czwartek, 29 sierpnia 2013

Inwestuj z insiderem z perspektywy czasu

Kilka miesięcy temu przedstawiłem analizę spółki Mennica Polska S.A. przeprowadzoną na podstawie przekazanych za pośrednictwem systemu ESPI komunikatów na temat transakcji osób powiązanych ze spółką i posiadających dostęp do poufnych informacji na temat spółki. Jeśli rzuciliście okiem do tego wpisu to wiecie, że na przełomie 2012 i 2013 roku dokonano dwóch dużych transakcji sprzedaży akcji spółki, opiewających niemal na równowartość całych poprzednich zakupów. Odczytałem to jako możliwy koniec trendu wzrostowego.

Teraz postanowiłem wrócić do tej analizy i sprawdzić, czy faktycznie insiderzy mieli rację. Czerwona strzałka na wykresie obrazuje ostatnią transakcję sprzedaży opisaną we wpisie z 6 marca. Okazuje się, że od tamtego czasu insiderzy nie dokonywali już żadnych transakcji akcjami spółki. A jak zmienił się wykres?
Okazuje się, że od czasu dużej sprzedaży przez osoby z dostępem do informacji poufnych cena akcji spadła z ok. 21 zł do 16 zł za akcję, czyli o przeszło 28%.

Sytuacja ta pokazuje nam z jednej strony, jak ważne jest obserwowanie ruchów inwestorów posiadających szerszy dostęp do informacji na temat spółki. A po drugie, Mennica wydaje się być szczególnie przewidywalna pod tym akurat względem. Pozostaje obserwować ESPI, kiedy zaczną znów kupować...

5 komentarzy:

 1. To nie jest takie proste. Kurs akcji nie zależy wyłącznie od kupna/sprzedaży przez insiderów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że nie zależy i też wcale tak nie twierdzę. Postanowiłem tylko sprawdzić, jak to wygląda na przykładzie tej spółki i potwierdziło się, że decyzje osób posiadających dostęp do niejawnych informacji o spółce, mogą sugerować przyszłe zachowania cen. A zachowania te mogą wynikać już z zupełnie różnych czynników.

   Usuń
 2. Lepszą skuteczność ma podążanie za zakupami zarządu. O ile insider może sprzedawać z wielu przyczyn, o tyle kupuje zawsze tylko z jednej, choć jak zawsze nie gwarantuje to 100% skuteczności :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak właśnie podejrzewałem, że to będzie zły krok dla mennicy..

  OdpowiedzUsuń
 4. Przypomina to Krauzego i Petrolinvest :D

  OdpowiedzUsuń