poniedziałek, 5 października 2015

Jakie biuro rachunkowe wybrać dla naszej firmy?

Każda firma musi mieć prowadzoną księgowość. Duże przedsiębiorstwa posiadają własne komórki wewnętrzne, które zajmują się tego typu kwestiami, natomiast zdecydowana większość mniejszych firm zleca prowadzenie swoich spraw podmiotom zewnętrznym, jakimi są biura rachunkowe.

W dzisiejszym tekście dzielę się wrażeniami ze współpracy z moim biurem rachunkowym. Opiszę, które funkcjonalności są dla mnie ważne i dlaczego, jak również podpowiem, na co zwrócić uwagę.

Tekst ten jest trzecim z cyklu dotyczącego prowadzenia własnej firmy. W artykułach tych dzielę się moimi doświadczeniami związanymi z blogowym biznesem. Polecam również konkretne rozwiązania, które sprawdziły się w moim przypadku, jak również poruszam praktyczne aspekty funkcjonowania firmy. Do tej pory w cyklu ukazały się:
 • Jakie biuro rachunkowe wybrać dla naszej firmy 
Jeśli interesuje Cię temat zakładania i prowadzenia własnej działalności, polecam przeczytać również wcześniejsze wpisy.

Samodzielna księgowość, czy biuro rachunkowe?


Dla niecierpliwych odpowiem od razu - biuro rachunkowe.

Opowiadając o zamiarze założenia działalności gospodarczej czasami słyszymy o osobach, które samodzielnie prowadzą sprawy swojej firmy, w tym również księgowość. Taki wariant jestem w stanie zrozumieć w wypadku składania dorocznych deklaracji podatkowych, będąc osobą zatrudnioną na etacie. Wtedy mamy jednego pracodawcę, przepisanie kilku komórek z PIT-11 do PIT-37 i praktycznie po problemie. Co więcej, można to robić samodzielnie, gdy podejmuje się również inne aktywności zawodowe. Za rok 2014 sam rozliczyłem swoje podatki, zarówno pochodzące z etatu, kilkunastu umów o dzieło, jak również z działalności inwestycyjnej. A więc wiem dobrze, że można.

Prowadzenie własnej firmy to jednak zupełnie inna para kaloszy. Z cyklu rocznego przechodzimy na cykl miesięczny, kiedy to wiele obowiązków spoczywa na nas kilkanaście razy w roku. Oprócz odprowadzania należnych podatków i składek, musimy również sporządzać i wysyłać deklaracje podatkowe w rodzaju VAT-7. Co więcej, samo prowadzenie firmy nakłada na nas wiele obowiązków. Księga przychodów i rozchodów, ewidencja sprzedaży i zakupów VAT (dla vatowców), amortyzacja, pensje pracowników (jeśli ich mamy) są to rzeczy wymagające należytej staranności.Chcąc samodzielnie wykonywać to wszystko, musimy być na bieżąco z przepisami, które lubią się w Polsce zmieniać. Jeśli czegoś nie dopilnujemy, narażamy się na kontrolę podatkową, która sprawdzi dokładnie wszystkie pola naszej działalności. Nie możemy wtedy mieć pretensji do nikogo innego poza sobą.

I teraz trzeba sobie zadać pytanie: czy prowadząc własną działalność gospodarczą, chcemy się skupić na zarabianiu pieniędzy, czy też na nauce księgowości? To tak jakby będąc kucharzem samodzielnie ubijać masło. Zwyczajnie się tego nie robi, zlecając zadanie komuś innemu, kto się na tym zna i jest w stanie zrobić to lepiej i taniej. A samemu należy się skupić na tym, co generuje nam strumień przychodów, gdyż z pewnością i tak nie mamy zbyt wiele czasu, żeby dopilnować wszystkich niezbędnych rzeczy.

Biorąc pod uwagę ilość obowiązków i ogrom wiedzy, który trzeba przyswoić, żeby w pełni profesjonalnie prowadzić rachunkowość swojej firmy, zdecydowanie wolę zlecić to księgowym z biura rachunkowego. Lata doświadczenia oraz posiadane przez nich ubezpieczenie OC sprawiają, że mogę spać spokojnie i skupić się na innych istotnych kwestiach.

Biuro tradycyjne, czy wirtualne?


Żyjemy w czasach, kiedy możemy wybrać biuro wirtualne w miejsce realnego. I podobnie jak inwestowanie przez internet wyparło zlecenia telefoniczne i wizyty w oddziałach domu maklerskiego, tak sądzę, że warto korzystać z możliwości prowadzenia swojej rachunkowości online.

Pisząc online nie mam bynajmniej na myśli biura, które nie istnieje gdzieś realnie. Jest to biuro, którego siedziba nie ma dla mnie żadnego znaczenia, gdyż dostęp do księgowej i swojej dokumentacji posiadam w każdej chwili dzięki Internetowi.

Stare wyobrażenie biura rachunkowego to księgowa, rozumiana jako kobieta-instytucja. Pamiętam jak mój ojciec przynajmniej raz w miesiącu jechał do księgowej, wożąc wszelkie faktury i dokumenty, a wracając z plikiem wydruków i deklaracji. Jeśli działo się coś nadzwyczajnego, jeździł częściej. Tak się składa, że miejsce w którym aktualnie mieszkam sąsiaduje z biurem rachunkowym prowadzonym jednoosobowo przez księgową. I niemal każdego dnia widzę podjeżdżające samochody i ludzi wysiadających z teczkami i aktówkami.

Wiecie, że oprócz firmy, pracuję również na etacie. Duża liczba zadań i niewielka ilość czasu sprawiają, że nawet wyjazd na pocztę w celu nadania lub odebrania listu jest dla mnie męczarnią. Konieczność dowożenia i odbierania dokumentów zupełnie nie koresponduje z moim harmonogramem.

Jako freelancer i osoba pracująca w internecie, stawiam na biuro, do którego posiadam stały dostęp online. Nie wożę dokumentów, ale jedynie je skanuję i podpinam do mojego konta. Nie odbieram podsumowań miesięcy, a jedynie drukuję je z przesłanego mi mailem załącznika. Jeśli chcę coś sprawdzić, robię to o dowolnej porze dnia lub nocy. I taki właśnie układ mi odpowiada.

Jest jeszcze jedna zaleta takiego właśnie rozwiązania. Małe biuro rachunkowe ma stosunkowo ograniczone możliwości. Tymczasem biuro duże, dostępne online i niezależne od lokalizacji firm będących jego klientami, posiada znacznie szerszy wachlarz dostępnych rozwiązań. Może wdrożyć lepsze technologie, zatrudnić lepszych specjalistów z poszczególnych dziedzin, a nawet stworzyć innowacyjne i unikalne usługi i ułatwienia. Czy księgowa starej daty udostępni Wam aplikację mobilną? Nie. A moje biuro tak i z tego względu, jak i powyższych, wybór pada zdecydowanie na księgowość online.

Wybierz zakres świadczonych usług


Szukając odpowiedniej oferty w Internecie, szybko zauważamy, że posiadamy kilka opcji, z których możemy wybrać. Pierwszą i podstawową sprawą jest program do faktur, gdyż jako przedsiębiorca, chcemy wystawiać ich jak najwięcej. W tym zakresie istnieje bardzo szeroka oferta, od programów dodawanych za darmo do gazet, aż do wersji płatnych o rozbudowanych funkcjonalnościach. Tyle tylko, że nie na samych fakturach opiera się nasza firma.

Drugi stopień zaawansowania to oferta tzw. księgowości internetowej. W jej ramach otrzymujemy platformę, na której możemy zarządzać rachunkowością i sprawami podatkowymi naszej firmy. Możemy więc prowadzić KPiR, dodawać wydatki i przychody VAT, prowadzić kilometrówkę samochodów prywatnych wykorzystywanych w działalności, zarządzać składkami i generować formularze do US i ZUS.

Mamy więc narzędzie, ale to na nas spoczywa jego obsługa i cała odpowiedzialność za to, żeby poprawnie i w terminie rozliczyć się ze wszystkich, zwłaszcza podatkowych zobowiązań. Tak więc księgowość internetowa będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które samodzielnie postanowią prowadzić rachunkowość swojej firmy. Jeśli czujemy dość sił, narzędzie się znajdzie.

Trzecia opcja to biuro rachunkowe, czyli firma prowadząca za nas wszelkie sprawy księgowe. Nasza rola w tym wypadku ogranicza się do dostarczania niezbędnych dokumentów, przekazywania informacji (np. o nabywanych środkach trwałych, przejechanych kilometrach) i wysyłania przelewów podatkowych w terminie. Cały ciężar, jak również odpowiedzialność, spoczywają na barkach specjalistów zatrudnionych w biurze rachunkowym.

Jak już wyżej opisałem, biuro rachunkowe dostępne online jest w mojej ocenie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne biuro, do którego dokumenty musimy wozić osobiście. Zwyczajnie nie mam na to czasu i nie mam ochoty tego robić.

Pośród oferty biur rachunkowych również mamy dostępne poszczególne pakiety. Inaczej rozlicza się freelancera, który ma kilka, góra kilkanaście dokumentów w miesiącu, a inaczej firmę zatrudniającą kilka osób działającą w branży handlowej. Tam zakup towaru, sprzedaż, płace i zobowiązania wymagają o wiele większego nakładu pracy i większej wiedzy. I nie jest tajemnicą, że za szerszy zakres usług, musimy trochę więcej zapłacić.

Dlaczego wybrałem biuro rachunkowe iFirma?


Szczerze mówiąc dlatego, że polecił mi je znajomy, który również jest blogerem i korzysta z usług iFirmy. Przeprowadziłem oczywiście własne poszukiwania, ale również wyszło mi, że iFirma jest najlepszym rozwiązaniem.

W ramach świadczonych usług korzystam z pakietu dla freelancerów, za który płacę 80 złotych netto miesięcznie. Jest to oferta niższa od konkurencji, a w tej cenie dostajecie dużo interesujących funkcjonalności.

Sam założyłem konto jeszcze przed rozpoczęciem funkcjonowania mojej firmy. Wypełniłem konto najważniejszymi danymi i praktycznie mogłem zacząć działać. Co ważne, opiekun mojego konta wypełnił najważniejsze deklaracje, które trzeba złożyć do US i ZUS. Dzięki temu zakładanie działalności przebiegło łatwiej niż myślałem.

Później następuje podpisanie umowy o świadczenie usług przez biuro rachunkowe. Kiedy wszystko jest już dopięte, otrzymuje się indywidualnego księgowego, który zajmuje się naszym kontem. Dzięki temu nie trzeba za każdym razem tłumaczyć komuś specyfiki naszego biznesu i związanych z nim zawiłości.

Co jeśli chcecie skorzystać z usług iFirmy?


Jeśli jesteście na etapie zakładania działalności gospodarczej lub też już ją prowadzicie, ale szukacie zmiany na lepsze w tematyce księgowości, mam dla Was dwie propozycje.

ifirma - mała księgowość internetowa

Pierwsza z nich to oferta księgowości internetowej. Z oferty możecie skorzystać klikając powyższy banner lub ten link. W ramach księgowości internetowej otrzymujecie:

 • prosta i wygodna w obsłudze aplikacja do księgowości online;
 • 3 darmowe miesiące na wypróbowanie aplikacji;
 • automatyczne uzupełnianie KPiR, ryczałtu i ewidencji VAT;
 • wysyłanie do urzędu skarbowego generowanych w ifirma.pl e-Deklaracji i bezpłatne rozliczenie PIT pod koniec roku;
 • program do fakturowania gratis - na zawsze i bez zobowiązań;
 • integracja oprogramowania księgowego z najpopularniejszymi rozwiązaniami e-commerce oraz z serwisem aukcyjnym Allegro.pl;
 • dostęp do modułu CRM, kadry-płace, elektroniczne repozytorium dokumentów firmy i wiele innych przydatnych każdemu przedsiębiorcy funkcji.
Druga opcja obejmuje ofertę na usługi biura rachunkowego. Jak opisałem w tekście, ja sam polecam to rozwiązanie, ponieważ korzystam z niego na co dzień jestem bardzo zadowolony. Dla moich czytelników przygotowany został specjalny bonus w wysokości 50 zł na usługi biura rachunkowego, Jedyne, co musicie zrobić to odezwać się do mnie drogą mailową i poprosić o unikalny kod rabatowy, jeszcze przed zarejestrowaniem się w serwisie iFirma. Z uwagi na ich ograniczoną ilość, niestety nie mogę umożliwić samodzielnego ich generowania. 

Oferta jest bardzo bogata, a o szczegółach możecie poczytać pod tym linkiem.

Podsumowanie


Wybór biura rachunkowego jest bardzo istotną decyzją, którą musi podjąć każdy początkujący przedsiębiorca. Warto więc dobrze ją przemyśleć, gdyż późniejsze przeniesienie dokumentacji i implementacja danych z nowym systemem bywają kłopotliwe.

Ja sam skorzystałem z rady kolei i po kilku miesiącach korzystania wiem, że dokonałem dobrego wyboru. Wystawianie faktur stało się podwójną przyjemnością :)

16 komentarzy:

 1. iFirma jest również biurem stacjonarnym, przyjmującym standardowo papierowe dokumenty (przesyłane lub przywożone przez klientów osobiście).

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć!

  Konto firmowe w Deutche Bank ma "wbudowane" korzystanie z iFirma przez 6 m-cy za darmo. Z drugiej strony trzeba płacić za kartę itp.

  Też przymierzam się do działalności i z mojego research'u wynika, że iFirma to dobre rozwiązanie ;) Funkcjonalności + cena to główne atuty.

  Jak rozwiązałeś problem z siedziba firmy? Biuro wirtualne?

  Pozdrawiam,
  Bartek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,

   Nie, podałem adres, pod który mogę kierować korespondencję, mimo że aktualnie działam gdzie indziej. Wilk syty i owca cała :)

   Ale jeśli nie ma konieczności, lepiej swojego nie podawać.

   Pozdrawiam

   Radek

   Usuń
 3. P.S. jeszcze w kontekście konta Deutche - czy ktoś z doświadczenia wie, jak wygląda 6-mcy darmowego konta w iFirma w praktyce? Tzn, czy mogę wykorzystać 3 miesiące standardowe darmowe i potem kolejne 6 w ramach konta DB? A może "promocje nie sumują się" albo np. gdy założę konto w iFirma teraz, to tracę możliwość wykorzystania kuponu na 6 mcy z DB?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łącznie ma się 6 miesięcy darmowego konta -> 3 standardowe + 3 promocyjne od DB.

   Usuń
 4. a ja polecam i jedno i drugie tylko zależy na jakim etapie rozwoju jest firma. Kiedyś koszystałam z samodzielnej księgowości online w wfirma.pl i sprawdzało mi się to bardzo dobrze przez kilka lat potem jednak firma mi się rozwinęła i obowiązków nie ubywało więc potrzebne było biuro rachunkowe bo za dużo na głowe spadało. Przeszłam do biura na systemie internetowym pracuje http://business-tax.pl/ i przyznam że ma teraz dwa w jednym (i biuro stacjonarne i księgowość internetową) Choć taniej było na poczatku jak sama to robiłam było ale obecnie stac mnie na komfort oddani spraw do biura po czujmym okiem jakie umozliwia mi interent

  OdpowiedzUsuń
 5. Drobna uwaga do wpisu. Mianowicie jeśli jesteś małym podatnikiem PIT lub VAT (przychody poniżej 1,2 mln euro) możesz rozliczać się z VAT i PIT kwartalnie, co zdecydowanie pomaga lepiej zarządzać płynnością finansową i prowadzić pewną optymalizację w zakresie podatku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj potwierdzam, masz rację.

   Sam jestem na miesięcznym vacie, a teraz bym wybrał inaczej.

   Usuń
 6. Nie jest do końca tak różowo, szczególnie z tym indywidualnym księgowym który zna całą historię i pochyli się nad problemem.
  Nie jestem bynajmniej przeciwko takim firmom i na pewno lepiej korzystać z ich usług niż dłubać wszystko samemu (szczególnie nie mając wiedzy) tylko trzeba sobie zdawać sprawę z ograniczeń.

  Policzmy co możemy dostać przy opłacie 80 zł miesięcznie.
  Firma musi na księgowego, jeśli jest dobry i na etat, wydać przynajmniej 30zł za godzinę - wtedy księgowy dostanie netto jakieś 2300 miesięcznie.
  Do tego przy 10 zatrudnionych osobach koszty stałe (czynsze, media, serwery itp) to jakieś 5 zł na godzinę pracy księgowego.
  Wypasiony system online - koszt stworzenia pomijając - uwzględniając tylko bieżącą obsługę i rozwój to przynajmniej 10 zł na godzinę pracy księgowego.

  Czyli za swoje 80 zł miesięcznie dostaniemy mniej niż 2 godzin pracy księgowego miesięcznie - i to nie zakładając żadnego zysku dla firmy.
  Jeśli księgowy jest dobry to zarabia więcej i wtedy dostaniemy mniej, jeśli jest gorszy albo na zlecenie to zarabia mniej i dostaniemy więcej, ale kosztem gorszej jakości obsługi, rotacji "naszego" księgowego itp.
  Dodając do tego zysk który firma musi osiągnąć można uznać że za tę cenę dostaniemy księgowego na 1,5 godziny miesięcznie.

  Księgowy pracujący na etat (168 godzin) będzie więc obsługiwał 100 klientów. Więcej - gdyż będzie obsługiwał też trochę tych płacących tańszy abonament (i poświęcał im mniej niż 1,5 godziny).

  Czy więc taki księgowy rzeczywiście będzie znał wszystkie aspekty naszej działalności tak jak sugerujesz?
  Uwzględniając że księgowy w ramach tej 1,5 godziny będzie musiał poświecić ileś czasu na obsługę "papierową" naszej firmy - wygenerowanie czegoś, podczepienie do konta, zaklikanie jakichś opcji - na "indywidualne" sprawy zostaje mało czasu.
  Będzie więc dążenie do załatwiania ich jak najszybciej - niekoniecznie w najlepszy dla klienta sposób lecz w najszybszy/najwygodniejszy dla biura/księgowego.

  Co do tego że księgowy załatwi za nas wszystko i w razie kontroli US mamy spokój - otóż nie mamy. To my ponosimy odpowiedzialność a nie księgowa. W razie jej wpadki możemy co najwyżej dochodzić od niej jakichś odszkodowań - tu już liczy się ich ubezpieczenie od błędów - oczywiście jako że my jesteśmy małe żuczki a firma jest duża i ma prawników czy radców to są w lepszej sytuacji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzezwe spojrzenie. Do tego musisz uwzglednic ze strona moze niektore czynnosci wykonywac automatycznie za pomoca algorytmu co odciazy ksiegowych

   Usuń
  2. To powiem trochę z własnego doświadczenia i z dwóch spojrzeń. Po pierwsze, pracuję w kancelarii prawnej i obecnie prowadzę ok 200 różnych spraw. Praktycznie na temat każdej z nich jestem w stanie powiedzieć coś z pamięci, a wiele znam na takim poziomie, że mogę rozmawiać o szczegółach bez podpierania się aktami. A więc te ileś godzin nie jest wielkim problemem :)

   Co do samej dedykowanej księgowej. Nie ma problemu z odpowiadaniem na maile, odbiera telefony, udziela wskazówek, podpowiada różne rozwiązania. Może nie zrobi indywidualnej strategii podatkowej dla mojej firmy, ale ani jej nie potrzebuję, ani nikt jej nie zrobi w takiej cenie. Tak więc pani Amelia, moja księgowa, jest do mojej dyspozycji wtedy, kiedy jej potrzebuję. A z pewnością po kilku miesiącach kontaktu i ona już trochę mnie kojarzy :)

   Usuń
 7. racja pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Radek, a czy możesz podzielić się swoimi opiniami oraz adresami wirtualnych biur, które "dają" Ci swój adres jako miejsce wykonywania działalności gospodarczej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mam doświadczeń na tym polu, więc trudno jest mi się wypowiedzieć. Aczkolwiek oferta rynkowa jest i zainteresowanie chyba też dopisuje.

   Coraz częściej szuka się nie tylko wirtualnego adresu, ale również miejsca do pracy, np. coworkingu.

   Usuń
 9. Odpowiedzi
  1. Tradycyjne ma swoje plusy, ale internet ułatwia wiele spraw. Tak jak coraz więcej zakupów zamawiamy w sieci zamiast godzinami chodzić po galeriach handlowych, tak i z dokumentami nie chce się ludziom jechać do księgowej. Lepiej zeskanować i przesłać na serwer, załatwiając rozliczenie niekiedy szybciej niż zajmuje zimą odśnieżenie samochodu.

   Usuń