czwartek, 20 czerwca 2013

Za inwestorami nie nadążysz

Wśród inwestorów pokutuje przekonanie, że spółki z dużym udziałem Skarbu Państwa są niekoniecznie dobrą inwestycją. Wynika to z faktu, że o wysokości wypłacanej dywidendy nie decyduje dobro przedsiębiorstwa i możliwość podzielenia się wypracowaną gotówką z inwestorami, ale interes ministerstwa finansów, które musi dopiąć budżet i na siłę forsuje wysoką wypłatę, nawet kosztem dobra spółki, która w tym celu musi się zadłużyć. Tak jest, o tym wiemy i wydawać by się mogło, że wiele się tu nie zmieni.

Tymczasem przykład ostatnich dwóch sesji na KGHM pokazuje, że być może nie wszystko jest takie jednoznaczne. Uchwalenie dywidendy niższej niż oczekiwano spowodowała w dniu wczorajszym pokaźną wyprzedaż akcji, która w dniu dzisiejszym się nasiliła. Okazuje się więc, że jednak była spora rzesza inwestorów, którzy oczekiwali, że Skarb Państwa "wydoi miedziaka" i chcieli sami na tym skorzystać. A tu taka niespodzianka. Reakcja jest dosyć czytelna, spadek o 14,8% w ciągu dwóch sesji.

Oczywiście trudno jest jednoznacznie przesądzać, że to tylko wpływ dywidendy. Taniejąca miedź, ruchy na walutach oraz ogólna kiepska atmosfera na dzisiejszej sesji jeszcze pogłębiły ten efekt.

A teraz zadanie dla analityków technicznych - oceń trend na poniższym wykresie:

7 komentarzy:

 1. Kupiłem kghm za 128.50 stop ustawiłem po przekroczeniu wideł 127,30 zaryzykowałem najwyżej mnie wywałi jutro - licze po cichu na odreagowanie

  OdpowiedzUsuń
 2. "A teraz zadanie dla analityków technicznych - oceń trend na poniższym wykresie"
  wypadałoby podać horyzont czasowy który mamy wziąć pod uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 3. No i KGHM popłynął dalej ...

  OdpowiedzUsuń
 4. ZOBACZCIE NA WYKRES OD wrzesnia 2009r ŁADNIE MOZNA NARYSOWAC WSPARCIE I CIEKAWY MOMENT DO WEJSCIA, SZANSE NA ODBICIE :)
  pozdrawiam, marek2509

  OdpowiedzUsuń
 5. Na wykresie trend spadkowy!
  117/118 złotych mocne wsparcie.
  Później 111 i 104. Damy radę, bo inaczej jak KGHM tak będzie spadał to... właśnie, co się może wtedy stać?

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie wzrośnie :) Nie koniecznie przy kolejnej świecy ale na przestrzeni 30 :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Taka feeria opinii na temat KGHM, jakby to był przynajmniej Petrolinvest :)

  OdpowiedzUsuń