poniedziałek, 5 czerwca 2017

Spółki Ciekawe Technicznie - czerwiec 2017 - portfel -2,31%

Maj okazał się miesiącem korekty, zarówno dla szerokiego rynku, jak i dla portfela SCT. Poziom 2400 pkt zatrzymał wzrosty na indeksie Wig20 i wysłał notowania ponad setkę punktów niżej, do poprzedniego wsparcia. Czy to wsparcie również będzie punktem zwrotnym?

Notowania indeksów charakteryzują się ostatnio dużą regularnością. Punkty zwrotne wyznaczane są przez poprzednie wsparcia i opory, lub też przez ostatnie okrągłe poziomy cenowe. Maj przebiegał właśnie w takim duchu, kiedy to rozpoczęliśmy od poziomu 2400 pkt, następnie dotknęliśmy 2300 pkt, a w chwili obecnej testujemy wsparcie w okolicach 2270 pkt, które również jest całkiem znaczącym poziomem.Zarówno indeks Wig20 jak i indeks szerokiego rynku WIG znajdują się w chwili obecnej na kluczowych poziomach z punktu widzenia dalszej dynamiki trendu. Wyraźne wsparcie stanowi impuls do wzrostów, które, jeżeli nastąpią, mogą wyznaczyć nowe lokalne maksima cenowe. Z kolei przełamanie wsparcia nie będzie wielką tragedią, jednak załamie korzystny układ swingów cenowych.Niezależnie od powyższego, bliskość wsparcia jest z pewnością dobrym punktem do rozważenia kupna akcji. Jeżeli rynek zawróci, czeka nas najpewniej kilka tygodni ładnych wzrostów, z potencjałem dla silnych spółek. W przypadku przełamania tego kluczowego poziomu mamy możliwość ustawienia stop lossa, który zlikwiduje pozycję w sytuacji zagrożenia.

W kontekście możliwego sygnały kupna płynącego z szerokiego rynku, warto rozważyć kilka spółek, które mogą w kolejnych miesiącach przynieść zadowalające stopy zwrotu.

Wyłoniłem je stosując kryterium trendu wzrostowego, dodatkowo poszerzone o kryterium płynności. Niestety w tym miesiącu nie jest możliwe zrobienie nagrania z zestawienia SCT, ale mam nadzieję, że znacie już moje inwestycyjne podejście i umiecie się w nim swobodnie poruszać. 

W efekcie chciałbym zwrócić Waszą uwagę na następujące spółki:
- 11 bit studios,
- Agroton,
- Amrest,
- Astarta,
- Benefit Systems,
- Comarch,
- Famur,
- Helio,
- Impexmetal,
- Lentex,
- PKP Cargo.

Przejrzyjcie je sobie na spokojnie i w komentarzach dopiszcie ewentualne kolejne pozycje, którym warto by było się przyjrzeć.

W minionym miesiącu portfel Spółek Ciekawych Technicznie stracił na wartości 2,31%, podczas gdy indeks WIG stracił 2,11%. W portfelu zaszło kilka ciekawych zmian, które warto bliżej skomentować.Po pierwsze zdecydowałem się sprzedać w dniu 5 maja akcje spółki Stalprodukt. Korekta na tej spółce przedłużała się, wychodząc poza mój poziom komfortu. Uznałem, że nie ma co ryzykować poniesieniem większych strat i sprzedałem posiadane papiery.

W dniu 23 maja pojawiły się za to w portfelu dwie nowe spółki. Pierwszą z nich jest Livechat, który od dłuższego czasu znajduje się w całkiem ładnym trendzie wzrostowym. Co więcej, przebieg notowań charakteryzuje się całkiem konkretną regularnością, a zatem wydaje się, że jest to dobra inwestycja.Drugą nowością jest spółka Wielton, które wykres wygląda bardzo podobnie. Długi i atrakcyjny trend wzrostowy, przebiegający bez większych korekt na wykresie jest tym, co z pewnością przykuwa oko. Obie spółki są już lekko w zysku, ale mam nadzieję, że wynik okaże się jeszcze lepszy w przyszłośći.Znacie już ostatnie zmiany w portfelu, znacie również moje propozycje spółek, które mogłyby trafić zarówno do mojego portfela, jak i do Waszych. Ciekaw jestem Waszego zdania na temat tych papierów. Czy czujecie się pewniej posiadając w portfelach stabilne spółki, czy może wolicie więcej ryzyka i większe zyski?

19 komentarzy:

 1. Myślę, że warto zwrócić uwagę na akcje OrangePL. Ostatnie dni przyniosły nagły wzrost cen i być może jest to pierwszy sygnał do odwrócenia długotrwałego trendu spadkowego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie ten trend spadkowy mnie trochę martwi. Przez ostatnie trzy lata wygląda to bardzo słabo, więc jestem bardzo ostrożny przy prognozowaniu wzrostów na podstawie krótkiego wybicia.

   Usuń
  2. Jak roaming zlikwiduja w UE,to pojda jeszcze bardziej na pysk. Chyba bym juz sobie darowal.

   Usuń
  3. Telekomy które dzierzawia sieci na romingu popłyną Orange nie. Wszystko jest już w cenie, teraz tylko północ, powoli ale to jedyny kierunek.

   Usuń
  4. Jeśli wziąć pod uwagę, że analiza techniczna opiera się na mentalności inwestorów i ich przywiązaniu do kursu wejścia/wyjścia, to w przypadku Orange droga pod górę może być długa i męcząca.
   Po tak długim trendzie spadkowym, jest bardzo wielu inwestorów boleśnie doświadczonych tą spółką (w tym np. ja :)), że jak tylko cena dojdzie do ich mentalnego punktu wyjścia to będą sypać. Po ostatnich wzrostach już widać, że co chwila będzie zatrzymanie trendu.

   Usuń
 2. A może AMBRA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ambra ciągnie w górę bardzo ostro. Pytanie tylko, czy przy takim tempie wzrostów ciągle będzie w stanie utrzymać tempo. Moim zdaniem trzeba się liczyć z ryzykiem korekty.

   Usuń
 3. Moje typy to Kernel, Uniwheels, Bogdanka i Lotos.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bogdanka ma potencjał i wraca do dywidendy

   Usuń
  2. Kernel posiadam w swoim portfelu i mam nadzieję, że to już koniec korekty i czekają nas fajniejsze wzrosty.

   Uniwheels ciekawie, ale ostatnio jakoś mała aktywność jest na tej spółce. Niemniej nie wygląda źle.

   Bogdanka spadła ostatnio do silnego wsparcia, aczkolwiek korekta była głęboka. Chyba wolałbym, aby zatrzymała się na wcześniejszym wsparciu, w okolicach 73 zł.

   Usuń
 4. Ja bym skupil sie na ostatnich debiutach,szczegolnie dino i czerwcowych debiutach. W sensie inwestycji,a nie spekulacji. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O jakich spółkach myślisz?
   Maxcom a może coś innego?
   Bo chyba nie Play?
   A ty Radku bierzesz udział w IPO?

   Usuń
 5. Radek, co sądzisz o Oponeo? Spółka jest ewidentnie w fazie większej korekty, jej wyniki i strategia wydają się stanowić o mocnych fundamentach. Osobiście trochę na niej straciłem, ale nie wiem czy nie warto w tym momencie dokupić, chętnie poznam Wasze zdanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zauważyć, że wygląda tez trochę na formację głowy i ramion, z tym że drugie ramię tj. dopiero mogłoby powstać :)

   Usuń
  2. Oponeo ma wsparcie w okolicy 43 zł. Ostatnie spadki trochę zachwiały tendencją wzrostową, ale mam nadzieję, że poniżę 43 zł nie zejdzie.

   Usuń
 6. Kornel jest wyjątkowo zaniedbany przez inwestorów. Spółka ma solidne fundamenty i właśnie finalizuje nową inwestycje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Stawiał bym na;
  - Kruk
  - CCC
  - Auto Partner
  - Vindexus
  - Unimot
  - Livechat

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobre typy. Ja bym sie tylko bał Impexmetalu - technika techniką ale tam jest złożona sytuacja z Karkosikiem. Myslałeś Radek o Stalexporcie ?

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak sądzicie, skąd taka korekta Kornela? Okazja na zakupy?

  OdpowiedzUsuń