poniedziałek, 30 października 2023

Turbo Wyzwanie powraca na GPW - ponad 200 nagród do wygrania!

Turbo Wyzwanie powraca na warszawską giełdę. Warto wykorzystać nadchodzące tygodnie aby spróbować swoich sił w grze inwestycyjnej, poznać lepiej certyfikaty Turbo oraz wygrać atrakcyjne nagrody.

Jak co roku na jesieni ma miejsce gra inwestycyjna mająca na celu popularyzację certyfikatów Turbo na naszej giełdzie. I jak co roku mam przyjemność zaprosić Was do uczestnictwa w wydarzeniu, podczas którego możecie sprawdzić swoje umiejętności i lepiej poznać instrumenty, które być może dotychczas wydawały się Wam zbyt skomplikowane. A wcale tak nie jest!

Aby wziąć udział w Turbo Wyzwaniu należy dokonać rejestracji na stronie internetowej wydarzenia. Strona jest jednocześnie platformą, na której dokonywane są wszystkie transakcje i toczy się cała rozgrywka. Po rejestracji czeka nas mały test wiedzy o dostępnych instrumentach i rodzajach zleceń

Uczestnictwo w rywalizacji jest darmowe, a samo inwestowanie odbywa się z wykorzystaniem wirtualnego kapitału. Nie musimy więc angażować naszych prywatnych środków, a otrzymujemy możliwość przetestowania dostępnych instrumentów oraz sprawdzenia swoich umiejętności w krótkoterminowym inwestowaniu.

Wydarzenie składa się z dwóch faz. Faza testowa trwa od 30 października do 5 listopada. W tym czasie można poznawać platformę, wykonywać transakcje testowe i budować swoje scenariusze na konkurs.

Faza główna wydarzenia rozpoczyna się 6 listopada i trwa do 17 listopada. Przed jej rozpoczęciem stan konta przywracany jest to początkowej wartości a wszystkie transakcje dokonywane w ramach fazy głównej mają wpływ na nasze miejsce w rywalizacji oraz nagrody, które możemy wygrać.

Przekładając to na realia kalendarzowe, mamy jeden tydzień fazy testowej oraz dwa tygodnie fazy głównej.

Zasady rywalizacji

Startujemy z wirtualnym kapitałem w wysokości 100 000 zł. Naszym celem jest uzyskanie możliwie najwyższej stopy zwrotu z wykorzystaniem dostępnych instrumentów.

Do naszej dyspozycji są:

  • certyfikaty Turbo
  • akcje spółek będących instrumentami bazowymi dla certyfikatów Turbo
  • ETFy na instrumenty bazowe dla certyfikatów Turbo

Warto pamiętać, że możemy kupować zarówno certyfikaty long (na wzrosty), jak i certyfikaty short (na spadki), więc daje nam to dość dużą elastyczność w konstruowaniu naszych scenariuszy rynkowych.

Ograniczenia dotyczące alokacji środków są następujące:

  • maksymalnie 50 000 zł na certyfikaty Turbo
  • maksymalnie 100% na certyfikaty ETF
  • maksymalnie 100% na akcje wybranych spółek.
A wiec ograniczenie dotyczy jedynie certyfikatów Turbo. Z jednej strony nie jest to wielkim problemem, gdyż ciągle mamy możliwość korzystania z dźwigni finansowej. Dzięki temu nasza całkowita ekspozycja rynkowa, jeżeli będziemy tego chcieli, może znacznie przekroczyć początkowe 100 000 zł. 

Z drugiej jednak strony nie warto się nadmiernie lewarować, o czym już wielokrotnie pisałem. Ma to znaczenie dla naszego tradingu, ale ma również znaczenie dla naszego udziału w konkursie, gdyż jeżeli wartość naszego portfela na koniec dnia sesyjnego spadnie poniżej 50 000 zł, zostaniemy wykluczeni z konkursu. A więc nie warto wchodzić w jakiś instrument pod korek licząc na windę do góry.


Nagrody w konkursie

W tegorocznym Turbo Wyzwaniu przewidziano ciekawe nagrody. I to ciekawe nie tylko pod względem samych nagród, ale również pod względem systemu nagradzania.

Przewidziano łącznie 201 nagród. Nagrodę główną uzyska uczestnik, który wypracuje najwyższą stopę zwrotu w całej, trwającej dwa tygodnie, fazie głównej rywalizacji.

Pozostałe 200 nagród rozdzielone zostało na poszczególne tygodnie. 100 nagród rozdzielone zostanie pośród uczestników, którzy uzyskają najwyższą stopę zwrotu w pierwszym tygodniu fazy głównej (w dniach 6-12 listopada), a kolejne 100 nagród pośród najlepszych inwestorów z drugiego tygodnia (13-17 listopada).

Warto wspomnieć, że maksymalnie można wygrać jedną nagrodę. Każdorazowo jest to nagroda lepsza. A więc jeżeli wygramy nagrodę główną (czyli najlepszy wynik w całym konkursie) to nie otrzymujemy już nagrody za tygodniową stopę zwrotu (nawet jeżeli nasza stopa zwrotu się kwalifikuje). A jeżeli w każdym z dwóch tygodni nasza stopa zwrotu znajdzie się w Top 100 uczestników, otrzymujemy tylko jedną (tę lepszą) nagrodę.

Jest to moim zdaniem bardzo dobre rozwiązanie, gdyż poszerza się tym sposobem krąg osób, które zostaną nagrodzone. Nawet jeżeli w danym tygodniu mamy np. 113 miejsce, mamy szansę na załapanie się na nagrodę, jeżeli uczestnicy nad nami zgarną inną nagrodę w drugim tygodniu rozgrywki.

A nagrody są całkiem zacne, co widać na poniższej grafice.

Co możesz zrobić już teraz

Pierwszą rzeczą jest zarejestrowanie się na stronie Turbo Wyzwania. Faza testowa już wystartowała, więc już teraz możesz sprawdzać dostępne instrumenty oraz sposób składania zleceń. Poświęć również nieco czasu na zajrzenie do Akademii i upewnienie się, że wszystko jest dla Ciebie jasne.

Wykorzystaj również najbliższe dni na przyjrzenie się rynkowi oraz zdecydowanie, w jaki sposób zamierzasz inwestować. Czy grając na szerokiej palecie instrumentów, czy skupisz się na kilku, ale z większymi pozycjami. Czy będą to instrumenty na polski rynek akcji, czy aktywa z całego świata. Czy pozycje będą aktywnie handlowane w ramach giełdowej sesji, czy ich horyzont to kilka dni? Czy z przewagą instrumentów na wzrosty, czy na spadki?

W kolejnym artykule z tego cyklu napiszę, jakie będzie moje podejście do udziału w Turbo Wyzwaniu

Niniejszy tekst powstaje we współpracy z organizatorem Turbo Wyzwania, więc nie mam szans na wygranie żadnej nagrody, ale jak najbardziej zamierzam powalczyć o przyzwoite miejsce, a przynajmniej o dodatnią stopę zwrotu w grze inwestycyjnej.

Do dzieła!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz