poniedziałek, 16 listopada 2015

FinScreen #2 - ciekawe treści ze świata inwestycji

Prezentuję Wam drugi zestaw materiałów, którym w mojej ocenie warto poświęcić kilka wolnych chwil. Pojawiły się niedawno ważne i potrzebne artykuły, z których możemy wiele wynieść. Zapraszam.


Wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2015 - niedawno po raz kolejny przybliżony nam został profil polskiego inwestora i wyszło przy okazji kilka interesujących kwestii. Z pewnością będę chciał poświęcić oddzielny tekst omówieniu danych, które zostały nam przedstawione, ale już teraz możecie sobie przeanalizować opublikowane wyniki.

Stan wiedzy ekonomicznej Polaków 2014 (pobiera pdf) - bardzo dobry raport pokazujący, jak niewiele wiemy, jako ogół, na tematy ekonomiczne. Z jednej strony przekłada się to na łatwość manipulowania społeczeństwem, które nie jest w stanie kontrolować pod tym kątem rządzących, a z drugiej strony pokazuje, jak wiele mamy do nadrobienia w sferze edukacji. Bardzo polecam.

Trzy lekcje od Trybunału Konstytucyjnego - Krzysztof Kolany z Bankier.pl pisze o tym, co wszyscy dobrze wiemy. Zabrano nam środki z OFE, jak się okazało w majestacie prawa i teraz droga otwarta do przeznaczenia pozostałych jeszcze w funduszach środków na inne "pilne" potrzeby. Kwestia czasu, ale chyba już nie ma złudzeń co do zaufania obywateli do państwa.

Giełdowa katastrofa "energetycznego czempiona" - drugi tekst Krzysztofa, pokazujący jak obecność Skarbu Państwa jako dominującego akcjonariusza może wpływać na działalność spółki. Jest to kolejny argument przemawiający za tym, żeby omijać takie podmioty szerokim łukiem, co też czynię.

Opinia prawna na temat wprowadzenia w Polsce podatku od transakcji finansowych - to zwyczajnie trzeba kliknąć i samemu zobaczyć.

6 komentarzy:

 1. Wszystkie przytoczone przez Ciebie wiadomości nie napawają optymizmem... ;]

  OdpowiedzUsuń
 2. Moim zdaniem potrzebna jest edukacja ekonomiczna w szkole .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Niby są Podstawy Przedsiębiorczości w szkołach, bodajże w szkołach średnich, a w podręcznikach znajdują się takie zagadadnienia jak inflacja, kredyty, lokaty, pożyczki, inwestycje giełdowe, inwestowanie, system podatkowy, ubezpieczenia społeczne, podstawy działalności gospodarczej i cykle gospodarcze (patrzę teraz na spis treści jednego z podręczników na stronie internetowej operonu), ale w praktyce i tak zazwyczaj sprowadza się to do całorocznego projektu, w którym uczeń przygotowuje biznesplan, i na tej podstawie oceniany.

   Usuń
 3. http://www.traderblog.pl/robinhood-markets/#more-1542 do poczytania

  OdpowiedzUsuń
 4. Rozgrabiono OFE ... rozgrabią i IKE ... to tylko kwestia czasu.

  OdpowiedzUsuń