niedziela, 24 lutego 2013

Spółki ciekawe technicznie 3x lepsze od WIG

Kilkukrotnie zastanawiałem się nad sprawdzeniem wyników mojego zestawienia Spółek Ciekawych Technicznie (SCT). Zazwyczaj odpuszczałem z powodu różnorakich ograniczeń związanych ze szczegółami strategii, które trzeba by było uwzględnić. A to stop lossy, a to znów jakieś trailing stopy. Zasymulowanie wyników takiego portfela stanowiło by nie lada problem.

Ostatnio postanowiłem jednak iść na skróty i nie patrzeć wcale na strategie. Zwyczajnie zebrałem spółki z trzech pierwszych notowań SCT (lipiec-wrzesień 2012), każdej przyznałem równą wagę i sprawdziłem wyniki w ten sposób zbudowanego portfela, od daty zestawienia na dzień dzisiejszy. Muszę przyznać, że rezultaty przeszły moje oczekiwania:
Jak widzicie, każdy z portfeli zachował się około trzykrotnie lepiej niż szeroki rynek w tym samym czasie. Co więcej, tylko jedna spółka w tym całym zestawieniu przyniosła stratę, a ponad 77% wyników było lepsze niż rynek (zielone komórki). Co ważne, wyniki powyżej 50% nie należały do rzadkości. 

Myślę, że to zestawienie dość dobrze pokazuje, że odpowiedni zestaw kryteriów technicznych pozwala na wyselekcjonowanie takich spółek, które mają dobre rokowania na przyszłość. Przypominam, że te kilka spółek z każdego zestawienia to jedyne, które przeszły selekcję, a pod uwagę brane były wszystkie podmioty z notowań ciągłych, czyli kilkaset spółek.

Przyczyny takiego stanu rzeczy i czynniki składające się na tak dobre wyniki zbudowanego w ten sposób portfela pokażę w niedalekiej przyszłości :)

16 komentarzy:

 1. Przepraszam, już wiem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Congrats!
  Just keep it up :)
  Q.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyniki były by zupełnie inne gdybyś prowadził portfel - tak jak pisałeś w grę wchodzą jeszcze stop lossy itp.

  OdpowiedzUsuń
 4. Roznica polega na tym ze gdyby zamiast wpisu SCT, kupil te akcje dzis lezalby bykiem na Bali a nie pisal kolejnego posta.. premia za ryzyko, tylko i az tyle ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tym Bali to możliwe ale wszystko oczywiście zależy od wysokości sumy za jaką wchodzimy:)

  Tak czy siak portfel SCT się sprawdził czego gratuluję .

  ps.
  Kiedy nowe filmy?? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już nagrane, czekają na publikację. Przecież nie mogę Was rozpieszczać wpisami co dzień, prawda? :)

   Usuń
 6. Tego nie wiemy czy portfel się sprawdził.
  Brak stop lossów, brak MM oraz brak reguł zamykania pozycji.
  Krótko mówiąc imponujący ale jedynie papierowy zysk.
  Za miesiąc ta tabelka może całkiem inaczej wyglądać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, pracuję nad zbudowaniem portfela Spółek Ciekawych Technicznie. Ale na razie cicho sza :)

   Usuń
 7. Czy Midas dołączy do marcowych SCT?

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapewne na tej spółce Synthos po jakimś czasie zyskało by się :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo prawdopodobne, że na Synthosie da sie zarobić. Dziś chyba padło info o tym, że ceny kauczuku tańsze, ponadto nakreśla sie na jego wykresie korzystny układ świec i być może swing do góry będzie:) Jednak do SCT raczej nie trafi z powodu trendu bocznego. Natomiast Midas układa się ładnym trendem wzrostowym i wybił sie niedawno ponad ważny poziom oporu:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czyżby szykowała się nowa fundamentalna(techniczna):P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż tak to nie, blog na razie pozostanie w zdecydowanej większości techniczny. Choć mam już kilka ciekawych fundamentalnych przemyśleń.

   Usuń

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails