Obniżka w Saxo Bank - nawet 0,12% za handel na GPW i 1 dolar minimalnej prowizji na USA

wtorek, 28 lipca 2015

Humanista testuje #3 - ISPAG PRO

W dzisiejszym wpisie zamieszczam moją recenzję programu do analizy technicznej ISPAG PRO, dostępnego na wielu stronach internetowych. Test odbywa się w ramach cyklu Humanista testuje, w którym zajmowałem się już AmiBrokerem i PowerTraderem

ISPAG PRO jest chyba jednym z najpopularniejszych programów do analizy technicznej dostępnych na naszym rynku. Można go spotkać na wielu stronach internetowych w różnych wersjach. Z pewnością go znacie, ale być może ktoś jeszcze nie do końca zna jego możliwości.

Zobaczcie nagranie:




czwartek, 23 lipca 2015

Wywiad z Filipem Rudnickim - twórcą Fundamentalnej.net

Na moim blogu najczęściej spotykacie się z podejściem opartym o analizę techniczną. Tym razem zaprezentowane zostanie podejście fundamentalne, o którym rozmawiam z Filipem Rudnickim, autorem bloga 10 procent rocznie i twórcą serwisu Fundamentalna.net. Rozmawiamy o trzech głównych sprawach, jakimi są blogowanie, inwestowanie oraz serwis, który został stworzony na potrzeby tak Filipa, jak i innych inwestorów.

Zachęcam do przeczytania wywiadu, bo niesie on wiele wartościowych wskazówek, nie tylko dla inwestorów zainteresowanych analizą techniczną. Znajdziecie w nim ważne rzeczy, pokazujące jak istotna jest cierpliwość i systematyczne stosowanie odpowiedniego podejścia, żeby mogło ono przynieść rezultaty. A te ostatnie potwierdzane są przez prowadzony przez Filipa portfel, który jest z jednej strony publiczny, ale z drugiej pokazuje realne transakcje dokonywane przez jego twórcę.

Przypominam też, że tylko do końca lipca trwa promocja, w ramach której osoby zakładające konto w serwisie Fundamentalna.net i dokonujące w tym miesiącu pierwszej płatności za abonament, uzyskują rabat w wysokości 15%. Co więcej, rabat ten mogą uzyskać również dotychczasowi użytkownicy serwisu, którzy jeszcze nie korzystali z płatnego dostępu, a chcieliby spróbować. Te ostatnie osoby powinny podesłać mi swój nick, celem przyznania zniżek. Skorzystanie z promocji do końca lipca powoduje przypisanie zniżek do konta użytkownika, dzięki czemu kolejne przedłużanie abonamentu będzie się dokonywało z jeszcze większym upustem.

poniedziałek, 20 lipca 2015

Analiza techniczna po raz kolejny pokonała obligacje korporacyjne

Dzisiaj powracam do tematu powiązania obligacji korporacyjnych i analizy technicznej. Okazja jest niebanalna, gdyż po raz kolejny okazało się, że niepokojące sygnały, które dostrzegłem na wykresie uchroniły mnie od przykrych konsekwencji utraty zdecydowanej większości zainwestowanych w dane papiery środków.

Moja (i kolegi) przygoda z obligacjami spółki PCZ S.A.


Obligacje spółki PCZ S.A. (PCZ1015) kupiłem w sierpniu 2013 roku, czyli dość dawno temu. Kupon wynosił 11% i był stały, co stawiało te papiery w całkiem niezłej pozycji pod kątem atrakcyjności inwestycyjnej. Jednak wysokie stopy zwrotu zazwyczaj niosą ze sobą porcję ryzyka i tak też było w tym przypadku.

Na temat tych obligacji rozmawiałem z jednym z kolegów, który miał serię PCZ0615. Wiem, że posiadał te papiery i to na zdecydowanie większą kwotę niż ja. Dopóki sytuacja była pod kontrolą, wymienialiśmy się tylko luźnymi uwagami na temat tych obligacji. Sprawy zaczęły przybierać nieciekawy obrót na początku marca 2015, kiedy to cena spadła do ok. 95 punktów. Ja sam kupowałem je po 102 punkty, więc taki ruch był dla mnie bardzo niepokojący. Nie szukałem przyczyn takiego zachowania tych obligacji, ale postanowiłem je jak najszybciej sprzedać. Transakcja została zrealizowana w okolicy własnie 95 punktów, co było poziomem mało atrakcyjnym.

Pamiętam, że rozmawiałem wtedy z kolegą i powiedziałem mu o mojej decyzji sprzedażowej. On stwierdził, że jednak papiery będzie trzymał dalej, gdyż to wahnięcie nie powinno mieć znaczenia. Kilka dni później, kiedy kurs wrócił w okolice 100 punktów, wydawało się, że to jednak on miał rację.

Sytuacja przybrała jednak inny wyraz kilka dni temu, kiedy dotarła do mnie wiadomość, że PCZ S.A. nie wykupił czerwcowej serii obligacji i nie wypłacił odsetek od sześciu innych serii, a także złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Sprawdziłem kurs papierów i okazało się, że ostatnie transakcje zawierane były w okolicach 86 punktów. Tak przedstawia się wykres serii PCZ1015:

czwartek, 16 lipca 2015

Modyfikowanie strategii akcyjnej pod wpływem szerokiego rynku

Ostatnie kilka miesięcy było bardzo interesującym czasem z punktu widzenia inwestorów. Najpierw mieliśmy do czynienia z silnymi wzrostami, które przez wielu zostały odtrąbione jako nadejście nowej hossy. Później nastąpił ruch spadkowy przekraczający swoim zasięgiem oczekiwania komentatorów i inwestorów, w tym i moje. 

Pogłębiające się spadki spowodowały aktywację wielu zleceń stop loss, powodując nerwowość wśród inwestorów. Trendy wzrostowe uległy zatrzymaniu i przerodziły się w ruchy boczne, a niekiedy nawet spadkowe. Temperaturę tej sytuacji oddawały również kierowane do mnie pytania o to, czy stawiam stop lossy i czy może już nie czas sprzedawać.

Muszę powiedzieć, że sam nie ustawiłem podczas obecnych spadków żadnego zlecenia stop loss. Monitorowałem sytuację na poszczególnych spółkach, ale wolałem jednak trzymać rękę na pulsie i samodzielnie podejmować decyzję o sprzedaży. Wyszedłem tylko ze spółki Kęty, która spadła poniżej wsparcia, ale dwa czy trzy dni później odkupiłem papiery, widząc, że poziom ciągle się trzyma, a rynek nie spada.

czwartek, 9 lipca 2015

Fundamentalna.net - rewelacyjna wyszukiwarka spółek i nie tylko


Dzisiejszy wpis będzie poświęcony narzędziu, o którym wiedziałem od dawna, ale które zacząłem eksplorować dopiero kilka tygodniu temu. Jestem pewien, że o serwisie Fundamentalna.net słyszeli prawie wszyscy moi czytelnicy, gdyż jego twórcą jest Filip Rudnicki, autor bloga 10 procent rocznie, istniejącego zaledwie miesiąc dłużej niż Humanista.

Wiedziałem, że serwis ten istnieje i natykałem się wielokrotnie na tworzone w jego ramach analizy, ale jakoś do tej pory nie zdecydowałem się na założenie tam konta. Teraz widzę, że był to wielki błąd. 

Jako bloger odezwałem się do Filipa z propozycją, która ma sporo wartości również dla moich czytelników. Udało mi się wynegocjować, że każdy, kto z mojego linku do końca lipca 2015 roku założy konto w serwisie Fundamentalna.net i wykupi płatny dostęp, uzyska go ze zniżką w wysokości 15%. Co więcej, zniżka ta pozostanie przypisana do jego profilu i kolejne przedłużenia abonamentu będą się dokonywały z coraz większą bonifikatą. Warto więc nie czekać i rozważyć skorzystanie z tej oferty, gdyż nie wiem, czy się jeszcze powtórzy.

Polecam też przeczytanie wywiadu z Filipem Rudnickim, który zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Jest to bardzo wartościowa lektura.

UWAGA! Z promocji mogą również skorzystać osoby posiadające już konto w serwisie Fundamentalna.net, które jeszcze nie korzystały z płatnej jego części. Wystarczy przysłać mi na maila swój login, a zniżka zostanie do niego przypisana ręcznie, dzięki czemu do końca miesiąca można będzie wykupić dostęp 15% taniej.

wtorek, 7 lipca 2015

Inwestowanie dywidendowe - robisz to źle!

Wielu inwestorów przywykło do myśli, że inwestowanie dywidendowe musi być pasywne. Że jedyna jego forma tu kupno akcji danej spółki z zamiarem trzymania ich przez przynajmniej dekadę, żeby cieszyć się z dobrodziejstw wypłacanej dywidendy. W tym wpisie postanowiłem zerwać z takim myśleniem i zaproponować nowe, dostosowane nieco bardziej do rynkowych realiów.

Inwestowanie dywidendowe kojarzymy zazwyczaj z podejściem długoterminowym, sięgającym kilku lub kilkunastu lat. Najlepszymi przykładami takiego myślenia są spółki amerykańskie, notowane od kilku już dekad. Okazuje się, że nic prostszego niż kupić akcje takiej Coca-Coli czy innego McDonaldsa i zaczekać jedno lub dwa pokolenia aby żyć z wypłacanych dywidend. Jednak kupno takich spółek jest niemal tak samo trudne, jak kupno akcji kolejnego Facebooka, który z pewnością jest już gdzieś notowany, lecz o tym nie wiemy. Nie jest to prosta zabawa i nic dziwnego, że wydaje się mocno abstrakcyjna inwestorom na rodzimej GPW.

źródło: benzinga.com

czwartek, 2 lipca 2015

Spółki Ciekawe Technicznie - lipiec 2015 - portfel -2,96%

To był baaardzo burzliwy miesiąc. Nie dość, że skala spadków przekroczyła oczekiwania wielu inwestorów, w tym i moje, to jeszcze poniedziałek 29 czerwca przetestował nerwy i stop lossy nas wszystkich. Nie dziwi więc, że miesiąc ten przynosi portfelowi Spółek Ciekawych Technicznie straty na poziomie 2,96%. Co prawda wynik ten jest lepszy od indeksu WIG, który stracił 3,97%, a więc teoretycznie byliśmy lepsi niż rynek. O zmianach w portfelu przeczytacie poniżej, ale najpierw rzućcie okiem na spółki, które trafiły w tym miesiącu do zestawienia. Polecam czekać do końca, gdyż w nagraniu opowiem o tym, jak sprzedałem moje akcje i kilka dni później je odkupiłem. Lekcja, przez którą przechodzimy wszyscy.


Spadki w portfelu Spółek Ciekawych Technicznie


Czerwiec jest drugim z kolei, po maju, stratnym miesiącem w portfelu Spółek Ciekawych Technicznie. Mając jednak na rynku tak ciężkie warunki, trudno jest oczekiwać, że portfel złożony w całości z akcji będzie zachowywał się inaczej. Przypomnę też, że głównie interesuje nas uzyskiwanie przewagi nad szerokim rynkiem i to jak na razie nam się udaje. Portfel świętuje właśnie półrocze i sądzę, że pokazał się przez ten czas z dobrej strony, dając zarobić 11,97%, podczas gdy szeroki rynek zarobił zaledwie 3,72%.