Obniżka w Saxo Bank - nawet 0,12% za handel na GPW i 1 dolar minimalnej prowizji na USA

niedziela, 1 lipca 2012

Spółki ciekawe technicznie - lipiec 2012

Postanowiłem zacząć publikować comiesięczne zestawienie spółek, które wpadną mi w oko. I będzie to dokładnie coś takiego. Bez szczegółowego omawiania technik, które można zastosować, proponowanych stop lossów, czy poziomów docelowych. Doszedłem do wniosku, że skoro i tak sam raz na jakiś czas przeglądam wszystkie wykresy z notowań ciągłych, mogę się tym podzielić z Wami.

Kryteria, które stosuję, są proste:
 • wykresy oglądam w skali ostatnich 2 lat, niekiedy rozszerzając ją do 5 lub 10 lat,
 • szukam okazji do kontynuacji trendu lub jego odwrócenia,
 • priorytetem jest wzrost ceny akcji, dywidenda i pochodne są mniej ważne.
Będę prezentował nie więcej niż 15 spółek, gdyż nie ma co przesadzać z nadmiarem. I co najważniejsze - nie są to moje propozycje dla Was do kupna. Publikuję to, co mi się spodoba, a co Wy z tym zrobicie to już jest Wasz zysk i Wasze ryzyko. Dla rzetelności będę zaznaczał, czy spółkę posiadam, czy planuję kupno, czy też czy nie posiadam tych akcji.

Dajcie znać, czy publikowanie takiego zestawienia przypadło Wam do gustu.

Ogólne wrażenia z przeglądu rynku.

Bardzo wiele spółek znajduje się w wielomiesięcznych trendach spadkowych. Na razie trudno jest znaleźć przesłanki do odwrócenia tej sytuacji. Jeśli widać wzrosty, są to często wzrosty dynamiczne, ale chaotyczne, przez co, w mojej ocenie, kupno tych spółek wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Znaczna część spółek musi zostać wyeliminowana z powodu znikomej płynności, a także z powodu braku jakiegoś czytelniejszego scenariusza rynkowego. Zaledwie kilkanaście spółek rokuje na tyle dobrze, aby kupić ich akcje lub zacząć je obserwować z tym zamiarem.

Emcinsmed
Spółka zamknęła właśnie formację oRGR, przebijając poziom oporu. Dotychczasowe trendy nie napawają szczególnym optymizmem, podobnie jak płynność, która jest niewielka, ale jakąś niewielką pozycją można zaryzykować pod "wielką hossę". Akcji nie posiadam.

Erbud
Spółka trendowo nie wygląda pasjonująco, ale od jakiegoś czasu rysuje formację prostokąta. Można ją rozciągnąć interpretacyjnie na fazę akumulacji przed większym ruchem. W każdym razie daje okazję do ustawienia ciasnego stop lossa, niezależnie od tego, czy pod formację, czy pod trend. Akcji nie posiadam.

Eurocash
Piękna historia trendu, a do tego spółka cały czas go utrzymuje, mimo okresowych korekt w czasie kryzysu. Na razie dynamicznie pnie się w górę i nic nie zapowiada odwrócenia. Rozważam kupno.

Famur
W ostatnich dwóch latach spółka podwoiła swoją cenę akcji i aktualnie znajduje się blisko rekordów cenowych. Czy znajdzie dość siły na kontynuację ruchu? Akcji nie posiadam.

Forte
Spółka znajduje się w kanale wzrostowym i widzę sens kupowania akcji tylko pod kontynuację ruchu. Wyjście z kanału dołem przekreśla ten typ. Uwaga na płynność. Akcji nie posiadam.

Integerpl
Spółka w długim trendzie wzrostowym, obecnie w korekcie. Można rozważyć kontynuację trendu, ale trzeba zważać na znikomą płynność. Akcji nie posiadam.

Krezus
Epicki trend wzrostowy. Spółka ciągle podnosi maksima bez większego zawahania. Nie znaczy to, że należy rezygnować ze stop lossa. Posiadam akcje.

Sanok
Spółka w kanale wzrostowym. Podobnie jak z Forte, wyjście dołem neguje całość. Akcji nie posiadam.

Synthos
Duża spółka, jeden z blue chipów, zachowujący się zdecydowanie silniej od indeksu, do którego przynależy. Wypłaciła niedawno dywidendę i mam nadzieję, że będzie to stałą praktyką. Akcje niedawno sprzedałem i zapewne w najbliższych dniach kupię ponownie.

Wawel
Długoterminowy trend wzrostowy oraz niewielka dywidenda w prezencie. Kupiłbym, ale ciężko byłoby ustawić odpowiednio szerokiego stop lossa. Akcji nie posiadam.

Zetkama
Całkiem dynamiczny trend wzrostowy. Wygląda atrakcyjnie, ale mankamentem jest niewielka płynność. Akcji nie posiadam.

7 komentarzy:

 1. Fajny wpis mi się podoba ;) można wyszukać coś dla siebie :)
  dzisiaj opublikowałem coś podobnego:
  http://at-trader.blogspot.com/2012/07/bycze-spoki-na-2012-rok-po.html#more
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawiam się w jaki sposób analizujesz tak szeroką gamę spółek na rynku ?
  Robisz to jakąś "metodą" czy jest to analiza indywidualna dla każdej spółki ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Metoda jest prosta. Siadam sobie w niedzielę na tarasie, netbooka kładę na kolanach, a na stoliczku obok szklaneczkę czegoś dobrego, a następnie otwieram listę spółek i robię "klik, klik, klik" :)

   Dokładnie tak to się odbywa :) Jak mi coś wpada w oko, klikam innym przyciskiem i dodaję do ulubionych. Wychodzi tak ze 20 spółek. Później odrzucam te mniej udane i zostaje samo gęste, czyli to, co Wam powyżej przedstawiłem.

   Całość trwa mniej więcej godzinę.

   Usuń
 3. Powiedz na jakich zasadach spółka wpada w oko ?
  Są jakieś szczególne reguły, cechy pod kątem którym filtrujesz spółki ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Dorzucam LPP.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 5. Synthos wykłada się coś do korekty
  dla mnie ewidentnie się kładzie

  Krezus widzisz 5 wierzchołków ? i wykładanie się na górze
  słabo znam się na giełdzie ale pożyjemy zobaczymy

  aboiii<-małpa->poczta.fm chętnie wymienię się dalszymi opiniami piotr

  OdpowiedzUsuń