiej zogniskować swoja energię na czymś sprawdzonym, zamiast wprowadzać zamęt ?
  Liczne komentarze negatywne - są dla Pana klarowną odpowiedzią....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Człowieku sprawdź datę utworzenia tego artykułu... Przecież autor nie robi reklamy, a ostrzega przed zainwestowaniem w ten gówniany projekt. Masz racje co do jednego, nawet teraz nie jest notowana ta waluta. JEST TO JEDNA WIELKA ŚCIEMA!

   Usuń
 49. Technika polegająca na "przekazujących mu zwitki banknotów" jest wykonywana przez osoby podstawione. To już jest standard i pułapka psychologiczna.

  OdpowiedzUsuń
 50. I co mozemy sie dowiedziec w listopadzie 2017? To byla kolejna (niestety) sciema. Nie ma juz OneCoina.

  OdpowiedzUsuń
 51. To jest wręcz nieprawdopodobne, z jaką zawziętością Polacy lubują się w scamach MLMowych. Kiedyś OneCoin (aktywny już tylko w Nigerii) teraz DasCoin, za niedługo coś kolejnego. Najzabawniejsze są komentarze naganiaczy pod tym artykułem.

  OdpowiedzUsuń