sobota, 17 września 2011

Trendy są jazzy

Wbrew pozorom, niniejszy wpis nie będzie poświęcony przedwyborczej nowomowie, lecz niedawnemu postowi, który ukazał się na blogu Grzegorza Zalewskiego. Zwrócił on słusznie uwagę na nagłe zainteresowanie aktywami, które znajdują się w trendzie już od długiego czasu.

Czasami, przeglądając wykresy różnych aktywów, natrafiam na przypadek, gdzie trend trwa już od miesięcy, a czasem i lat. W takiej sytuacji, w mojej głowie pojawia się proste pytanie: "gdzie ja wtedy byłem?" Ot, takie złoto. Rośnie od dekady, a zaangażowany w nie jestem od jakiegoś roku. Sok pomarańczowy? Praktycznie zawsze w trendzie, a odkryłem go dopiero teraz. I tak jeszcze kilka razy można by było wymieniać rynki, na których trwają ciekawe trendy, a o których dowiadujemy się w chwilach takich jak obecna, gdy nie wiadomo, czy nie jesteśmy gdzieś w apogeum emocji i trend nie ulegnie odwróceniu.

W celu uniknięcia tego typu rozczarowań, należałoby przejrzeć dokładnie wszystkie rynki, na których moglibyśmy zajmować pozycję, a następnie co jakiś czas monitorować je w poszukiwaniu ewentualnych trendów, za którymi moglibyśmy podążać, lub które moglibyśmy wykorzystać w inny sposób. Osoby preferujące podejście mechaniczne, mogą po prostu ustawić filtrowanie bazy danych według określonych kryteriów (np. średnie kroczące), lecz stoją z kolei przed problemem zgromadzenia tych danych w formie poddającej się testowaniu w odpowiednich programach.

Problemu poszukiwania trendów pozbawione są osoby, które aktywnie działają na konkretnym instrumencie np. FW20. Jeśli wyniki są zadowalające, wystarczy dopracowywać warsztat i koncentrować swoją uwagę na tym jednym polu.

Nie wiem, jak Wy, ale ja ruszam właśnie na przeszukiwanie "wszystkiego, co się rusza." Może trafi się ciekawy trend wart zainteresowania. A może coś zaproponujecie?

11 komentarzy:

 1. Zgodnie z główną zasadą giełdy - nie działać przeciwko trendowi - długotrwały trend jest zawsze czymś, co utwierdza inwestora w poprawności jego decyzji.
  Jednak wymaga to podejscia długoteminowego do inwestowania. W przypadku forexa taki inwestor musi mieć silne nerwy i zapas depozytu.

  Ja wolą krótkoterminowe podejscie. Szybką realizację zysków i ucieczkę z rynku w poszukiwaniu nowych, świetnych inwestycji.

  Pozdrówki Topola :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Do Twojej wypowiedzi odniosę się w którymś z planowanych wpisów, ale to jeszcze nie dziś :)

  W każdym razie, z lewara można korzystać w umiarkowanym stopniu, a i z rynku nie trzeba szybko uciekać, jeśli ten podąża w obranym przez nas kierunku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ty się już lepiej do mnie nie odnoś :P

  A co do lewara... długoterminowo w końcu trend się kończy. Lewar powoduje, że czas opóźnienia kiedy zorientujemy się, że trend się zmienia daje nam duże obsunięcie osiągniętych zysków.

  Ja wolę działać w ten sposób - chwytam trend rozwijający się, silny. Wykorzystuję go do określonego stopnia, nie patrzę i nie rozpamiętuję potem, że mogłabym więcej.

  TO zabezpiecza mnie przed odwrotem rynku, a daje spokojny zysk.

  Maksymalizacja zysków znana z rynku akcji - tutaj uważam, że nie ma zastosowania. Od czasu kiedy to zrozumiałam, osiągnęłam świetne wyniki.
  Choć dalej jest to dla mnie zaskakujące...

  OdpowiedzUsuń
 4. Spoko humanisto ja też "przespałem" kIlka trendów i to samo co Ty teraz ja też zacząłem robić w zeszłym tygodniu, bo NIGDY przenigdy wcześniej na swojej platformie nie buszowałem po softach, obligacjach itp :P przypadek? Nie wiem ale lubię tak trafić, że ktoś wyjrzał trochę dalej przed siebie.
  Na temat niżej: ORANGE juice DOWN till 110 CRUDE oil DOWN till 75 Silver UP till 46 Gold UP till 2100 S&P DOWN till 800 DOLLAR INDEX UP till 80 EURO/DOLAR DOWN till 1000 DAX DOWN till 4000 WIG20 DOWN till 1755. A jakie wy widzicie trendy i na czym ;)? Pozdrawiam i pamiętajcie "racja jest jak dupa, każdy ma swoją".

  OdpowiedzUsuń
 5. Dorzucę RICE UP, COTTON DOWN (flaga) oraz BUND UP (mocno polityczne).

  OdpowiedzUsuń
 6. Własnie osiągnął swój dołek Mostostal Warszawa, radzę brać jak leci. .Erbud już za dołkiem tylko up. Aczkolwiek na wigu trend południowy./huberton

  OdpowiedzUsuń
 7. W kwestii Erbudu to byłbym ostrożny przy kupowaniu czegoś, co od początku roki straciło 2/3 wartości. Poza tym, to na razie jeden swing wzrostowy, więc teraz to bym raczej oczekiwał korekty.

  MSW to samo, spada od 1,5 roku. Raczej jest to pakowanie się pod wodospad.

  Rozsuń wykres na ostatnie 2 lata i powiedz, jaki trend na tych spółkach widzisz :)

  OdpowiedzUsuń
 8. "Najwieksze pieniadze zarabia sie nie na kupowaniu i sprzedawaniu, zarabia sie na czekaniu"

  Jazzy Livermore

  ..a tak przy okazji, to muszele klozetowe sa w trendzie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mogą być i muszle, powiedz tylko gdzie są notowane na nie instrumenty finansowe :)

  OdpowiedzUsuń
 10. albo na przyklad taki (miesieczny) indykator

  http://en.wikipedia.org/wiki/Coppock_curve

  OdpowiedzUsuń
 11. Opóźnia, ale i wygładza. Ja jednak preferuję opieranie się na samej cenie, daje to możliwość dobrania lepszych momentów do zajęcia pozycji.

  OdpowiedzUsuń