Obniżka w Saxo Bank - nawet 0,12% za handel na GPW i 1 dolar minimalnej prowizji na USA

czwartek, 27 lutego 2014

Literatura giełdowa (nie tylko) dla początkujących inwestorów

Literatura giełdowa jest dla wielu początkujących inwestorów jednym z najważniejszych zagadnień. Jako bloger dostaję bardzo wiele pytań dotyczących książek, które warto przeczytać, aby lepiej funkcjonować na rynku, mniej tracić, a więcej zarabiać. Nie da się ukryć, że czerpanie z doświadczenia innych może w znaczącym stopniu przyspieszyć proces dochodzenia do sukcesu na giełdzie, ale trzeba pamiętać, że nie ma takiej książki, która jest w stanie zmienić gracza ponoszącego porażki w giełdowego rekina.

Przede wszystkim podkreślenia wymaga fakt, że książki, mimo że ważne, nie są najważniejszym elementem edukacji dla początkujących inwestorów. Najcenniejsze jest doświadczenie zdobywane na rynku. Tylko w ten sposób uczymy się emocji związanych z ryzykowaniem własnym kapitałem oraz przykładamy odpowiednią wagę do decyzji podejmowanych w tym środowisku. Gry wirtualne mogą stanowić dobre wprowadzenie do tematyki inwestycyjnej, zwłaszcza z perspektywy opanowania podstawowych mechanizmów właściwych dla giełdy, składania zleceń oraz funkcjonowania rynków, ale podobnie jak zbyt mały kapitał, nie pozwalają na odpowiednie podejście do zagadnienia inwestycji, gdyż nie traktujemy traconych pieniędzy z odpowiednią uwagą. Dopiero perspektywy utraty równowartości (kilku)tygodniowego wynagrodzenia są w stanie przykuć uwagę inwestora na tyle, żeby podejmował decyzje w sposób świadomy i przemyślany.

Po drugie, bardzo obszernym źródłem wiedzy są blogi. Zapewniają one najbardziej aktualne informacje, dostosowane do panujących warunków rynkowych, a przede wszystkim są interaktywne. Daje to czytelnikom możliwość skomentowania, czy też dopytania o różne zagadnienia poruszone na łamach bloga, dzięki czemu można w znacznie większym stopniu przekazać posiadaną wiedzę. Kolejną zaletą blogów jest fakt, że poruszają one kwestie, o których zazwyczaj w książkach się nie pisze. Wynika to właśnie ze specyfiki autorskiego podejścia do bieżących problemów. Stąd też uzupełnienie giełdowej edukacji dobrej jakości blogami wydaje się niezbędne.

niedziela, 23 lutego 2014

Spółki giełdowe okiem technika odc. 3

Kolejne nagranie, w którym rozprawiam się ze spółkami podesłanymi przez czytelników. Tym razem zgłosiliście ich całkiem sporo, przez co analiza siłą rzeczy musi być bardziej pobieżna, ale i tak zeszło się dobre pół godziny.

Ponadto w nagraniu ujawniam program, z którego korzystam. Jest to Power Trader i korzystając z mojego kodu rabatowego, możecie mieć jego płatne wersje z 10% zniżką. Więcej szczegółów na mojej stronie.

sobota, 15 lutego 2014

Spółki giełdowe okiem technika odc. 2

Tym razem przysłaliście całkiem sporo spółek, z których kilka wydało mi się faktycznie interesujących. Mam nadzieję, że kolejne nagrania będą się ukazywały już regularnie.

czwartek, 13 lutego 2014

Zapytaj Humanistę odc. 2

Powoli powstają na blogu cykle różnych materiałów. Prawdopodobnie co weekend będzie ukazywało się nagranie z analizami spółek, o które proszą czytelnicy - Spółki giełdowe okiem technika - natomiast raz na jakiś czas będę poruszał bardziej ogólne tematy inwestycyjne, do których nie zachodzi konieczność podpierania się wykresem. 

Cykl ten, jak widzicie w tytule, będzie nosił miano Zapytaj Humanistę i w każdym kolejnym nagraniu będę starał się odpowiedzieć na pytania zadane pod poprzednim. Dlatego też jeśli chcecie skorzystać z okazji, piszcie pod najbardziej aktualnym wpisem z cyklu.

Poniżej odpowiedź na dwa pytania, które zadaliście ostatnio. Oczywiście jeśli chcecie dostawać wszystko najszybciej, jak to możliwe, warto zasubskrybować mój kanał w serwisie YouTube, gdzie będą się pojawiały wszystkie nagrania.

niedziela, 9 lutego 2014

Spółki giełdowe okiem technika

W nagraniu dotyczącym odpowiedzi na pytania czytelników niestety nie udało mi się przeprowadzić analizy technicznej spółek, o które prosiliście. Dlatego też nagrałem nowe wideo, w którym uzupełniam te braki prezentując spółki zaproponowane przez czytelników bloga.

Jeśli będziecie chcieli, żebym rzucił okiem na inne wykresy, napiszcie spółki w komentarzu, zrobię to w kolejny weekend, żeby nagranie ukazało się jeszcze przed poniedziałkowym otwarciem.

poniedziałek, 3 lutego 2014

Czym jest głęboka korekta?

Pod wpływem komentarza jednego z czytelników spod najnowszych Spółek Ciekawych Technicznie, postanowiłem nagrać krótki film na temat tego jak ja postrzegam korektę na wykresie. Być może się ze mną nie zgodzicie, ale ja tak na to patrzę:

niedziela, 2 lutego 2014

Spółki Ciekawe Technicznie - luty 2014

Kolejny miesiąc za nami, a rynek znów jest niżej niż poprzednio. Dlatego warto jest poszukać okazji inwestycyjnych, gdyż zwłaszcza indeks WIG pokazuje korektę, która jest już dość dojrzała, aby miała spore szanse się zakończyć. W takiej sytuacji wybrałem 9 spółek, które warte są przeanalizowania. 

Czekam na Wasze komentarze, co o nich myślicie.